Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu i jak go uniknąć?

2023-07-15 12:00:03(ost. akt: 2023-07-14 10:28:18)
Kleszcze robią aktywne, gdy temperatura na dworzu jest powyżej 8 stopni.

Kleszcze robią aktywne, gdy temperatura na dworzu jest powyżej 8 stopni.

Autor zdjęcia: pixaby

Z roku na rok jest ich coraz więcej. Mowa o kleszczach powodujących kleszczowe zapalenie mózgu. To z kolei może wywołać bardzo poważne uszczerbki na zdrowiu.
Kleszcze w odróżnieniu od komarów potrzebują o wiele więcej krwi. Znane są przypadki, że kleszcz jest przytwierdzony do swojego żywiciela nawet 2 tygodnie. Potrafią przyczepić się do całego ciała, jednak po spacerze w lesie, parku czy na łące w pierwszej kolejności powinno się sprawdzić miejsca miękkie i ciepłe, na przykład pachy, zgięcie ręki, pachwiny i pępek.

Wirusem KZM można zarazić się nie tylko poprzez wkłucie się w nasze ciało kleszcza, ale również podczas wypicia niepasteryzowanego mleka, twarogu, kefiru, które pochodzą od zainfekowanych krów i kóz. Należy też pamiętać, że zarazić się wirusem można w każdym wieku.

Choroba objawia się zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem mózgu, a w niektórych przypadkach jednym i drugim. Niestety jej przypadki są śmiertelne. Szybkie usunięcie kleszcza nie zapewnia ochrony, ponieważ wirus KZM znajduje się w ślinie kleszcza i potrzebuje mało czasu, aby wniknąć w organizm człowieka i działają na niego żadne antybiotyki.

Warto wiedzieć, że wiek zakażonego ma ogromne znaczenie. Starsze osoby mogą przechodzić chorobę znacznie gorzej. KZM dwukrotnie częściej dotyka też mężczyzn.

Jak chronić się przed wirusem?


Samo leczenie po zakażeniu nie jest możliwe. Nie wynaleziono na niego leków, więc na ten moment można jedynie łagodzić jego objawy. Można jednak zabezpieczyć się na przyszłość, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy częsty kontakt z naturą, uwielbiamy spacery w lesie bądź mieszkamy na wsi. Można uniknąć ukłucia kleszcza, odpowiednio się ubierając, stosując środki odstraszające oraz unikając miejsc, gdzie kleszcze mogą pojawiać się w dużych ilościach.

Można się też zaszczepić, ale to kosztuje. Za potrójną dawkę szczepionki zapłacimy od 450 zł w górę.

źródło: GO/kleszcze.info.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5