Nawet ostatnie miejsce w grupie nie przekreśla szans Polaków na awans

2023-09-11 09:16:00(ost. akt: 2023-09-11 09:30:10)

Autor zdjęcia: PAP/Andrzej Lange

Piłkarska reprezentacja Polski jest obecnie czwarta, czyli przedostatnia w grupie E eliminacji mistrzostw Europy, ale do turnieju finałowego może awansować, nawet gdyby zajęła ostatnie miejsce. Wszystko za sprawą wysokiej pozycji w Lidze Narodów, co z kolei oznacza prawdopodobną grę w barażach.
W październiku ubiegłego roku, po losowaniu eliminacji, dominowała opinia, że z takiej grupy nie da się nie awansować. Biało-czerwoni mieli sporo szczęścia i trafili do teoretycznie najłatwiejszej grupy kwalifikacji Euro 2024.

Jednak w pięciu meczach Polacy - prowadzeni od początku tego roku przez portugalskiego selekcjonera Fernando Santosa - doznali trzech porażek, odnieśli dwa zwycięstwa i z sześcioma punktami plasują się na czwartym miejscu w tabeli, jedynie przed Wyspami Owczymi (1 pkt).

W tabeli po niedzielnym zwycięstwie nad biało-czerwonymi w Tiranie 2:0 prowadzi Albania - 10 punktów, przed Czechami - 8, ale w czterech występach, i Mołdawią - 8.

Do 24-zespołowego turnieju finałowego w Niemczech awansują bezpośrednio zwycięzcy i wicemistrzowie 10 grup (czyli 20 drużyn). Prawo udziału ma oczywiście zapewniony gospodarz. Pozostałych trzech uczestników wyłonią baraże w marcu 2024 roku.

Mimo słabych dotychczas występów, biało-czerwoni wciąż mają szansę zająć jedno z dwóch premiowanych bezpośrednim awansem miejsc. Do końca zmagań czekają ich mecze z Mołdawią i Czechami u siebie oraz Wyspami Owczymi na wyjeździe. Muszą wygrać wszystkie spotkania i kibicować Albańczykom, głównie w pojedynku z Czechami na własnym terenie.

Jeśli jednak Polacy nie znajdą się w "dwójce", to nie przekreśli ich szans na występ na niemieckich stadionach. Będzie to możliwe, ale droga do ME będzie dłuższa, bardziej kręta, gdyż będzie wiodła przez baraże.

Wszystko za sprawą utrzymania się w 2022 roku w najwyższej dywizji (A) Ligi Narodów, a najlepsze ekipy z tych rozgrywek, które nie awansują z grupy, dostaną szansę w "dogrywce".

W barażach rywalizacja toczyć się będzie o trzy ostatnie przepustki do Euro 2024. Powalczy o nie 12 drużyn w trzech tzw. ścieżkach (po cztery zespoły), których zwycięzcy uzyskają awans. W każdej z tych ścieżek, identycznie jak w barażach o awans na mundial 2022, odbędą się półfinały i finał.

Pierwszeństwo udziału w barażach mają zwycięzcy poszczególnych grup w dywizjach Ligi Narodów (A, B i C), o ile - w co trudno uwierzyć w przypadku najwyższej dywizji - te zespoły nie wywalczą bezpośredniego awansu z tradycyjnych eliminacji.

W dywizji A swoje grupy Ligi Narodów wygrały Hiszpania, Chorwacja, Holandia i Włochy - obrońcy tytułu, którzy z tych drużyn są teraz w najtrudniejszej sytuacji.

Jednak w przypadku awansu zwolnią miejsce w barażach dla kilku następnych drużyn. Z najwyższej dywizji LN, kolejno, dla: Danii, Portugalii, Belgii, Węgier, Szwajcarii i właśnie dla Polski (łącznie 11. w najwyższej dywizji, ale 10. Niemcy mają zapewniony występ jako gospodarz).

I znów - trudno sobie wyobrazić brak bezpośredniego awansu z tradycyjnych eliminacji np. Danii, Portugalii czy Belgii. Polska może więc być niemal pewna, że w razie potknięcia w kwalifikacjach grupowych wystąpi w barażach w marcu 2024.

Gdyby dziś zakończyły się eliminacje, w "polskiej" ścieżce znalazłyby się także Włochy, Walia i Estonia.

źródło: PAP


W poniedziałkowym (11 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ze spotkania w Olsztynie pojechał na spotkanie w Ostródzie.Programowy bój. Co kto obiecał?
Miniony weekend upłynął pod znakiem konwencji. Prawo i Sprawiedliwość zawitało do Końskich, Koalicja Obywatelska do Tarnowa, Nowa Lewica ogłosiła swoje propozycje programowe w Poznaniu, a Trzecia Droga w Warszawie. Najwięcej emocji wzbudziły naturalnie deklaracje programowe PiS i KO.

Zatrzymano mężczyznę skazanego za wypadek, w którym zginęło rodzeństwo
Policja z Olsztyna zatrzymała Zbigniewa G., który w czwartek został skazany na 11 lat więzienia za spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginęło rodzeństwo. Mężczyzna trafił do aresztu.

Organizacji na które możemy przekazać jeden procent swojego podatku w samym Elblągu jest ponad czterdzieściPodatnicy z warmińsko-mazurskiego są najmniej winni skarbówce
Według danych uzyskanych z Ministerstwa Finansów, należności pozostałe do zapłaty z tytułu podatków na koniec pierwszego półrocza br. w skali całego kraju wyniosły lekko ponad 121 mld zł. Największe zaległości podatkowe mieli mieszkańcy województwa mazowieckiego. Zestawienie zamknęły województwo świętokrzyskie, opolskie i warmińsko-mazurskie.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl