Kalendarz imprez. Nadchodzące wydarzenia w Braniewie i powiecie braniewskim

2023-04-20 16:57:45(ost. akt: 2023-04-20 17:02:38)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

CO: Kaziuki - Braniewo 2023
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: 22 kwietnia o 14

Kaziuki to tradycyjne litewskie święto ludowe obchodzone na cześć św. Kazimierza, patrona Litwy. Wydarzenie to odbywa się w Wilnie od niemal 400 lat. Z przyczyn kulturowych oraz historycznych organizowane jest też w wielu polskich miastach między innymi w Braniewie. Wystąpią: Kapela „Kawalerów Podwileńskich”, Zespół Tańca Ludowego „PERŁA”, Warmia Braniewo, Tęcza Warmii. W czasie będzie można odwiedzić stoiska z tradycyjnymi litewskimi produktami. Imprezę poprowadzi Dominik Kuziniewic, czyli Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek.

CO: Koncert Missa "Ung Gay Bergier"
GDZIE: Bazylika Archikatedralna WNMP i św. Andrzeja we Fromborku
KIEDY: 22 kwietnia o 19

Koncert chóralnej i organowej literatury renesansu oraz współczesności. Wykonawcy: Zespół Wokalny Cappelli Gedanensis, Zaproszeni Śpiewacy, Marek Rogalski (dyrygent, organy). W programie: T. Crecquillon, A. Stabile, L. Daser, A. Gabrielli, M. Raczyński, M. Rogalski.

CO: Nowości na dużym ekranie
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: do 23 kwietnia

Do 23 kwietnia na dużym ekranie zobaczymy: "Co w trawie gra" (animacja, Chorwacja, dubbing, 82 min) — 21 i 23 kwietnia o godzinie 16, "Święty" (kryminał, Polska, Węgry, 110 min) — do 21 i 23 kwietnia o godzinie 18 i "Puchatek: Krew i miód" (horror, W. Brytania, 84 min) — 21 i 23 kwietnia o godzinie 20.

CO: Międzynarodowy Dzień Tańca 2023
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: 24 kwietnia o 18

Dzień ten jest hołdem dla wszystkich tancerzy i tancerek, którzy przez taniec wyrażają swoje emocje i kreatywność. Przygotujcie się na wyjątkowe wydarzenie, przepełnione muzyką i radością. Na scenie zaprezentują się grupy Sekcji Tanecznej Braniewskiego Centrum Kultury: Brzdące, Kids, Kids Junior, Bovver, Shockers oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Braniewie w pokazie Zumby, oraz Latino solo. Wstęp wolny.

CO: Biblioteka - strefa relaksu
GDZIE: Miejska Biblioteka w Pieniężnie
KIEDY: 25 kwietnia

Już we wtorek 25 kwietnia o godzinie 16.30 Biblioteka w Pieniężnie zaprasza na kolejne bezpłatne warsztaty, podczas których dowiemy się o sile emocji, jak nimi zarządzać oraz poznamy ćwiczenia pracy z ciałem. A wszystko to przy pomocy wykwalifikowanego psychologa, terapeuty, pani Hanny Góreckiej. Hasło spotkania brzmi: "Żyć - znaczy poznać samego siebie".

CO: Skrzydlaci mieszkańcy w bibliotece
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: do 30 kwietnia

Do 30 kwietnia w oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie można obejrzeć wystawę pokonkursową konkursu plastycznego pt. Skrzydlaci mieszkańcy krainy buka. — W oddziale dla dzieci zaroiło się od gości, kolorowych ptaków zamieszczonych na planszach tablic. Zrobiło się bardzo wiosennie. Mamy nadzieję, że wiosna nadejdzie szybko, a wraz z nią pojawią się skrzydlaci przyjaciele. Zatem zapraszamy w nasze progi! Dzięki uprzejmości Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej można podziwiać ptasi świat oczami dzieci — przekazuje Biblioteka.

CO: Majówka z Kopernikiem
GDZIE: Frombork, Braniewo, Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Pasym
KIEDY: 1 maja

Nie masz pomysłu na majówkę? Studio O’Rety, wydawca książki „Poszukiwacze siódmej księgi” Izabeli Szylko zaprasza do wspólnej gry. Jeżeli 1 maja będziesz na Warmii lub Mazurach - możesz zostać tropicielem zaginionej księgi najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika. W Olsztynie, Fromborku, Lidzbarku Warmińskim, Braniewie i Pasymiu rozgrywa się akcja pasjonującej powieści przygodowej „Poszukiwacze siódmej księgi”. Tam właśnie organizatorzy ukryli książki, które mogą być twoje. Wystarczy je tylko odnaleźć. — Wskazówki dotyczące miejsca ukrycia książek będą pojawiały się w poniedziałek, 1 maja, na naszych profilach na Facebooku i Instagramie, zawsze kwadrans po nieparzystej. Żeby mieć do nich łatwy dostęp wystarczy nas polubić lub zaobserwować: www.facebook.com/wydawnictwoorety i www.instagram.com/studio.orety. Daj się uwieść przygodzie! Szczęśliwych znalazców prosimy o zamieszczenie komentarza pod postem, informującego o opróżnieniu schowka, aby kolejni poszukiwacze wiedzieli, że muszą szukać innych skrytek. Będzie nam miło, jeśli podzielicie się informacją o odnalezieniu książki również na waszych profilach — przekazują organizatorzy Majówki z Kopernikiem.

CO: Rodzinny konkurs plastyczny "Odlotowy Kopernik"
GDZIE: Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku
KIEDY: prace do 5 maja

Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku zaprasza do wzięcia udziału w rodzinnym konkursie plastycznym "Odlotowy Kopernik", gdzie zadaniem konkursowym jest stworzenie modelu rakiety kosmicznej. W konkursie mogą wziąć udział: dzieci przedszkolne wraz z rodzicami, dzieci z klas I-III szkoły podstawowej wraz z rodzicami.
Pracę należy dostarczyć do siedziby CKB we Fromborku nie później niż 05.05.2023 r. do godziny 10:00.

CO: Mikołaj Kopernik i Warmia - kongres naukowy
GDZIE: Nowy pałac biskupi we Fromborku
KIEDY: 18 maja o 10

Program: godz. 10.00: Otwarcie Kongresu: Metropolita Warmiński Arcybiskup Józef Górzyński, Prepozyt Warmińskiej Kapituły Katedralnej biskup Janusz Ostrowski,
wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Sesja I: praca i nauka, sesja II: obchody jubileuszowe, sesja III: lokalne formy pamięci. Więcej informacji na www.muzeumfrombork.pl.

CO: Urodzinowy stół Kopernika
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: do 19 maja

W Nowym Pałacu Biskupim można obejrzeć wystawę Agnieszki Markowicz, którą tworzy urodzinowy stół Mikołaja Kopernika. Przy stole wyjątkowi goście i wspaniała zastawa, a wszystko w hołdzie wybitnemu człowiekowi. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja wejścia na stronie bilety.muzeumfrombork.pl.

CO: Koty Kopernika
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: do 25 maja

Wystawa to prace 16 artystów z Warmii i Mazur, którzy podjęli temat związany z obchodami Roku Kopernika. Temat nietypowy, bo chodzi o koty Mikołaja Kopernika. To, że Mikołaj Kopernik miał koty, potwierdziły nie tak dawno badania jego szczątków odnalezionych w katedrze fromborskiej na początku XXI wieku. Gdy odkryto szkielet, zastanawiano się skąd wziąć materiał DNA pochodzący od wybitnego astronoma. Poszukiwania krewnych nie przyniosły rezultatu, ale w Szwecji znajdowały się od lat księgi pochodzące z biblioteki astronoma. Opiekujący się nimi profesor Göran Henriksson zaproponował przeszukanie ksiąg. Znaleziono w nich włosy, których DNA było zgodne z tym ze znalezionych szczątków. Oprócz włosów znaleziono także sierść kotów: burego i rudego.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5