Mieszkaniec gminy Kalinowo potrącił rowerzystę i uciekł z miejsca wypadku

2020-12-25 13:03:44 (ost. akt: 2020-12-25 13:06:48)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Przesłuchany przez prokuratora podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego czynu. Wyjaśnił, że uciekł z miejsca zdarzenia, gdyż bał się konsekwencji.
Prokuratura Rejonowa w Sejnach skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu mieszkańcowi gminy Kalinowo, powiat ełcki, oskarżonego o to, że prowadząc pojazd dostawczy nie zachował odpowiedniego bocznego odstępu od jadącego w tym samym kierunku rowerzysty. W skutek tego, przy wyprzedzaniu rowerzysty, potracił go, w wyniku czego 46-letni pokrzywdzony doznał obrażeń w postaci masywnego urazu klatki piersiowej i pleców, ze złamaniem żeber. Obrażenia stanowiły realne zagrożenie życia pokrzywdzonego. Do zdarzenia doszło w dniu 03 lipca 2020 roku około godziny 16.30 na drodze w miejscowości Pomorze
w gminie Giby.

Kierowca busa po potrąceniu rowerzysty, zbiegł z miejsca zdarzenia nie udzielając mu pomocy.

Pokrzywdzony w wyniku uderzenia stracił przytomność. Gdy się ocknął, leżał w krzakach na poboczu drogi i nie był w stanie wstać. Posiadanym telefonem komórkowym zadzwonił do żony, która go odnalazła i w konsekwencji pokrzywdzony trafił do szpitala.

Funkcjonariusze Policji na podstawie podjętych czynności i zapisów monitoringu z trasy, którą mógł poruszać się sprawca, ustalili samochód, którym mógł on się poruszać. Następnie ustalono, jaka konkretnie osoba korzystała z tego auta, które należało do pewnej firmy.

Po ustaleniu osoby podejrzanej dokonano jej zatrzymania.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut spowodowania wypadku drogowego, wskutek którego pokrzywdzony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także zbiegnięcia z miejsca wypadku i nieudzielenia pomocy pokrzywdzonemu.

Przesłuchany przez prokuratora podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego czynu. Wyjaśnił, że uciekł z miejsca zdarzenia, gdyż bał się konsekwencji.

Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, który został uwzględniony. W dalszej fazie śledztwa, po wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia, prokurator uchylił tymczasowe aresztowanie i zastosował inne wolnościowe środki zapobiegawcze, jak dozór Policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe.

Obecnie po zgromadzeniu kompletnego materiału dowodowego został przygotowany i skierowany do Sądu akt oskarżenia.

Za spowodowanie wypadku drogowego, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Natomiast w przypadku zbiegnięcia sprawcy z miejsca takiego wypadku zagrożenie karne wzrasta do 12 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5