Ta beatyfikacja to najwspanialsze przesłanie miłości Boga i bliźniego
2024-06-09 12:13:03(ost. akt: 2024-06-10 09:23:37)
W sobotę mieszkańcy diecezji ełckiej zgromadzili się na obchodach 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Ełku. Uroczystości te były połączone z zakończeniem peregrynacji relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów.
Ogólnopolska peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów rozpoczęła się 24 września 2023 roku podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Zakończy się 12 września tego roku. Peregrynacja w diecezji ełckiej rozpoczęła się 1 czerwca w parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Giżycku Mszą Świętą koncelebrowaną przez ks. bp. Dariusza Zalewskiego.
Rodzina Ulmów w czasie okupacji hitlerowskiej, podczas II wojny światowej próbowała ratować polskie rodziny żydowskie, ukrywając je podczas Holokaustu we własnym domu. Rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców 24 marca 1944 roku w tzw. zbrodni w Markowej. W masakrze zginęło wówczas 16 osób: Ulmowie i ukrywani przez nich Żydzi.
W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej. Ich wspomnienie liturgiczne zostało wyznaczone na dzień 7 lipca.
Sama beatyfikacja rodziny Ulmów była wydarzeniem bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina – rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Dodatkowym faktem bez precedensu było, że w tym beatyfikowane zostało także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki.
W sobotę na ełckim Placu św. Jana Pawła II odbyło się uroczyste zakończenie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów. Była to okazja do podkreślenia wartości miłości do Eucharystii i drugiego człowieka.
W sobotę na ełckim Placu św. Jana Pawła II odbyło się uroczyste zakończenie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów. Była to okazja do podkreślenia wartości miłości do Eucharystii i drugiego człowieka.
— Rodzina Ulmów żyła miłością. Tę miłość szczególnie pokazali pod koniec roku 1942, kiedy do drzwi ich skromnego domu zapukało ośmiu Żydów. Ulmowie świadomi grożącego niebezpieczeństwa, że za ukrywanie Żydów groziła śmierć, ani przez chwilę się nie zastanawiali! Otworzyli dla nich drzwi do swojego domu — mówił w homilii ks. bp Jerzy Mazur, który przewodniczył również Mszy Świętej na placu św. Jana Pawła II w Ełku. — Beatyfikacja rodziny Ulmów posiada ogromne znaczenie dla Kościoła, naszej Ojczyzny i świata. Od nich musimy uczyć się tej miłości, wiary i tego, jak trzeba bronić życia, każdego życia. Zwłaszcza dziś niech będą dla nas pięknym wzorem, kiedy promowana jest aborcja, pigułka „dzień po”, ideologia gender. Ta beatyfikacja to najwspanialsze przesłanie miłości Boga i bliźniego.
W sobotę 8 czerwca przypadała również 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Ełku, który od kilku lat jest patronem miasta.
— To na tym miejscu 25 lat temu zgromadziło się ponad 300 tys. wiernych (…). To na tym placu została odprawiona Eucharystia i papież Jan Paweł II skierował słowa homilii, w której wołał głosem biednych i za biednych (…). Zostawił nam też słowa nadziei, które pragnę skierować dzisiaj do Was: „Coraggio! Odwagi! Bóg jest z Wami!” — mówił bp Jerzy Mazur.
Sobotnie uroczystości połączone były z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich w 50. rocznicę ślubu par z diecezji ełckiej.
SK, tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez