Technologie oszczędzające energię
2016-03-31 05:06:50(ost. akt: 2016-04-01 13:50:00)
Kto lubi płacić wysokie rachunki za ogrzewanie? Nikt. Co zatem zrobić, aby je obniżyć? Uszczelnić mieszkanie. I to jest dobra odpowiedź, tylko jak tego dokonać?
Użytkownik mieszkania w bloku ma nieco ułatwione zadanie, gdyż o energooszczędność jego lokalu dba wspólnota mieszkaniowa albo spółdzielnia, albo też deweloper już na początku budowy bądź przy okazji bieżących remontów.
Dziurawe okna i drzwi
Jakie elementy są najważniejsze, aby osiągnąć maksymalny stan energooszczędności budynku? Ogromne znaczenie ma tu jakość i grubość użytej przy budowie izolacji. Dotyczy to dachu, fundamentów, ścian. Nie bez znaczenia są drzwi i okna. W tych drugich ważny jest rodzaj zamontowanych szyb oraz solidność montażu stolarki w otworach. Fachowcy podkreślają, że znaczenie ma wysokość, na jakiej usytuowane jest mieszkanie, czyli piętro. Im wyżej, tym lepiej.
Ważne są materiały, z jakich powstał budynek. Zanim więc zdecydujemy się na jakieś konkretne mieszkanie, spytajmy dewelopera lub właściciela mieszkania (rynek wtórny), w jakiej technologii został zbudowany blok, a szczegółowiej – jakie ma okna, stolarkę, z czego są ściany. Jeśli w odpowiedzi usłyszymy takie hasła jak m.in. energooszczędne okna, beton komórkowy, cegła silikatowa czy spieniony polistyren, możemy być pewni, że mamy do czynienia z nowoczesnymi technologiami energooszczędnymi. Pamiętajmy, że największe straty energii występują w przegrodach dachowych i ściennych. Dlatego tak ważny jest dobór stolarki okiennej i drzwiowej. To w tych miejscach ucieka najwięcej, bo nawet 40 proc. ciepła!
Lepiej z oknami na południe
Dobre usytuowanie budynku to takie, które w sposób maksymalny będzie pozyskiwać darmową energię słoneczną. Dobrze, gdy nasze mieszkanie będzie mieć okna od strony południowej. Nieźle, gdy pokoje są położone po dwóch stronach – południowej i północnej, przy czym salon i pokoje dziecięce powinny być po południowej, zaś kuchnia i sypialnia od północy. Nieciekawie jest, gdy wszystkie okna naszego mieszkania wychodzą na północ.
I w końcu – samokontrola zużycia energii, a także wody i gazu. Sprawdzajmy stan liczników i reagujmy, gdy widzimy zwiększone zużycie np. prądu. Może się okazać, że nasz ulubiony, malutki czajnik elektryczny jest największym pożeraczem energii.
kr
kr
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez