Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie informuje o wystąpieniu osiemnastego ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików w powiecie braniewskim

2023-08-10 08:36:15(ost. akt: 2023-08-10 08:42:55)

Autor zdjęcia: freepik

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie poinformował 7 sierpnia 2023 o kolejnym ognisku ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń, u dzików w powiecie braniewskim.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie informuje o wystąpieniu osiemnastego ogniska w 2023 roku afrykańskiego pomoru świń u dzików w powiecie braniewskim.

Stwierdzono go u dzika odstrzelonego w okolicy miejscowości Słobity, gmina Wilczęta. Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie, w badanej próbce stwierdzono przeciwciała przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń.

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni).

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Zagrożenie dla ludzi
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Drogi zakażenia
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5