Jak z "Betonplacu" dostać się pod "Niagarę"? Te nazwy powinien znać każdy olsztyniak

2015-09-03 12:00:34 (ost. akt: 2015-09-03 21:47:24)
Jak z Betonplacu dostać się pod Niagarę? Te nazwy powinien znać każdy olsztyniak

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W każdym mieście popularne miejsca mają swoje nieoficjalne określenia. Nadane przed laty funkcjonują częściej niż oficjalne nazwy. Problem pojawia się, kiedy "tutejszy" próbuje wytłumaczyć przyjezdnemu jak dostać się na miejsce.

By sprawnie poruszać się po Olsztynie trzeba znać nieoficjalny leksykon nazw popularnych miejsc. Część z nich wciąż funkcjonuje, część z nich jest już na wymarciu. Jeżeli pamiętacie inne nazwy, lub chcielibyście dodać coś do naszego leksykonu zapraszamy do komentowania.

Nieoficjalny leksykon nazw w Olsztynie:

Akwarium — budynek wybudowany na początku lat 70. "Akwarium" znajduje się na rogu al. Piłsudskiego i ul. 1 Maja. Nazwa pochodzi od tego, że w nowoczesnym wówczas budynku mieszkały „grube ryby”. W większości wysocy urzędnicy partyjni i państwowi szczebla wojewódzkiego epoki Gierka.

Prócz tego w „Akwarium” mieściły się pracownie plastyków, eleganckie lokale usługowe. W latach 90 otwarto tam Empik.

Andromeda – w latach 80. modna restauracja i kawiarnia. W ostatnim etapie życia lokalu - salon gier. Lokal mieścił się przy al. Piłsudskiego obok planetarium, w miejscu obecnej biblioteki multimedialnej Planeta 11. W czasach świetności, jak mówili starzy bywalcy „bywały tam najlepsze laski”.

Betonplac — potoczna nazwa placu, który od 2000 roku nazywa się oficjalnie placem Solidarności. Nazwa pochodzi od „tarasowej” konstrukcji wybetonowanego placu, która sprawiała, że przypominał on... blok z wielkiej płyty. W 2011 roku plac przeszedł gruntowną modernizację.

Burmistrzówka — kamienica przy ul. Stare Miasto 11/16, która przez lata słynęła z delikatesów znajdujących się pod arkadami. Skąd nazwa "Burmistrzówka"? Dawniej znajdował się tu dom Jana z Łajs, uważanego za założyciela Olsztyna. Później (w latach 1886-1893) działała tu m.in. redakcja oraz drukarnia „Gazety Olsztyńskiej”.

Chamburk/Hamburg – potoczna nazwa osiedla Generałów, wymawiana dziś raczej jak nazwa niemieckiej metropolii Hamburg. W pierwotnej wersji pochodziła od zbitki słów „cham” i „burek”, a nadano ją na przełomie lat 80. i 90. ze względu na – jak pisze Stanisław Piechocki w książce „Olsztyn nie tylko magiczny” – „zawiść i dezaprobatę ubogiej większości wobec bogatej, ale cwaniackiej, jak uważano, mniejszości”, która pracą, często „na czarno” szybko dorabiała się na Zachodzie sporych pieniędzy, pozwalających na zakup mieszkania.

Czarna Perła — używana z lekkim przekąsem obiegowa nazwa charakterystycznego przeszklonego biurowca tuż obok ratusza.

Elegant — charakterystyczny sklep z odzieżą, który przez wiele lat działał przy ul. Limanowskiego.

Fosa — inna nazwa amfiteatru im. Czesława Niemena. Stosowała ją głównie młodzież, która „na fosę” chodziła na piwo pod chmurką i rockowe koncerty.

Gobelin — duży sklep przy ul. Stare Miasto 17, w którym przez kilkadziesiąt lat można było kupić przeróżne materiały, ręczniki, pościele i dywany. Jedną z jego charakterystycznych cech był duży szyld z wyciętych liter. Sklep przestał działać w kwietniu 2012 roku.

Hortex — firmowy sklep cukierniczy i jednocześnie kawiarnia, która przez lata działała przy ul. Dworcowej. Obecnie również mieści się tam cukiernia pod nazwą... Tortex.

Inka — dawniej nazwa znanej kawiarni przy ul. Nowowiejskiego. Nazwa utrwaliła się tak mocno, że nadano ją domowi handlowemu wybudowanemu kilkanaście lat temu w tym samym miejscu.

Kac rondo — tak studenci nazwali skwerek przy plaży w Kortowie. Popularność nazwy została doceniona nawet przez Google Maps, gdzie można znaleźć Kac Rondo w Olsztynie.

Kapselplac — nieoficjalna nazywa placu Konsulatu Polskiego, po wojnie był placem Marcelego Nowotki. "Kapselplac" wziął się od budki z piwem, która znajdowała się na placu. Amatorzy piwa z budki otwierając piwo zostawiali kapsle.

Karolek — niegdyś bardzo popularne określenie Targu Rybnego, pochodzące od imienia patrona placu. Nazwa przestała funkcjonować na przełomie lat 80. i 90., gdy sporą część placu przeznaczono pod zabudowę i oficjalnie przywrócono nazwę Targ Rybny.

Katolik — szkoła przy ul. Bałtyckiej 4, czyli obecne Gimnazjum Nr 23 Akademickie oraz XII Liceum Ogólnokształcące Akademickie. Szkoła powstała w 1990 jako Katolickie Liceum Ogólnokształcące i właśnie pod tą nazwą zdobyła renomę i popularność. Obecnie nazywana zarówno „Akademikiem”, jak i wciąż „Katolikiem”.

Kino Grunwald — obecnie aula Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, która — jako Audytorium Maximum — zaczęła funkcjonować w 2004 roku. Wcześniej, od czasów powojennych aż do 1992 roku, działało tu kino. Przed I wojną światową służył wojsku jako hala do nauki jazdy konnej.

Klasztor — w latach 60. i 70. popularne określenie I Liceum Ogólnokształcącego, które mieści się w pochodzącym z lat 1886-87 gmachu przy ul. Mickiewicza. Dziś już raczej określenie nie stosowane.

Kopernik — największe olsztyńskie kino zamknięto w sierpniu 2006 roku, a niedługo później — mimo protestów olsztyńskich architektów, artystów i mieszkańców – kino zburzono. Obecnie stoją tam apartamentowce i biurowce.

Korea — kompleks kilkunastu, zbudowanych w latach 50. XX wieku, prymitywnych baraków komunalnych, z pobliskim kwartałem ośmiu pawilonów, pochodzących jeszcze sprzed II wojny światowej, nazywanych „Barako City”, który znajdował się na wysokości hipermarketu Tesco, po obu stronach ul. Pstrowskiego.

Krzywe — potoczna nazwa największego olsztyńskiego jeziora, czyli jeziora Ukiel. Co ciekawe, Krzywe to nazwa o wiele bardziej znana od nazwy oficjalnej, która funkcjonowała przed laty.

Kwadratowe rondo — czyli inaczej rondo na Placu Pułaskiego, które okrągłe jest tylko z nazwy. Punkt, który znają kursanci olsztyńskich szkół jazdy.

Niagara — żartobliwe określenie charakterystycznego miejsca w Parku Podzamcze, w którym Łyna tworzy mały wodospad. Nazwę stosowano również do funkcjonującej kilkadziesiąt lat temu kawiarni „Nad Łyną” i, później, do restauracji jugosłowiańskiej „Boro”.

Niemiec — pawilon u zbiegu ul. Dworcowej i Kołobrzeskiej. Obecnie dyskont dawniej wielobranżowy pawilon handlowy, który w latach 70. stał się symbolem nowoczesności. Elementy blaszanej konstrukcji sprowadzono z NRD, stąd nazwa „Niemiec”.

Okrąglak — potoczna nazwa domu handlowego, wybudowanego przy pl. Jana Pawła II w 1968 roku. Powód to oczywiście kształt budynku, w którym użytkownicy lokalu zmieniają się wyjątkowo często.

OZOS/Stomil — Olsztyński Zakład Opon Samochodowych to wciąż używana przez wiele osób dawna nazwa fabryki Michelin przy ul. Leonharda.

Pałacyk — secesyjna kamienica przy ul. Dąbrowszczaków 3, w której obecnie mieści się siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. Obiekt powstał w 1896 roku, a 1907 roku przeszedł gruntowną przebudowę. Przed wojną mieściła się tu m.in. siedziba oddziału SS, a po II wojnie światowej działał tu żłobek, Dzienny Dom Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych Ruchowo oraz hotel dla pielęgniarek z olsztyńskiej polikliniki. Po przebudowie kamienica jest nazywana kamienica Naujacka, od nazwiska jej fundatora i pierwszego właściciela Otto Naujacka

PDT – Państwowy Dom Towarowy, czyli obecny Dukat. Dawniej obie nazwy funkcjonowały równolegle, bo obiekt nazywano PDT Dukat, ale częściej mówiono „Pedet”. Obecnie budynek ma już nowy wygląd i dawna nazwa używana jest rzadziej.

Pod Kasztanami — funkcjonująca jeszcze w latach 90. popularna nazwa ul. Limanowskiego, którą jesienią 1910 roku obsadzono szpalerem kasztanów. Dzięki temu ulica miała niepowtarzalny klimat, a do 1997 roku istniała na niej „wysepka” zadaszona konarami, która przypominała parkową aleję. Kasztany zniknęły z ul. Limanowskiego po przebudowie ulicy.

Podkówka — powszechna nazwa malowniczo położonego jeziora Siginek na Redykajnach. Nazwa Podkówka jest jednak nazwą najbardziej znaną. Ponadto jezioro bywa nazywane Kopytkiem lub Styginkiem.

Pod Żaglami — jedna z najbardziej znanych olsztyńskich restauracji, która przez lata działała przy ul. Pieniężnego 22. Obecnie, od kilkunastu lat, siedzibę ma tam Archidiecezja Warmińska. A restauracja działa, tyle że już w zupełnie innym miejscu, bo przy ul. Zientary-Malewskiej.

Rolnik – pawilon handlowy na rogu ul. Pstrowskiego i Wyszyńskiego, w którym przez wiele lat działała Spółdzielnia Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Rolnik Spółdzielca. Jego charakterystyczną cechą był ułożony z wielkich liter napis „ROLNIK”. Po zamknięciu Rolnika działał tam salon łazienek i płytek ceramicznych, ale wszyscy mieszkańcy miasta i tak używali nazwy Rolnik.

Ryba — popularne (m. in. wśród wagarowiczów) określenie całego Parku Podzamcze. Powód to oczywiście fontanna w kształcie ryby znajdująca się w parku.

Samba — nazwa sklepu w wybudowanym na początku lat 90. pawilonie przy ul. Gałczyńskiego, którym określa się cały pawilon. Sama Samba funkcjonuje od pewnego czasu jako sklep sieciowy.

Samotniak — popularne określenie cieszącego się złą sławą budynku z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi przy ul. Niepodległości. Czasami nazwa bywa również stosowana do komunalnych bloków przy ul. Kołobrzeskiej.

Stara Warszawska — część alei Warszawskiej, której nieoficjalną nazwę stosowali nawet pracownicy... Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów (obecnie Zarządu Dróg Zieleni i Transportu). Nazwa funkcjonuje od 1978 roku, kiedy ukończono budowę ul. Śliwy i modernizację al. Warszawskiej, i odnosi się do odcinka od mostu Jana do ul. Jagiellończyka.

Szubienice — mało elegancka, ale przyjęta i wciąż używana, nazwa dawnego Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej (dziś Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej) autorstwa Xawerego Dunikowskiego na placu przy al. Piłsudskiego.

Wichrowe Wzgórza — określenie wzniesienia przy al. Piłsudskiego, na którym 1978 roku wybudowano pawilony wystawowe z okazji Centralnych Dożynek. Dziś wzgórze na osiedlu Kormoran jest mocno zasłonięte dwoma budynkami handlowo-usługowymi, ale nazwa wciąż funkcjonuje wśród niektórych, szczególnie starszych, olsztyniaków.

WDK — dawna nazwa Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Parku Jakubowego, czyli całego kompleksu przy ul. Parkowej 1. Powód? W odbudowanym po wojnie budynku dzisiejszego CEiIK-u swoją siedzibę przez lata miał właśnie Wojewódzki Dom Kultury i kino WDK.

Żbik — zwyczajowa nazwa jeziora Tyrsko na granicy osiedla Gutkowo i Redykajny. Nazwa pochodzi od nazwiska Warmiaka, do którego kilkadziesiąt lat temu należało jezioro i tereny wokół niego.


Komentarze (107) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #1950786 | 92.24.*.* 11 mar 2016 09:00

    a Pewex Kolejowy? a Manhatan?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zenon #1950625 | 88.156.*.* 10 mar 2016 21:11

    A PEKIN????

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Real #1875665 | 83.24.*.* 7 gru 2015 10:37

    Jestem absolwentem WSP i dla nas PAŁACYK to zawsze był obiekt, w którym dziś mieści się (chyba) bank na ul. Szrajbera - przy Mc Donaldzie ( którego wtedy nie było) W pałacyku mieściły się zakłądy muzyki i plastyki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. krzroy #1875436 | 81.190.*.* 6 gru 2015 21:47

    Na Nagórkach - Menel-plac (rozległy plac między Orłowicza a Murzynowskiego, jest tu ciąg sklepików,głównie monopolowych, ściągających rozmaitych meneli) i asfaltowy placyk obok biura spółdzielni mieszkaniowej zwany Wimbledon - tu dzieci uczą się jeździć na rowerkach, kiedyś wylewano tu lodowisko

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  5. BoB #1819173 | 88.156.*.* 21 wrz 2015 12:34

    A słodka dziurka?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  6. jajo #1816029 | 31.61.*.* 16 wrz 2015 14:48

    Komin, Luzak, sztacheta- zapiekanka z dworca, Park Dziesiony- park Kusocińskiego słynny z imprez każdego 10-tego po wypłacie, Kur..i Górka - szkoła medyczna na wprost szpitala miejskiego

    odpowiedz na ten komentarz

  7. Olsztynianin #1812039 | 88.156.*.* 10 wrz 2015 13:24

    Spermochłon - Akademik nr 11 przy ulicy żołnierksiej (DS 11), nazywany tak z tego względu, że duża ilość męskiego nasienia wsiąkała we wszystkie zakamarki tego budynku. Każdy zna i pamięta tę nazwę :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  8. Nagórki #1809068 | 37.248.*.* 5 wrz 2015 11:27

    Pamięta ktoś co oznaczała nazwa falklandy? :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Smerfowo - zadra prezesa. #1808748 | 37.248.*.* 4 wrz 2015 19:18

      Zespół budynków użytkowych przy Jeziołowicza na Pieczewie. Wybudowanych na pełny koszt użytkowników, a mimo to przez wiele lat własność spółdzielni "Jaroty". Gdy płacili na utrzymanie kosztownych zarządców spółdzielczych - było cacy, Gdy chcieli stać się formalnie właścicielami lokali - źle! No to wydzielili się jako mała spółdzielnia, zlikwidowali maleństwo - i tym sposobem legalnie zostali właścicielami na swoim. Bardzo to nie w smak byłym zarządcom. Teraz ta okolica słynie coraz większą liczbą coraz większych dziur na pobliskim parkingu spółdzielczym.

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    2. spoko #1808426 | 213.25.*.* 4 wrz 2015 11:32

      ja 50 lat temu mieszkałem na korei!!!! i fajnie było

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. miko #1808373 | 81.190.*.* 4 wrz 2015 10:14

        Bar piwny "Pod Kołem" na tyłach ratusza

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

      2. empik w akwarium był od początku #1808309 | 95.48.*.* 4 wrz 2015 08:32

        Empik a akwarium był od początku istnienia tego budynku. Empik to nazwa potoczna, powinno być Klub Międzynarodowej Prasy i Książki RUCH (KMPiK). Przeniesiono go tam z ul. Mickiewicza z budynku naprzeciwko LO1 (zrobiono tam potem Modę Polską, a teraz jest tam jakiś bank).

        Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

      3. kurp #1808291 | 193.243.*.* 4 wrz 2015 08:04

        Brak mi takich nazw jak : Casablanka , Żabka , szkoła muzyczna ( obecnie hotel na ul. Nowowiejskiego ) ,koński rynek , kolejarz , kino Polonia , Albatros , Delikatesy Wiejskie , dolina ( ul. Wyzwolenia ) .

        Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. sss #1808255 | 109.241.*.* 4 wrz 2015 05:15

          Kanada - Gutkowo.

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

        2. Pekin idioci #1808253 | 95.160.*.* 4 wrz 2015 05:04

          Tam nie mieszkała,żadna patologia , co wy chrzanicie? Ja tam się wychowałam i było tam jak w rodzinie!!!! Patologia i bandytyzm to teraz Jaroty itp... nie wiesz kiedy sąsiad konfident coś doniesie lub podpieprzy coś z mieszkania!!!

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. poinformowany #1808252 | 203.88.*.* 4 wrz 2015 02:59

            tusk to oscar, pogooglujcie

            odpowiedz na ten komentarz

          2. Piotr #1808232 | 109.241.*.* 3 wrz 2015 23:12

            Bunkier - ciąg sklepów przy Piłsudskiego na przeciwko aquasfery Wioska Smurfów - osada sklepików na skrzyżowaniu Wilczyńskiego i Krasickiego.

            Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

            1. Pekin #1808218 | 188.146.*.* 3 wrz 2015 22:50

              to były rudery na Kromera ... za . szk. Podst. nr 14

              Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

            2. ja #1808216 | 188.146.*.* 3 wrz 2015 22:50

              Pekin- osiedle przed Osiedlem Mazurskim -swojsko:w oknach tektury i majtki na sznurach.Tam mieszkała patologia i w mieście bylo bezpiecznie.

              odpowiedz na ten komentarz

            3. Olcia #1808172 | 31.2.*.* 3 wrz 2015 21:45

              "Krowa" sklep mleczarski na Starówce - obecnie jest tam bank, Rybołówstwa - starówka obecnie jest tam drogeria R, Smyk dom handlowy 3 piętrowy wszystko dla dzieci- Starówka kamienica obok Staromiejskiej,

              Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

            4. Wązki2107 #1808166 | 95.160.*.* 3 wrz 2015 21:36

              HC murek, murek miejscem spotkań mlodzieży hardcore w latach 90-tych. Pozdrawiamy.

              Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

              1. allensteiner #1808165 | 88.156.*.* 3 wrz 2015 21:35

                Miasteczko Smerfów - domki ze sklepikami i zakładami usługowymi przy zbiegu Krasickiego i Wilczyńskiego

                Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                1. Tom Dee #1808111 | 88.156.*.* 3 wrz 2015 20:32

                  Wakacje się skończyły, zatem "sezon ogórkowy" mamy już za sobą. Nadszedł /w mojej prywatnej rzecz jasna opinii/ czas na pisanie o poważniejszych sprawach. Ponadto nie widzę potrzeby egzaminowania olsztyniaków ze znajomości miasta. Taki egzamin zdawali kiedyś jedynie kandydaci na taksówkarzy.

                  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

                2. akwarium nosi nazwę od sklepu całego oszklone #1808106 | 178.43.*.* 3 wrz 2015 20:30

                  a nie od grubych ryb

                  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

                3. Tramp ... bar #1808104 | 188.146.*.* 3 wrz 2015 20:29

                  kto go pamięta ? tam było wesoło...

                  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

                4. Kapsekplac .. #1808102 | 188.146.*.* 3 wrz 2015 20:27

                  to był na ul. Waryńskiego na górce przy kioskach z piwem ...

                  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

                5. gimbaza i kurpie #1808087 | 88.156.*.* 3 wrz 2015 20:13

                  i tak tego nie ogarną

                  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

                6. sk53 #1808081 | 81.190.*.* 3 wrz 2015 20:10

                  Wichrowe Wzgórza to raczej Nagórki.

                  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

                7. kokon #1808068 | 88.156.*.* 3 wrz 2015 19:49

                  Dobre dla NOLi żeby się odnaleźli. Tylko brakuje słowa klucz dla nich Zatrudniak i Samotniak.

                  odpowiedz na ten komentarz

                8. King #1808020 | 5.172.*.* 3 wrz 2015 17:48

                  "pod kólkiem" - gdzie to było?

                  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                  1. Adamos #1808016 | 5.172.*.* 3 wrz 2015 17:46

                    "pod kólkiem" za ratuszem - pierwsze piwo i szary dym

                    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                    1. olsztyn-ola #1808012 | 81.190.*.* 3 wrz 2015 17:36

                      a kto nam zrobił plac budowy z Olsztyna? jak nie wiecie arbuz zwany bob budowniczy

                      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

                    2. Arek #1807998 | 88.156.*.* 3 wrz 2015 17:17

                      A dystrykt 13 zwany także hollywood - gdzie mieszkają same gwaizdy olsztyna czyli Towarowa 18....

                      odpowiedz na ten komentarz

                    3. to ja #1807985 | 178.43.*.* 3 wrz 2015 17:03

                      Pijalnia piwa przeważnie "Bazarek" targowisko miejskie ,"Trupek" Kolonia Mazurska ,"U Dąbka" Kołobrzeska ,"Stodoła" Jagielońska ,budka z piwem(zapomniałem) WDK .I na razie tyle .

                      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                      1. arus46 #1807983 | 88.156.*.* 3 wrz 2015 17:00

                        Na osiedlu podgrodzie na obecny teren Warmia Towers, mówiło się " na Eurosam" od nazwy sklepu, który został zlikwidowany ok 20 lat temu

                        Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

                      2. kasia #1807972 | 83.9.*.* 3 wrz 2015 16:43

                        A kto chodzil do slodkiej dziurki w ratuszu?

                        Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                        1. myr #1807958 | 81.190.*.* 3 wrz 2015 16:20

                          " Czarna Perła " to też " Czarna Trumna " ;-)

                          Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                          1. czytelnik #1807946 | 188.146.*.* 3 wrz 2015 16:06

                            Hiton na starej warszawskiej.

                            Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                            1. A #1807940 | 81.190.*.* 3 wrz 2015 16:00

                              Dodajcie Kanadę ( Gutkowo) ! " Pałacykiem " oprócz Naujacka nazywa się też ( 1 ) siedzibę adwokatów bodajże ( ? ) na Zientary Malewskiej niedaleko restauracji " Pod Żaglami " ( 2 ) stary budynek mieszkalny na Cichej obok nowych bloków ( za strażą pożarną ) . Może " Most Kolejowy " i "Rynek Kolejowy " ? Nazwa " Klasztor " na liceum jest używana do dzisiaj . Park Kusocińskiego jako " Park Czynu " .

                              Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                              1. mietek #1807932 | 5.172.*.* 3 wrz 2015 15:45

                                A Zegarek na Partyzantów? :)

                                Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                1. leon #1807923 | 89.228.*.* 3 wrz 2015 15:37

                                  WEMBLEY - stare lodowisko w parku J.Kusocińskiego tak było nazywane przez mieszkańców okolicznych bloków ulicy Dworcowej/Kaliningradzkiej i Pana Tadeusza

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

                                2. zZatorza #1807922 | 213.184.*.* 3 wrz 2015 15:37

                                  Pałacyk to przychodnia na Wojska Polskiego/Sybiraków. Pod Kasztanami to nie cała Limanowskiego, tylko kawałek leżący na skrzyżowaniu Limanowskiego i Żeromskiego. Kasztany rosną tam wciąż.

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

                                3. mieszkaniec #1807900 | 188.146.*.* 3 wrz 2015 15:03

                                  zdecydowanie brakuje nazwy dzielnicy : Hamburg, która to stosowana jest przez 90% mieszkańców.

                                  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                  1. czytelnik #1807895 | 188.146.*.* 3 wrz 2015 14:54

                                    Była jeszcze pożeczkowa

                                    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                    1. ash #1807892 | 213.184.*.* 3 wrz 2015 14:50

                                      a na sklep RAST w Kortowie niektórzy dalej mówią EUREKA. W hymnie kortowiady Eneja tez sie pojawia ta nazwa.

                                      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                                      1. czarnyolsztyn #1807890 | 83.16.*.* 3 wrz 2015 14:44

                                        Pamiętacie sklep Rybol na rogu Kościuszki i Kętrzyńskiego? Gorącą kaszankę na początku Starej Warszawskiej w kamienicy po schodkach? Łezka się kręci w oku.

                                        Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

                                      2. MK #1807887 | 213.184.*.* 3 wrz 2015 14:41

                                        SŁONECZKO - budynek przy byłym rondzie Jagiellońska/Limanowskiego/Sybiraków

                                        Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                        1. jaaaaaa #1807881 | 77.242.*.* 3 wrz 2015 14:31

                                          Byl jeszcze Wars i Sawa... I super krem sultanski

                                          Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

                                        2. Faf #1807869 | 212.160.*.* 3 wrz 2015 14:20

                                          A gdzie GÓRKA JASIA??

                                          Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

                                        3. ja #1807868 | 193.243.*.* 3 wrz 2015 14:20

                                          Kac rondo przypomniało mi "Okrąglaka" przed ratuszem

                                          Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

                                        4. ja #1807862 | 145.237.*.* 3 wrz 2015 14:17

                                          a dlaczego nie ma " PEKINU" , "BANDITENSTASSE = ul. Partzantów, ŻAGIELKA = rest. pod żaglami, MAJORKA = Pijalnia Piwa obok ówczesnej hali targowej, BARU ZGODA na zatorzu, POD KONIEM ul. Grunwaldzka gdzie serwowano konine, no i TARGU KONSKIEGO

                                          Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

                                        5. student #1807859 | 88.156.*.* 3 wrz 2015 14:15

                                          Całe życie mieszkam w Kortowie i od kiedy tylko pamiętam to na okrągły deptak przy plaży kortowskiej mówiło się 'Kac Rondo'.

                                          Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

                                        6. Mirek #1807857 | 89.228.*.* 3 wrz 2015 14:13

                                          Kiedyś oprócz restauracji "Pod Żaglami" na ul. Pieniężnego, były jeszcze inne: "Pod Samowarem" na ul. Dąbrowszczaków i "Pod Kogutem" na Starej Warszawskiej.

                                          Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                          1. ja #1807855 | 193.243.*.* 3 wrz 2015 14:11

                                            Kiedyś nad jeziorem skanda były 3 plaże: Piaszczysta, trawiasta i bez nazwy :)

                                            Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

                                            1. ja #1807850 | 193.243.*.* 3 wrz 2015 14:07

                                              i jeszcze OZOS - czyli Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych

                                              Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                              1. core #1807823 | 83.9.*.* 3 wrz 2015 13:29

                                                brakuje określenia OKEJKA, czyli małe prywatne busy

                                                Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                                1. rumun #1807818 | 46.77.*.* 3 wrz 2015 13:24

                                                  Na plażę za Słoneczną Polaną mówiło sie Crossy, bo kiedyś był tam tor motocrossowy ☺

                                                  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

                                                2. O... #1807814 | 212.160.*.* 3 wrz 2015 13:19

                                                  Pekinie nie wspomnieli !!!

                                                  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

                                                3. małaMi #1807812 | 83.3.*.* 3 wrz 2015 13:18

                                                  Zdecydowanie brakuje takich nazw jak: Pod Zegarem - na ulicy Partyzantów niedaleko Ronda Bema - zwane tak ze względu na wiszący na budynku ogromny zegar Kwadratowe rondo - na ulicy Kajki - ewenement w skali miasta i kraju

                                                  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                                  1. Gutkowo #1807798 | 213.184.*.* 3 wrz 2015 12:58

                                                    Kanada dawna nazwa okolic Gutkowa

                                                    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

                                                  2. ed #1807794 | 31.6.*.* 3 wrz 2015 12:54

                                                    Jest jeszcze jedno charakterystyczne określenie - Arbyz.

                                                    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                                    1. warmiak #1807791 | 88.156.*.* 3 wrz 2015 12:47

                                                      a bloki ubowskie

                                                      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                                      1. turysta #1807765 | 83.14.*.* 3 wrz 2015 12:25

                                                        a zatoki jeziora Ukiel: Miła, Grunwaldzka, Lwia Paszcza, Pacyfik, Łabędzia Szyja i Kopernikowska a jeszcze maja swoje nazwy półwyspy tego jeziora i na nich wzniesienia ale niestety ja ich nie znam, może ktoś to zna?

                                                        Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

                                                      2. MIKI #1807763 | 213.184.*.* 3 wrz 2015 12:24

                                                        No a pamiętacie JOKO art na 1-go Maja ?????

                                                        Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

                                                      3. aneczka #1807752 | 80.55.*.* 3 wrz 2015 12:17

                                                        Kiedyś rodzice nazywali osiedle Nagórki nazwą Falklandy.

                                                        Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                                                        1. ewka #1807751 | 217.99.*.* 3 wrz 2015 12:15

                                                          a pamietacie kolejowy pewex?

                                                          Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

                                                        2. Maria #1807749 | 91.229.*.* 3 wrz 2015 12:13

                                                          Ja "czarna Perłę" znam jako "Sarkofag"

                                                          Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz