Odholowanie porzuconej hulajnogi elektrycznej w Olsztynie od przyszłego roku będzie kosztowało 150 zł

2023-11-30 13:46:32(ost. akt: 2023-11-30 15:00:43)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Radni Olsztyna przyjęli uchwałę wprowadzającą w życie podwyżki za odholowanie bezprawnie pozostawionych pojazdów. Jedna ze stawek dotyczy także hulajnóg elektrycznych.
Olsztyn, podobnie jak większość polskich miast ma problem z hulajnogami elektrycznymi. Ten stosunkowo tani, szybki i prosty w obsłudze środek transportu w teorii ma wiele zalet. Problem w tym, że teoretycznie największa zaleta hulajnóg elektrycznych, jest jedną z ich największych wad. Mowa tu oczywiście o sposobie ich parkowania. Wielu mieszkańców Olsztyna zauważa, że hulajnogi są pozostawiane w losowych miejscach, które oprócz tego, że wprowadzają chaos w krajobrazie miasta, to często są również niebezpieczne.

Straż miejska w Olsztynie ma wszystkie narzędzia do tego, żeby taką hulajnogę odholować. Obecnie taka "usługa" kosztowała 130 zł, od nowego roku będzie to 149 zł, czyli prawie o 15 proc. więcej.

W górę idą także stawki za odholowania innych pojazdów. Za źle zaparkowany motocykl zapłacimy 292 zł, a za samochód do 3,5t - 627 zł. Wszystkie stawki za odholowanie pojazdów poszły średnio o około 15 proc. w górę.

Maksymalne stawki za odholowanie pojazdów pod koniec każdego roku są ustalane przez Ministra Finansów. Każda gmina w Polsce musi znaleźć usługodawców, którzy będą zajmować się usuwaniem źle zaparkowanych samochodów, motocykli czy hulajnóg.

Z przeprowadzonego rozeznania cenowego rynku w zakresie ww. usług (wrzesień 2023 r.) wynika, że dwóch przedsiębiorców, którzy świadczą tego typu usługi na terenie Olsztyna, przedstawiło swoje oferty w granicach maksymalnych stawek opłat określonych w obwieszczeniu Ministra Finansów — możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały — Na wysokość przedmiotowych opłat mają wpływ koszty, jakie ponosi Gmina Olsztyn realizując ww. zadania, determinowane liczbą i rodzajem pojazdów usuwanych z dróg, okresem ich przechowywania na parkingu depozytowym. Pojazdy te są często przechowywane na parkingu przez kilka miesięcy, a nawet w ogóle nieodbierane przez właścicieli. Generuje to koszty, które musi ponosić Gmina Olsztyn. — argumentują twórcy uchwały.

W górę poszły także stawki za przechowywanie pojazdów na parkingu strzeżonym. Każda doba, którą hulajnoga lub rower spędzi na parkingu będzie kosztować właściciela 29 zł, za motocykl przyjdzie nam zapłacić 39 zł, natomiast za samochód już 54 zł. Każda kwota w porównaniu do 2023 roku poszła w górę o średnio 15-20 proc.

Karol Grosz