Brazylia/ Podczas upałów zwierzęta w ogrodach zoologicznych karmione są lodami i mrożonkami

2023-09-23 08:12:20(ost. akt: 2023-09-23 08:18:59)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podczas utrzymującej się w Brazylii fali upałów pracownicy ogrodów zoologicznych dokarmiają zwierzęta lodami oraz mrożonkami. Aby sprostać ich oczekiwaniom zimne potrawy mają smak ulubionych dań poszczególnych gatunków zwierząt.

Brazylijskie media oraz agencja AP, informujące o powszechnym w ZOO podczas upałów karmieniu zwierząt lodami, odnotowują, że smakołyki dla małp mają smak owoców, głównie arbuza, ananasa oraz winogron.

W przypadku lwów lody podawane są z domieszką krwi lub mielonego mięsa.

Agencja AP, relacjonująca dokarmianie zwierząt w zoo w Rio de Janeiro podczas upałów, odnotowuje tymczasem, że dla 60-letniej słonicy najlepszym smakołykiem są na gorące dni mrożone owoce, a także duże ilości zimnej wody.

Od tygodnia na terenie Brazylii utrzymują się wysokie temperatury powietrza. W związku z upałami władze medyczne zaapelowały do ludności o unikanie przebywania na słońcu oraz częste picie płynów.

Do piątku służby meteorologiczne potwierdziły rekordowe temperatury w stolicach czterech brazylijskich stanów: Roraima, Goias, Sao Paulo, a także w Mato Grosso do Sul.

Według przewidywań synoptyków w najbliższych dniach mogą paść kolejne rekordy temperatury powietrza, a słupek rtęci przekroczyć poziom 45 st. C. Dotychczasowy rekord w skali kraju padł w 2020 r. w stanie Mato Grosso, na środkowym zachodzie, gdzie zanotowano 44,8 st. C.

"W nadchodzący weekend, szczególnie w niedzielę, Brazylia będzie jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, z temperaturami powietrza zbliżonymi do takich państw, jak Arabia Saudyjska, Irak oraz Iran" - poinformował, cytujący synoptyków, portal MetSul.