Nadleśnictwo Zaporowo: Będzie pożar lasu i gaszenie ognia helikopterem. W sobotę odbędą się ćwiczenia taktyczno-bojowe BAZA 2022

2022-10-06 20:47:46(ost. akt: 2022-10-06 21:24:39)

Autor zdjęcia: PSP Braniewo

W sobotę 8 października w godzinach 12:00 – 15:00 strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów elbląskiego i braniewskiego oraz Służba Leśna realizować będą ćwiczenia taktyczno – bojowe „BAZA 2022”. Na miejsce ćwiczeń wybrana została baza paliw Chruściel 12 oraz obszar leśny należący do Nadleśnictwa Zaporowo.
Ćwiczenia, które odbywać się będą pod patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, składają się z dwóch epizodów, na których współdziałać będą podmioty i służby ratownicze z powiatu elbląskiego i braniewskiego.

— Epizod nr I oparty jest o pożar oleju napędowego, który wyciekł z autocysterny podczas jej załadunku. W wyniku pożaru ranni zostają pracownicy punktu załadunku autocystern samochodowych. Epizod II oparty jest o pożar powierzchni leśnej Nadleśnictwa Zaporowo, który przemieszcza się z terenu powiatu elbląskiego na obszar powiatu braniewskiego — wyjaśnia bryg. Ireneusz Ścibiorek, komendant powiatowy PSP w Braniewie.

Gaszenie ognia, udzielanie pomocy medycznej dla poszkodowanych, współdziałania strażaków oraz leśników w likwidacji zdarzeń pożarowo niebezpiecznych, współpraca strażaków z dwóch powiatów to tylko niektóre elementy, z którymi zmagać się będą ćwiczący.

W ćwiczeniach będzie brała flota powietrzna. W czasie trwania akcji gaśniczej zostanie wykorzystany helikopter Bell, wyposażony w kosz do pobierania wody. Woda czerpana będzie z Jeziora Pierzchalskiego.

— Wyzwaniem będzie integracja i zgranie wszystkich służb. Wsparcie leśników może być bardzo potrzebne, bo mało kto tak jak oni zna teren, leśne ścieżki i drogi pożarowe — przekazuje Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

W ćwiczeniach weźmie udział kilkuset strażaków: strażacy z Elbląga i Braniewa oraz strażacy ochotnicy z obu powiatów.

To kolejne duże ćwiczenia mające na celu doskonalenie zawodowe oraz współdziałanie służb. Leśnicy i strażacy informują mieszkańców okolicznych miejscowości o realizowanych ćwiczeniach i proszą o ostrożność oraz wyrozumiałość.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5