Szubienice zostaną w centrum Olsztyna? Wyroki zapadają, a soldat nadal stoi
2023-12-13 15:05:00(ost. akt: 2023-12-13 15:27:48)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Instytutowi Pamięci Narodowej, że Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej stojący obecnie w centrum Olsztyna musi zostać usunięty. Z wyrokiem nie zgadza się jednak obecny zarządca obiektu, czyli prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który zapowiada dalszą batalię sądową.
Instytut Pamięci Narodowej dwukrotnie wydał opinie o konieczności usunięcia pomnika. Wojewoda warmińsko-mazurski uznał, że pomnik musi zniknąć z centralnego placu Olsztyna i wydał nakaz jego likwidacji. Nadał mu rygor natychmiastowego wykonania. Od opinii i nakazów odwołał się prezydent Olsztyna, który zapowiedział, że nie dopuści do usunięcia pomnika z miasta. Sprawa ostatecznie trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd całkowicie przyznał racje argumentom wojewody. Niekorzystny dla prezydenta Olsztyna wyrok zapadł prawie dwa miesiące temu.
Prezydent poprosił wtedy o szczegółowe uzasadnienie wyroku, które kilka dni temu wpłynęło do Urzędu Miasta w Olsztynie.
— Zanim dostałem te uzasadnienie zapowiadałem, na pewno będę się od niego odwoływać. Na obecnym etapie mogę tylko to potwierdzić, obecnie sprawą zajmują się prawnicy — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Teraz władze Olsztyna mają 30 dni na odwołanie się od uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Prawdopodobnie ten czas zostanie w pełni wykorzystany.
kg
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Rumcajs #3112427 14 gru 2023 01:44
Pomnik hańby, plucie w twarz tym wszystkim ludziom którzy walczyli o wolną Polskę tym wszystkim którzy ucierpieli po wkroczeniu czerwonoarmistów. Postawa władz Olsztyna haniebna.
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz
frost #3112414 13 gru 2023 18:55
Niedobrze się robi od tego "zabytku" Już nieraz postulowałem rozebrać. Materiał rozbiórkowy z Muzeum Hindenbura, z którego ten obiekt wykonanano wykorzystać do utwardzania parkowych alejek.
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz