Jak udekorować ścianę?
2016-02-16 10:02:38(ost. akt: 2016-02-16 14:52:27)
Cegła, beton, piaskowa wydma, trzcina czy deska… Współczesne trendy w dekorowaniu ścian często wykorzystują motywy zaczerpnięte z otaczającego nas świata, inspirowane naturą. Oto krótki przegląd popularnych efektów, tworzonych na bazie tynków lub farb.
Powłoki imitujące cegły, beton czy stalowe konstrukcje są często kojarzone z tzw. stylem industrialnym, przeważnie występują w aranżacjach w loftowych, modernistycznych wnętrzach. W rzeczywistości znakomicie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i w bardziej tradycyjnych pomieszczeniach. Efekty te można dowolnie komponować ze sobą lub z pozostałymi częściami wystroju, decydując, która ściana (lub jej fragment) będzie najlepiej wyglądać np. z metalicznym blaskiem. Proces powstawania tego blasku może obejmować takie etapy, jak: nałożenie podkładu, aplikacja tynku dekoracyjnego, wyprowadzenie wybranego wzoru za pomocą pacy, szlifowanie papierem ściernym, wymalowanie farbą czy dodatkowe przetarcie całości mokrą gąbką (akcent 3D). Niewiele różni się kreacja motywów betonowych. W przypadku „cegły” ważne jest natomiast użycie specjalnego szablonu, dzięki któremu powłoka tynkarska tworzy na podłożu prostokątne bloki.
Naturalne inspiracje
Natura to uniwersalne i nieograniczone źródło inspiracji w budownictwie i aranżacji wnętrz. Ukryte w przyrodzie bogactwo tematów, kolorów i form jest wykorzystywane pod różnymi postaciami. Wiele oczywiście zależy tu od wyobraźni i fachu wykonawców, którzy dobierają barwy i formują na ścianie pożądane wzory. Połączenie tych zabiegów sprawia, że ściana zaczyna przypominać piaskową wydmę, teren porośnięty trzciną lub bryłę z granitu, marmuru czy piaskowca. Wykorzystuje się do tego odpowiednie zestawy przyborów (jak pędzel, paca, szpachla, papier ścierny, gąbka) i preparatów (podkład, tynk, preparat lazurujący itp.). – Przykładowo, kamienne dekoracje mogą powstawać na bazie specjalnego tynku, który dzięki zawartości specjalnych kompozycji naturalnego i sztucznego kruszywa, nadaje pokrywanej powierzchni charakterystyczny, naturalny wygląd – mówi Marek Zając z firmy produkującej materiały budowlane – Warto pamiętać, że wybrana masa powinna łączyć walory estetyczne z odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie innych czynników, np. atmosferycznych. W ten sposób sprawdzi się znakomicie również jako wykończenie detali architektonicznych, wewnątrz i na zewnątrz budynków – dodaje.
Abstrakcyjnie znaczy ciekawie
Jeśli nudzą nas klasyczne widoki wzięte z otoczenia, warto sięgnąć po bardziej abstrakcyjne obrazy. I tak, połączenie pistoletu natryskowego oraz dwóch różnobarwnych mas tynkarskich to dobry sposób, by pokryć podłoże całą masą drobnych wzorów. Możemy też wykonać wzory koliste przy użyciu standardowych narzędzi malarskich. Zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i oryginalnych inspiracji, finalny wygląd aranżacji zależy od naszej inwencji twórczej. Możemy dowolnie formować poszczególne kształty.
Efektowna imitacja
Jest jeszcze wiele atrakcyjnych efektów, czekających w kolejce pomysłów na nasze wymarzone wnętrze. Przybierają one różne nazwy. Deska, figury geometryczne, motywy roślinne… lista może być bardzo długa. Szczególnie ciekawe są te imitujące surowce naturalne, już wspomniane wcześniej. – Systemy tynkarskie to wygodna alternatywa dla ciężkich i trudnych w utrzymaniu struktur, jak: kamień, metal czy drewno. Pozwalają szybko i skutecznie urządzić dom w wybranym stylu, bez sprowadzania kosztownych materiałów czy wykorzystywania skomplikowanych technik montażowych – dodaje Marek Zając.
oprac. jm
Źródło: Bolix
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez