108 paneli fotowoltaicznych na dachu Sądu Okręgowego w Olszynie

2023-10-08 17:00:00(ost. akt: 2023-10-09 12:32:53)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Sąd Okręgowy w Olsztynie zainwestował w ekologiczne rozwiązanie dotyczące pozyskiwania prądu elektrycznego. W tym celu na dachu siedziby sądu zostało zainstalowanych 108 paneli fotowoltaicznych.
Budowa instalacji fotowoltaicznej na dachu siedziby Sądu Okręgowego w Olsztynie przy ul. Dąbrowszczaków 44A rozpoczęła się w ostatnich dniach września br. Z uwagi na dużą wysokość gmachu sądu palety z panelami fotowoltaicznymi zostały wciągnięte na dach budynku za pomocą specjalistycznego dźwigu. Kilka kolejnych dni zajęło usadowienie na dachu konstrukcji wsporczych i przytwierdzenie do nich 120 paneli o mocy do 450 Wp każdy, a także montaż pozostałych elementów instalacji, w tym okablowania, zabezpieczeń czy instalacji uziemiającej. W rezultacie już w najbliższym czasie planowane jest wpięcie instalacji do sieci publicznej i rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej ze słońca.

Jakie będą korzyści z tej inwestycji?
Według obliczeń panele mogą wygenerować nawet 10 procent energii, jaka jest potrzebna do funkcjonowania Sądu w budynku przy ul. Dąbrowszczaków 44A. Co istotne, instalacja fotowoltaiczna największą ilość energii będzie wytwarzała w ciągu dnia, czyli w godzinach pracy Sądu, kiedy pobór energii jest najwyższy. Dzięki temu rachunki za prąd mogą być odczuwalnie niższe.

Jednakże niższe rachunki za prąd to nie jedyny powód, dla którego kierownictwo Sądu Okręgowego w Olsztynie zdecydowało się na budowę instalacji fotowoltaicznej. Wpływ na tę decyzję miały również względy ekologiczne. Pozyskiwanie energii słonecznej do pracy Sądu przysłuży się także środowisku poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Dużym atutem przy realizacji tej inwestycji okazał się płaski dach budynku Sądu Okręgowego. Znajdowało się na nim około 1 tys. metrów kwadratowych wolnej, niezabudowanej powierzchni, którą można było przeznaczyć pod budowę instalacji fotowoltaicznej bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Z tego też względu sądowa instalacja fotowoltaiczna może wytwarzać energię o łącznej mocy do 50 kW.

Całkowita wartość tej inwestycji to ponad 167 tys. zł. Sąd Okręgowy w Olsztynie środki na ten cel pozyskał z Ministerstwa Sprawiedliwości, po uprzednim pozytywnym zaopiniowaniu przedsięwzięcia przez Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Potrzebę pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych dostrzega również Sąd Rejonowy w Olsztynie, który aktualnie aplikuje o środki na budowę instalacji fotowoltaicznej.