Remont łazienki? Nie ma sprawy!
2016-11-06 08:00:34(ost. akt: 2016-11-04 12:36:51)
Remont łazienki wiąże się nie tylko z wyłączeniem jej z użytkowania na czas wszystkich prac, co powoduje określone trudności dla mieszkańców, ale również jest to moment, w którym zapadają decyzje na temat rodzaju stosowanych materiałów. Ich funkcjonowanie po zakończonym remoncie ma nam gwarantować komfort użytkowania i utrzymania łazienki w czystości. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Najmniej problemów sprawia wybór glazury. Wędrówka po salonach z elementami wystroju łazienki może i jest przyjemna, ale także przyprawia o zawrót głowy. Aranżacji jest tak wiele, że trudno jest wybrać tylko jeden rodzaj płytek. Dzięki salonom, w których przedstawiane są całe aranżacje, możemy bez problemu nie tylko wybrać płytki, ale też dopasować do nich właściwe fugi i inne elementy łazienkowego wystroju. Pamiętajmy, aby przy wybieraniu płytek nie kierować się wyłącznie ich wyglądem i ceną, ale też funkcjonalnością, trwałością i wytrzymałością.
Zadbaj o idealnie proste kąty
Od czego zacząć remont? Pierwszym krokiem powinno być wyniesienie z łazienki wszystkich przedmiotów codziennego użytku, opróżnienie półek z kosmetykami i pozbycie się z remontowanego pomieszczenia każdego przedmiotu, który będzie przeszkadzał w pracach remontowych.
Teraz czas się zabrać za demontowanie sanitariatów, skuwanie płytek i wszelkich pozostałości, np. resztek starych klejów. Na tym etapie należy sprawdzić, w jakim stanie znajdują się ściany i podłogi. Często w łazienkach kwalifikujących się do remontu powierzchnie te są bardzo krzywe. Przed przystąpieniem do dalszego etapu prac należy je doprowadzić do takiego stanu, w którym podłoga będzie wypoziomowana, ściany wypionowane, bez żadnych nierówności. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że po zakończeniu remontu postawiona w narożniku wanna będzie miała jednakowy kąt prosty i nie będzie wymagała indywidualnego dopasowania.
Bardzo ważna izolacja
W remontowanej łazience wszelkie powierzchnie mające bezpośredni kontakt z wodą, w tym strefy kabiny prysznicowej, umywalki i wanny do wysokości metra ponad nią, należy pokryć jednoskładnikową, gotową do użycia hydroizolacją. Tak zwana folia w płynie pozostaje trwale elastyczna i wodoszczelna, a jej żółty kolor ułatwia kontrolę jakości wykonanego uszczelnienia. Izolację wykonujemy w dwóch warstwach, nakładając ją wałkiem. Drugą warstwę uszczelnienia należy nanosić po wyschnięciu pierwszej, najlepiej następnego dnia. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do układania płytek ceramicznych.
Postaw na dobre materiały i fachowe wykonanie
Wykonując prace zgodnie z technologią i zaleceniami producenta, ograniczamy do minimum możliwość wystąpienia problemów, które są bardzo trudne do usunięcia, jeśli dotyczą spodnich warstw, takich jak kleje do płytek czy izolacje. Skutki ewentualnych błędów w wykonaniu mogą być bardzo różne i najczęściej związane z przeciekaniem wody w kolejne warstwy. Niektóre z nich są widoczne niedługo po rozpoczęciu użytkowania, inne, niestety, dużo później. W wielu sytuacjach naprawa ich jest kosztowna i możliwa jedynie poprzez usunięcie wszystkich warstw wykończeniowych, aż do podłoża. Warto więc od razu zadbać o wysokiej jakości materiały i wykonanie — będzie to szybsze i tańsze niż poprawianie kiepskich efektów pracy pseudofachowca.
kr
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)