Pętla tramwajowa na olsztyńskim Pieczewie na finiszu [ZDJĘCIA]

2023-09-16 13:00:02(ost. akt: 2023-09-16 10:14:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Taki już los mieszkańców Olsztyna, że w ostatnim czasie oprócz pięknych warmińskich krajobrazów zmuszeni byli do oglądania ciągnących się prac związanych inwestycją tramwajową. Nie taki diabeł jednak straszny, bo budowa wchodzi już w końcową fazę, a efekty zaczynają wyglądać imponująco.
Inwestycja tramwajowa zdecydowanie należy do jednych z bardziej skomplikowanych. Oprócz samego układania torów i infrastruktury, takiej jak przystanki i pętle, wykonawca zobowiązał się również do wymiany całej sieci kanalizacyjnej i ciepłowniczej znajdującej się pod ziemią. Dodatkowo, prace obejmują przebudowę dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Innymi słowy, na terenie inwestycji tramwajowej jest wiele do zrobienia.

Prace wykonawcze inwestycji tramwajowej nie przebiegły jednak bez komplikacji, głównie o charakterze finansowym. W grudniu zakończono mediacje między samorządem Olsztyna a konsorcjum firm, na czele z Polimex Infrastruktura.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nowa infrastruktura tramwajowa obejmuje ponad 6 kilometrów podwójnego torowiska wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą, taką jak chodniki i ścieżki rowerowe. Trasy tramwajowe poprowadzone zostały przez ulice: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego, al. Piłsudskiego, oraz obejmują także węzeł przesiadkowy przy Wysokiej Bramie. W ramach projektu planowane jest również nasadzenie ponad 2,8 tysiąca drzew.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jednym z bardziej charakterystycznych punktów nowej linii łączącej dworzec z Pieczewem jest właśnie pętla tramwajowa, z której skorzystają mieszkańcy jednego z największych osiedli w Olsztynie. Plac budowy odwiedził nasz fotoreporter Zbigniew Woźniak, który uchwycił w swoim obiektywie postępy prac.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dr.NO #3111127 16 wrz 2023 19:52

    Zbliżanie się do końca tej ważnej inwestycji cieszy. Przypominam jednak, że olsztyński system tramwajowy jako jedyny w Polsce nie ma pętli, tylko krańcówki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz