Pacjenci z Warmii i Mazur coraz częściej nie stawiają się na swoje wizyty lekarskie. Statystyki w województwie sięgają już kilku tysięcy

2023-12-07 07:07:34(ost. akt: 2023-12-07 08:16:51)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Najpierw były dziesiątki, potem setki, a aktualnie nawet tysiące wizyt lekarskich, które się nie odbyły, bo pacjent nie zjawił się w placówce medycznej. Dlatego powstała akcja "#odwołuje #nieblokuje", która ma uświadomić pacjentom, jak ważne może być odwołanie wizyty, na której z jakiegoś powodu nie mogą się pojawić.
#Odwołuje #Nieblokuje to kampania społeczna zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP, w którą zaangażowało się wiele placówek lekarskich. Poruszany jest w niej problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego ich odwoływania.

Wielu pacjentów, którzy nie stawiają się z jakiegoś powodu u lekarza, nie zdaje sobie sprawy, że wcześniejsze anulowanie konsultacji może być wykorzystane przez innego chorego.

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ wskazał, że w okresie od 1 stycznia do 30 listopada, pacjenci z Warmii i Mazur najczęściej odwoływali wizyty w Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. To aż 2331 odwołanych wizyt.

W Poradni Endokrynologicznej nie odbyło się blisko tysiąc konsultacji, a w Dziale (pracowni) Fizjoterapii ponad 800.

Najlepiej sytuacja wygląda w Pracowni Rezonansu Magnetycznego dla Dzieci, Oddziale Kardiochirurgicznym, Oddziale Neurologicznym, Oddziale Urologicznym i Oddziale Rehabilitacyjnym. W tych miejscach tylko jeden pacjent nie stawił się na swoją wizytę.

Fot. Warmińsko-Mazurski OW NFZ

O niechlubnych wynikach także w Gminnym Centrum Zdrowia ZPZOZ w Olsztynku, poinformował burmistrz miasteczka Robert Waraksa.

Najwięcej mieszkańców Gminy Olsztynek nie stawiło się na wizytę w Poradni podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny). To aż 2768 nieodwołanych konsultacji. Na drugim miejscu znalazła się Poradnia Ginekologiczna, a niechlubne podium zamknęła Poradnia Ortopedyczna.

Tylko do połowy listopada na umówione wizyty do lekarza nie przyszło 4,4 tysiąca mieszkańców

W skali kraju, tylko w pierwszej połowie roku zarejestrowano ponad 450 tysięcy nieodwołanych wizyt u specjalistów.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ninuś #3112314 7 gru 2023 07:52

    W jaki sposób odwołać wizytę? Proszę o rzetelną informację. Telefonicznie? Dwa dni wisiałam na telefonie,aby odwołać wizytę u ortopedy w Wojewódzkim. I odpuściłam. Może NFZ wpadnie na pomysł?

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz