Dzwon z dzwonnicy kościoła św. Mikołaja wrócił do Fromborka
2023-06-06 11:30:20(ost. akt: 2023-06-06 12:00:21)
Jak przekazała Parafia Archikatedralna we Fromborku, dzwon z dzwonnicy kościoła św. Mikołaja, który został wywieziony w czasach hitleryzmu, powrócił do Fromborka. — Odzyskany dzwon, zanim wróci do dzwonnicy przy kościele św. Mikołaja, można z bliska obejrzeć za Wzgórzu Katedralnym — przekazuje Parafia.
Projekt „Dzwony Pokoju dla Europy” został zainicjowany we wrześniu 2021 w diecezji Rottenburg-Stuttgart. W wydarzeniu uczestniczyli biskupi trzech diecezji — biskup elbląski Jacek Jezierski, Martin David z czeskiej diecezji Ostrawa-Opawa i gospodarz Gebhard Fürst z niemieckiej diecezji Rottenburg-Stuttgart.
Główna idea projektu to zwrócenie do rodzimych kościołów zrabowanych przez hitlerowców dzwonów. Dzwonów tych mogło być ponad 100 tysięcy, a około 80 proc. z nich przetopiono na cele zbrojeniowe.
— Pod koniec wojny było ich jeszcze 16 tysięcy. Spośród nich 1300, przechowywanych na "cmentarzu dzwonów" w porcie w Hamburgu, zostało przydzielonych przez brytyjski rząd wojskowy wspólnotom kościelnym w zachodnich Niemczech. Tą drogą do parafii katolickich w Badenii Wirtembergii trafiło w sumie 67 dzwonów — wyjaśniała diecezja elbląska na podstawie słów kierownika projektu, prof. dra Hansa Schniedersa.
W jednym z niemieckich kościołów miejsce znalazł m.in. dzwon pochodzący z kościoła św. Mikołaja we Fromborku (archidiecezja warmińska) i dzwon z kościoła św. Katarzyny w Straszewie (diecezja elbląska).
— Jak mówił bp Fürst, punktem wyjścia dla prowadzonego projektu była podjęta przed ponad 10 laty próba odnowienia dzwonów w rottenburskiej katedrze św. Marcina. Wówczas odkryto, że jeden z dzwonów pochodzi z Gorzowa Śląskiego, z terenów dzisiejszej Polski. Bp Fürst zaproponował, że przywiezie dzwon do rodzinnej parafii i przekaże go podczas uroczystego nabożeństwa. Spotkał się z bardzo pozytywną reakcją: "Doświadczyłem na miejscu, jak wielkie i emocjonalnie głębokie znaczenie ma dla ludzi ten świąteczny akt. My, przybysze z Rottenburga, zostaliśmy przyjęci jako niemieccy bracia i siostry w wierze i jako przyjaciele. Mogłem doświadczyć, że smutna i niesprawiedliwa historia tego dzwonu sprawiła, że ostatecznie stał się on symbolem nadziei, międzynarodowego zrozumienia i pokoju. Z tego doświadczenia zrodził się projekt "Dzwony Pokoju dla Europy" — mówił pasterz rottenburskiej diecezji cytowany przez diecezję elbląską.
Głos zabrał również biskup Jacek Jezierski, podkreślając: — Każdy dzwon znaczy więcej, aniżeli wartość metalu, z którego został odlany. Posiada bowiem wartość historyczną, kulturową i duchową. Pan Jezus powiedział w kazaniu na Górze: „błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”, błogosławieni budowniczowie pokoju, architekci pokoju, ci, którzy budują sprawiedliwy pokój, możliwy do przyjęcia przez wszystkich. Biskup Fürst i diecezja Rottenburg-Stuttgart dają nam znaki pokoju, czynią przyjazne gesty. Odbieramy to z wdzięcznością.
Według założeń projektu zwrócone dzwony zastępują nowe, odlane w związku z projektem i ozdobione specjalnym logo zaprojektowanym przez młodego włoskiego artystę Massimiliano Pirontiego, które przedstawia dwa gołębie z gałązką oliwną ukazane nad aureolą z dwunastu gwiazd.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez