Kolejni seniorzy oszukani. Policja apeluje o ostrożność

2022-07-27 16:43:51(ost. akt: 2022-07-27 21:00:33)

Autor zdjęcia: freepik

Kolejni seniorzy oszukani. Mowa o osobach w wieku 71, 70, 75 i 85 lat. Cała czwórka została ostatnio pozbawiona oszczędności swojego życia trójkę oszukano na odległość, a jedna z pań oszustki wpuściła do własnego mieszkania.
Cztery przypadki oszustw, do których doszło w ostatnich dniach, opisują policjanci z Gdańska.

— 71-latka z Przymorza oraz 70-latek z Oruni postanowili pomnożyć swoje oszczędności i miał im w tym pomóc rzekomy doradca finansowy. Pseudo-finansista zaproponował im inwestycje w akcje znanego koncernu paliwowo-energetycznego. Nazwa Orlen była znana pokrzywdzonym i byli przekonani, że inwestycja jest bezpieczna. Gdy tylko oszust uzyskał dostęp do kont pokrzywdzonych, ukradł im łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych — opowiadają.

I relacjonują: — Inny przypadek braku czujności to sprawa 75-latki z Wrzeszcza, która przeglądając internetowe strony, natrafiła na ofertę inwestycyjną, dzięki której mogła pomnożyć swoje oszczędności. Bardzo szybko skontaktował się z nią oszust-doradca, który w zaledwie kilka dni zarobił dla niej pierwsze zyski. Kilkaset złotych wpłynęło na jej konto, a gdy sprawca uzyskał do niego pełen dostęp, prawie natychmiast wyprowadził z niego ponad 100 tysięcy złotych.

Kolejna sytuacja różni się od tych opisanych powyżej.

— Dwie kobiety, które podały się za pracownice administracji, wpuściła do swojego mieszkania 85-latka z Przymorza. Złodziejki wzbudziły zaufanie pokrzywdzonej, jedna z nich odwróciła jej uwagę, a druga w tym czasie okradła mieszkanie. Łupem sprawczyń padły pieniądze oraz biżuteria o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych — informują policjanci.

Teraz pracują nad wyjaśnieniem tych wydarzeń, a jednocześnie apelują, aby za każdym razem sprawdzić, czy zamieszczone w sieci ogłoszenie jest autentyczne.

— Powinno przekierowywać nas na oficjalną stronę firmy. Jeśli tak się nie dzieje, najprawdopodobniej mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Nie instalujmy dodatkowych aplikacji na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy doradca inwestycyjny. Nie autoryzujmy przelewów, których sami nie wykonujemy. Apelujemy o ostrożność podczas wszelkich transakcji bankowych — przekazują funkcjonariusze.

Przed oszustami ostrzega nawet sam Orlen.

— Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy Orlen oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób — wyjaśnia Grupa.

Jak rozpoznać próbę oszustwa?


Obrazek w tresci


1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN Orlen lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN Orlen. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy Orlen czy innych spółek skarbu państwa mogą zawierać także błędy językowe.
4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN Orlen nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN Orlen nie używa w swojej komunikacji.
6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN Orlen lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje, może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5