„Bajki poszły w wędrówkę” – Krasicki i mistrzowie ilustracji w Galerii Stary Ratusz
2025-05-22 12:05:46(ost. akt: 2025-05-22 12:07:16)
Olsztyn, 30 maja 2025 r. – Tego dnia w Galerii Stary Ratusz odbędzie się finisaż wyjątkowej wystawy zatytułowanej „Bajki poszły w wędrówkę”, poświęconej twórczości Ignacego Krasickiego – jednego z najwybitniejszych poetów polskiego oświecenia. Wydarzenie zaplanowano na godzinę 17:00 i stanowi kulminację projektu artystyczno-edukacyjnego, który łączy klasykę literatury z nowoczesnym spojrzeniem na sztukę ilustracji.
Wystawa została zorganizowana z okazji 290. rocznicy urodzin Ignacego Krasickiego. Jej głównym celem jest przybliżenie bogactwa bajek autora poprzez dzieła 36 współczesnych polskich ilustratorów i ilustratorek. Twórcy zilustrowali czterotomowe wydanie wszystkich bajek księcia poetów – jedyne w historii, w którym każdy utwór literacki zyskał swoją unikalną interpretację plastyczną.
Za inicjatywą wydawniczą oraz koncepcją wystawy stoją Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” i Miejska Biblioteka Pedagogiczna – Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Prace nad wydaniem trwały od 2021 do 2024 roku. Kuratorzy projektu zdecydowali się na nowy, tematyczny układ bajek, dzieląc je na: Bajki o zwierzętach, Bajki o ludziach, Bajki z natury oraz Bajki pozostałe.
Wśród wystawianych artystów znaleźli się m.in.:
- Józef Wilkoń, który zilustrował bajki o zwierzętach;
- Artyści z Warmii i Mazur, m.in. Ita Haręza, Wioletta Jaskólska, Katarzyna i Mariusz Kaldowscy, odpowiedzialni za bajki o ludziach;
- Znane ilustratorki, takie jak Jona Jung, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Elżbieta Wasiuczyńska, które zilustrowały bajki z natury;
- A także uznani artyści, m.in. Roch Urbaniak, Daniel de Latour, Tomasz Broda – twórcy ilustracji do bajek pozostałych.
- Piotr Gil odpowiada za projekt graficzny całej wystawy.

Wcześniej prace z tej kolekcji można było oglądać podczas premier poszczególnych tomów oraz na wystawach m.in. w Warszawie, Piasecznie, Fromborku i Horyńcu. Jednak dopiero teraz, po raz pierwszy, publiczność ma szansę zobaczyć pełny przekrój dzieł wszystkich 36 twórców, stanowiący jedną piątą całej kolekcji, obejmującej aż 195 bajek Krasickiego.
– Czytając osiemnastowieczne bajki, być może natrafimy na słowa wyzwania, ale ich morały i przesłania są zadziwiająco aktualne – mówi Anna Puszcz, dyrektor Oranżerii Kultury i prezeska Stowarzyszenia „Miej Marzenia”. – Dzięki wrażliwości współczesnych artystów powstała swoista galeria współczesnej sztuki polskiej – zróżnicowana technicznie, głęboka w przekazie i piękna w formie.
Wystawa „Bajki poszły w wędrówkę” to nie tylko uczta dla oka, ale także dowód na to, że klasyka literatury może z powodzeniem inspirować nowe pokolenia artystów – i czytelników.
red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez