W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie przyszły na świat trojaczki!

2025-10-10 15:00:42(ost. akt: 2025-10-10 13:54:43)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie przyszły na świat trojaczki – chłopcy: Adam, Marcel i Błażej. Maluchy urodziły się w 34. tygodniu ciąży, każdy waży około 2 kilogramów. Mama czuje się dobrze, a w domu na chłopców czeka dwójka starszego rodzeństwa.
To pierwsze trojaczki w olsztyńskim szpitalu od trzech lat, jednak w ciągu ostatnich dwóch tygodni w WSS urodziły się również cztery pary bliźniąt.

Jak podkreśla dr Mariusz Przybyłowicz, ciąże trojacze należą do rzadkości – statystycznie zdarzają się raz na 6,5 tysiąca ciąż.

— W naszym szpitalu rocznie rodzi się około 50 par bliźniąt. Bliźnięta obserwujemy przeciętnie raz na 80 ciąż, a ciąża trojacza jest sto razy mniej prawdopodobna — mówi dr Przybyłowicz.

Zespół oddziału położniczo-noworodkowego stara się, aby jak najwięcej porodów, również w ciążach mnogich, odbywało się siłami natury, oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

— Poród naturalny, jeśli tylko jest możliwy, to najlepsze rozwiązanie zarówno dla matki, jak i dla dzieci — dodaje lekarz.

Nowo narodzone trojaczki czują się dobrze i pozostają pod troskliwą opieką personelu szpitala, a cała rodzina cieszy się z przybycia kolejnych maluchów.