Lewica w Olsztynie: Musimy wreszcie odbudować siatkę połączeń kolejowych w naszym województwie

2023-09-25 11:18:53(ost. akt: 2023-09-25 11:26:08)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

Poprawa dostępu do komunikacji publicznej to jeden ze sztandarowych postulatów Nowej Lewicy na zbliżające się wybory. Kandydaci z okręgu 35 (Olsztyn) mówili o tym jak to zrobić na Warmii i Mazurach podczas konferencji prasowej pod Dworcem Autobusowym w Olsztynie.
Rozpoczynający konferencję Bartosz Grucela przedstawił sytuację transportową na Warmii i Mazurach. Powiedział o lichej siatce połączeń między mniejszymi miejscowościami, a Olsztynem. Przypomniał postulat Lewicy "Autobus w każdej gminie, kolej w każdym powiecie".

— Musimy wreszcie odbudować siatkę połączeń kolejowych w naszym województwie. Mi szczególnie zależy na linii 223 - linii od Czerwonki do Ełku, tak by mieszkańcy Biskupca, Mrągowa Mikołajek, Orzysza mogli korzystać z wygodnego, bezpiecznego transportu lokalnego. By mogli dojechać do szpitala, szkoły, urzędu skorzystać z oferty kulturalnej. By nie musieli być uzależnieni od posiadania samochodu — mówił na konferencji Bartosz Grucela startujący z drugiego miejsca na liście.

Następnie głos zabrała Małgorzata Matuszewska-Boruc, która poruszyła sprawę komunikacji miejskiej w Olsztynie i możliwości dojazdu do Cmentarza Komunalnego w Dywitach.

— Kilka miesięcy temu została skrócona linia autobusowa 117. ZDZiT musiał ją skrócić po interwencji u GDDKiA. My wystąpiliśmy do Generalnej Dyrekcji o przywrócenie tego połączenia. Obecnie jeśli chce się dojechać na dworzec autobusowy jest tylko jedna linia 126 i trzeba się przesiadać na Dworcu. Jest to uciążliwe dla wielu mieszkańców, szczególnie starszy i słabszych takie przesiadanie się. Przed Wszystkimi Świętymi ta linia powinna powrócić.- Matuszewska Boruc zaapelowała również o remont drogi 51 pomiędzy Olsztynem i Dywitami - Dość przepychanek. Prezydent Grzymowicz i Wójt Dywit powinni się dogadać w sprawie remontu drogi. On jest konieczny! — dodała kandydatka Lewicy.

Łukasz Michnik w swojej wypowiedzi opowiedział historię z czasów gdy mieszkał w Gminie Purda i musiał dojeżdżać do miasta. Był to czas gdy połączenia obsługiwał przewoźnik prywatny.

— Pamiętam jedną sytuację z 24 grudnia gdy starsza Pani nie doczekała się przyjazdu "okejki". Prywatny przewoźnik postanowił po prostu nie realizować kursu. Pani chodziła od domu do domu proszą o podwiezienie. Taka sytuacja jest patologiczna i musimy wreszcie zrobić z tym porządek — stwierdził Michnik.

Piotr Pacyno poruszył z kolei temat wykorzystania komunikacji publicznej w turystyce

— Do wielu miejscowości turystycznych nie można dojechać, albo nie ma żadnej konkretnej informacji o tym jak tam najłatwiej przy użyciu komunikacji publicznej się dostać. Sam pomagałem raz pewnej zagranicznej turystce, która chciała się dostać do Grunwaldu - nie było oferty. Jeśli chcemy rozwijać nasz region musimy dbać o komunikację regionalną — zaznaczył Pacyno.

Kandydaci Lewicy wyrazili również swoje stanowisko na temat przebiegu północnej obwodnicy Olsztyna.

— Popieramy stanowisko organizacji ekologicznych sprzeciwiających się wariantowi zachodniemu. Bardziej racjonalne ekonomicznie i przyrodniczo jest poprowadzenie obwodnicy od strony wschodniej. Bliżej do miejsc gdzie mieszkają ludzie. Bliżej do strefy przemysłowej. Bliżej do Zatorza, które musimy odkorkować Wariant zachodni nic nie zmieni w tej kwestii. Tylko wschodni wariant może pomóc mieszkańcom tej części miasta — zaznaczył Bartosz Grucela.