Zabił swojego ojca. Sąd w Olsztynie zadecydował, że nie trafi do więzienia

2023-11-10 10:10:34(ost. akt: 2023-11-10 10:46:02)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

O tej zbrodni na osiedlu Mazurskim było głośno nieco ponad rok temu. Paweł S. miał zadać swojemu ojcu liczne rany kłute szyi, co doprowadziło do śmierci. Teraz sąd zadecydował, co stanie się z młodym mężczyzną podejrzanym o brutalne zabójstwo.
Sprawa dotyczyła zdarzenia, do którego doszło 22 maja 2022 r. na terenie jednego z osiedli w Olsztynie. Według ustaleń prokuratora Paweł S. miał zadać swojemu ojcu m.in. liczne rany kłute szyi, co doprowadziło do masywnego krwawienia i śmierci pokrzywdzonego na miejscu zdarzenia.

Paweł S. był podejrzany również o naruszenie nietykalności cielesnej trzech osób – policjantki podczas jego zatrzymania, pielęgniarki podczas pobierania mu krwi w szpitalu oraz strażnika więziennego na terenie aresztu śledczego.

Ponadto, Pawłowi S. zarzucono popełnienie jeszcze kilku innych czynów, w tym zaboru i krótkotrwałego użycia cudzego pojazdu, niezatrzymanie się do kontroli policji i ucieczkę, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, posiadanie środków odurzających w postaci marihuany oraz występek o charakterze chuligańskim.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie pod koniec kwietnia br. przesłał do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o umorzenie postępowania przeciwko Pawłowi S. z uwagi na jego niepoczytalność w czasie tych zdarzeń. Jednocześnie złożył wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia go w odpowiednim zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
Prokurator w uzasadnieniu wniosku wskazał na pozyskaną w toku postępowania przygotowawczego opinię biegłych psychiatrów i biegłego psychologa. Z treści tej opinii wynikało, że Paweł S. w czasie popełnienia wszystkich czynów miał zniesioną z przyczyn chorobowych zdolność rozpoznania ich znaczenia oraz pokierowania swoim postępowaniem. Ponadto, istniało także wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzany w przyszłości może dopuścić się popełnienia podobnych czynów zabronionych.

Rozprawa z wniosku prokuratora o umorzenie postępowania przeciwko Pawłowi S. z mocy prawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie z wyłączeniem jawności.

Sąd Okręgowy w Olsztynie 25 października 2023 r. wydał postanowienie, w którym uznał wniosek prokuratora za w pełni zasadny i umorzył postępowanie karne przeciwko Pawłowi S. Sąd ustalił, że Paweł S. dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów mając w czasie ich popełnienia całkowicie zniesioną zdolność do rozpoznania ich znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.
Sąd zastosował wobec Pawła S. środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie lecznictwa psychiatrycznego.
Postanowienie w tej sprawie jest prawomocne.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3112021 10 lis 2023 17:30

    Jeśli dobrze rozumiem to co napisaliście o wyroku tego niby sądu to mogę iść i zatłuc upierdliwego sąsiada. Następnie piswirować i udawać czubka. Biegły orzeknie, że nie byłem świadomy tego co robiłem. Sąd zamknie mnie u czubków. Posiedzę i wyjdę za dwa, trzy latka i ubije następnego. PARANOJA bez komentarza.

    odpowiedz na ten komentarz