Kobieta została dowódcą amerykańskiej marynarki wojennej. W Polsce generałami są tylko mężczyźni

2023-11-03 09:46:50(ost. akt: 2023-11-03 10:17:11)

Autor zdjęcia: Fot. by Chief Mass Communication Specialist Amanda R. Gray, U.S. Navy - https://www.dvidshub.net/image/8102769/adm-lisa-franchetti-sworn-cno, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=140013803

Senat USA zatwierdził nominację adm. Lisy Franchetti na Szefa Operacji Morskich, najwyższego rangą oficera w amerykańskiej marynarce wojennej. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku i pierwszą kobietą w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, skupiającym dowódców każdego rodzaju sił zbrojnych.
Nominację tę zapowiadał w lipcu br. prezydent Joe Biden, ale musiała być ona zatwierdzona przez Senat. Biden zapowiadając awans Franchetti, podkreślał wówczas, że jest ona drugą w historii kobietą, która otrzymała stopień czterogwiazdkowego admirała w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych.

59-letnia Franchetti pełni obecnie funkcję wiceszefa US Navy. Wcześniej pełniła rolę m.in. dowódcy Sił Morskich USA w Korei, dowódcy VI Floty stacjonującej w Neapolu i zastępczyni dowódcy Sił Morskich USA w Europie. Jest oficerem okrętów nawodnych i dowodziła na wszystkich szczeblach, w tym na niszczycielu marynarki wojennej i dwukrotnie jako dowódca grupy uderzeniowej lotniskowca.

W Polskiej armii kobiety stanowią 9,8 % kadry całych Sił Zbrojnych RP. Jest wśród nich 10 pułkowników i 42 podpułkowników.

Pierwszym generałem WP została (1899-1997) Maria Wittekówna, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej. W latach 1928–1935 komendantka naczelna Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Uczestniczka kampanii wrześniowej w 1939 roku. W czasie II wojny dowódczyni Wojskowej Służby Kobiet w Dowództwie Głównym AK.

awl/ mms/ (PAP)/red GO/ih