Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie braniewskim. Kalendarz imprez

2023-05-11 17:17:58(ost. akt: 2023-07-02 06:27:48)

Autor zdjęcia: Sebastian Stawiński

CO: Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: do 13 maja

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Dzień ten rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku przebiega on pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”. W tym szczególnym tygodniu biblioteka tętni życiem. Za sprawą warsztatów edukacyjnych i zajęć literacko-plastycznych w bibliotece zrobi się tłoczno i gwarno. Hasło tegorocznej edycji doskonale pokazuje, że biblioteka to nie tylko książki; to miejsce pełne pasji, dostępne dla każdego, bez względu na wiek, płeć i zainteresowania.
Program:
12 maja, godz. 15:30 – Małe Rękodzieło Decoupage: Zakładki do książek
12 maja, godz. 17:00 – Spotkanie autorskie z Wojciechem Kujawskim, połączone z promocją książki „Warmia. Szlak wędrowny”
13 maja, godz. 9:00 – Wędrówka Pomorską Drogą św. Jakuba (Braniewo – Klejnowo – Frombork: 16 km). Start: plac przed biblioteką.

CO: Noc Muzeów
GDZIE: Frombork
KIEDY: 13 maja

Noc Muzeów to niezwykła okazja do odkrycia tajemniczych zakamarków i miejsc, które skrywają bogatą historię i kulturę. W ten wyjątkowy wieczór muzea i galerie otwierają swoje drzwi, za którymi panuje niepowtarzalna atmosfera. Tak będzie także we Fromborku, gdzie mamy dwa muzea.
Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny” przygotowało:
17:30 – zwiedzanie poddasza katedry
18:00-21:00 – zwiedzanie Wieży Radziejowskiego
18:00-21:00 – zwiedzanie Nowego Pałacu Biskupiego
18:30 – zwiedzanie poddasza katedry
19:30 – w katedrze koncert Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu pod dyr. Marka Rogalskiego.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Trzeba jednak pobrać wejściówki do miejsc, które dysponują ograniczoną liczbą miejsc.

CO: Piknik Rodzinny
GDZIE: Rynek Braniewo
KIEDY: 14 maja

Stowarzyszenie Braniewski Instytut Rozwoju „Dom Sąsiedzki” zaprasza na Piknik Rodzinny. W programie: dmuchańce, malowanie twarzy, warsztaty edukacyjne, grill, słodkości. Wszystkie atrakcje są darmowe.

CO: Mikołaj Kopernik i Warmia – kongres naukowy
GDZIE: Nowy pałac biskupi we Fromborku
KIEDY: 18 maja o 10

Program: godz. 10:00 – otwarcie Kongresu: Metropolita Warmiński Arcybiskup Józef Górzyński, Prepozyt Warmińskiej Kapituły Katedralnej biskup Janusz Ostrowski, wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Sesja I: praca i nauka; sesja II: obchody jubileuszowe; sesja III: lokalne formy pamięci. Więcej informacji na www.muzeumfrombork.pl.


CO: Urodzinowy stół Kopernika
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: do 19 maja

W Nowym Pałacu Biskupim można obejrzeć wystawę Agnieszki Markowicz, którą tworzy urodzinowy stół Mikołaja Kopernika. Przy stole wyjątkowi goście i wspaniała zastawa, a wszystko w hołdzie wybitnemu człowiekowi. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja wejścia na stronie bilety.muzeumfrombork.pl.

CO: Prapremiera Musicalu "Kopernik"
GDZIE: Wzgórze Katedralne we Fromborku
KIEDY: 20 i 21 maja

Odrodzenie wydobyło się z mroków średniowiecza dzięki takim ludziom jak on. Leonardo, Michał Anioł, Galileusz, Erazm z Rotterdamu. Herosi. A przed nimi on – Kopernik. Astronom? Mało powiedziane! Fizyk i filozof, matematyk, ekonom, nawet strateg wojskowy. Kartograf i filolog. Kanonik. Genialny lekarz, prekursor dietetyki, który już pięć wieków temu zalecał higienę i przestrzegał przed skutkami obżarstwa. Kopernik – współczesny nam. Był polskim Leonardem da Vinci, który nie malował. Nie zostawił po sobie „Damy z gronostajem”. Wstrzymał Słońce. W trwającym właśnie Roku Mikołaja Kopernika Opera Krakowska realizuje spektakl oparty na życiu wielkiego uczonego, którego losy, obfitujące w wiele dramatycznych wydarzeń, to gotowy temat na musical. Zaproszono czołowych polskich twórców. Libretto napisała Ałbena Grabowska, słowa piosenek Daniel Wyszogrodzki, muzykę skomponował Tomasz Szymuś. Spektakl reżyseruje Jakub Szydłowski. Prapremiera dzieła odbędzie się u nas we Fromborku, 20 i 21 maja 2023 r. na dziedzińcu wzgórza katedralnego, a od 1 października musical „Kopernik” wejdzie na stałe do repertuaru Opery Krakowskiej.

CO: Koty Kopernika
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: do 25 maja

Wystawa to prace 16 artystów z Warmii i Mazur, którzy podjęli temat związany z obchodami Roku Kopernika. Temat nietypowy, bo chodzi o koty Mikołaja Kopernika. To, że Mikołaj Kopernik miał koty, potwierdziły nie tak dawno badania jego szczątków odnalezionych w katedrze fromborskiej na początku XXI wieku. Gdy odkryto szkielet, zastanawiano się, skąd wziąć materiał DNA pochodzący od wybitnego astronoma. Poszukiwania krewnych nie przyniosły rezultatu, ale w Szwecji znajdowały się od lat księgi pochodzące z biblioteki astronoma. Opiekujący się nimi profesor Göran Henriksson zaproponował przeszukanie ksiąg. Znaleziono w nich włosy, których DNA było zgodne z tym ze znalezionych szczątków. Oprócz włosów znaleziono także sierść kotów: burego i rudego.

CO: Bałtycki Teatr Różnorodności
GDZIE: BCK
KIEDY: 26 maja

Bałtycki Teatr Różnorodności Powraca do Braniewa.
Po sukcesie spektaklu „Boeing Boieng” w Braniewskim Centrum Kultury już 26 maja zagości na tej scenie druga część historii o upartej służącej, czyli „Pomoc domowa”. Mieszkanie, dwie sypialnie, mąż, żona… kochanek i kochanka. To tylko zapowiedź prawdziwej farsy, jednej z najzabawniejszych, jakie można zobaczyć na scenie teatru. Nadia, czyli tytułowa pomoc domowa, zrobi wszystko, aby jej szefowa Olga się nie dowiedziała, że Norbert, mąż Olgi, zaprosił na noc kochankę. Niestety to nie koniec zamieszania. Nadia nie może też zdemaskować Olgi, która postanowiła spędzić tę noc w objęciach obcego mężczyzny. Oczywiście w tajemnicy przed swoim mężem. Jednym słowem: zapowiada się prawdziwa komedia omyłek, która święci triumfy na wielu europejskich scenach. Teraz czas na Braniewo. Ten sam autor, tłumacz i reżyser, a przede wszystkim doskonała Sylwia Ogryzek w roli Nadii są gwarantem prawie trzech godzin prawdziwego, niczym nieskrępowanego śmiechu.

CO: Braniewski Dzień Dziecka - Razem Tworzymy Rodzinę
GDZIE: Teren Stadniny Miejskiej w Braniewie (ul. Moniuszki)
KIEDY: 27 maja, godz. 11.00 -15.00

Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie łączącej pokolenia oraz trzy ważne okoliczności: Dzień Dziecka, Dni Rodziny oraz Dzień Matki. 27 maja czekają na Was następujące atrakcje: bezpłatna strefa dziecka, a w niej m.in. malowanie twarzy, dmuchańce oraz bajkowe maskotki, występy sekcji BCK, przejażdżki konne i Hobby Horse, animacje i konkursy dla rodzin, rodzinny grill oraz słodki poczęstunek, stoiska z zabawkami, strefa fit (warsztaty, spotkanie z dietetykiem).


CO: Konkurs na Warnijski kunsztyk
GDZIE: organizatorem konkursu jest Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii
KIEDY: zgłoszenia do 31 maja

W gwarze warmińskiej kunsztyk – to przedmiot kunsztownie lub pomysłowo wykonany. – I takie produkty powstające na Warmii i z nią związane chcemy promować, ale także, aby promowały region jako symbole jego tradycji, historii oraz dzisiaj – mówi Andrzeja Abako, przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, starosta olsztyński. – Dlatego zachęcam naszych przedsiębiorców do zgłaszania swoich kunsztyków, a jest ich na Warmii wiele. Na zgłoszenia do pierwszej edycji czekamy do 31 maja. Jednym z celów Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii jest rozwój gospodarczy regionu w oparciu o ścisłą współpracę jej członków – 33 samorządów z lokalnymi przedsiębiorcami w obszarach powiązanych z turystyką. Daje ona wiele możliwości, bo „lokalność” zawsze i wszędzie dobrze się sprzedaje. Potrzebne są tylko pomysły, otwarci na wyzwania przedsiębiorcy i marketing, oparty na rozpoznawalnej marce.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B