"O obrotach sfer niebieskich" już na kronika.gov.pl

2023-06-06 11:33:11(ost. akt: 2023-06-06 08:43:50)

Autor zdjęcia: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

De revolutionibus orbium coelestium – „O obrotach sfer niebieskich”, najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma są już dostępne na kronika.gov.pl.
W poniedziałek, 5 czerwca Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz prof. dr hab. Andrzej Sokala Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podpisali porozumienie, na mocy którego na portalu można podziwiać zbiory Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika dołącza do portalu KRONIK@


Do milionów eksponatów nauki i kultury polskiej dołączyły zbiory związane z życiem i twórczością Mikołaja Kopernika – prawnika, lekarza, matematyka, ale przede wszystkim wybitnego astronoma – twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Na kronika.gov.pl jest dostępne pierwsze XVI-wieczne wydanie De revolutionibus orbium coelestium, pochodzące z Królewca, z Biblioteki Zamkowej księcia Albrechta Hohenzollerna. Znalazły się tam także liczne grafiki, plakaty i inne opracowania o tematyce kopernikańskiej.

– Dziękuję władzom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za gotowość do przystąpienia do naszego projektu, za chęć włączenia się w misję budowy społecznie odpowiedzialnego rozwiązania cyfrowego wspierającego polską edukację i naukę – powiedział Adam Andruszkiewicz. – Jest mi tym bardziej miło, że udostępnienie cennych zbiorów zbiega się z obchodami roku Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada bowiem 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci astronoma – dodał wiceminister cyfryzacji.

– Dziś oficjalnie, jako jedna z pierwszych polskich uczelni, stajemy się członkiem projektu KRONIK@. Dzięki dołączeniu do repozytorium będziemy mogli upowszechniać swoje znakomite zbiory – mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. – Mało kto wie, że jesteśmy w posiadaniu nie tylko pierwszego wydania opus magnum Mikołaja Kopernika, lecz także innych prawdziwych cymeliów, m.in. kolekcji Srebrnej Biblioteki Hohenzollernów.

– Myśląc o portalu kronika.gov.pl, przychodzą mi do głowy trzy ważne słowa: wolność, prawda i piękno. Cyfryzacja to wolność – bo oznacza powszechny i nieograniczony dostęp do prac i badań naukowych. Prawda – ponieważ docieranie do prawdy następuje dzięki faktom i niestrudzonym badaniom. Piękno – bo za pośrednictwem portalu Kronik@ docieramy do piękna dzieł kultury i nauki polskiej – zaznaczył prof. Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.

– Bardzo się cieszę, że wyjątkowa uczelnia z naszej pięknej ziemi toruńskiej dołącza do projektu Kronik@! – dodał minister Krzysztof Szczucki.

Czym jest KRONIK@


Portal KRONIK@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury został udostępniony w 2022 roku. Jest on miejscem, które pełni dwojaką funkcję. Przede wszystkim każdy może oglądać zgromadzone na nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. To ponad 3,5 petabajta danych. Można je przeszukiwać za pomocą wysoko zaawansowanej multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz swobodne korzystanie zarówno w ramach prowadzonych badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 23 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.

Drugą funkcją KRONIKI jest udostępnienie zainteresowanym instytucjom przestrzeni do bezpiecznego przechowywania zasobów nauki i kultury polskiej. Portal integruje funkcjonujące dotąd w rozproszeniu serwisy, wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi zasobami i jednocześnie zabezpiecza je przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem.

Czekamy na kolejne zbiory


– KRONIKA stała się miejscem cyfrowych spotkań miłośników kultury i sztuki, a także ważnym punktem odniesienia dla świata nauki, dzięki dostępnym materiałom archiwalnym oraz bibliotecznym. Zapewniam, że obrany przez nas kierunek działań związanych ze wsparciem projektów promujących i zabezpieczających cyfrowe dziedzictwo narodowe będzie kontynuowany. KRONIKA będzie się rozwijać – powiedział Adam Andruszkiewicz. – Zachęcam instytucje kultury i nauki do aktywnego włączania się w proces rozwoju portalu – dodał minister Adam Andruszkiewicz.

Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5