Kartka z kalendarza: dziś środa, 30 sierpnia

2023-08-30 07:59:38(ost. akt: 2023-08-30 08:52:13)

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

Dziś jest środa, dwieście czterdziesty drugi dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.41, zachód o godz. 19.31. Imieniny obchodzą: Feliks, Gaudencja, Ingeborga, Jan, Małgorzata, Miron, Piotr, Rebeka, Swojsław, Świetlana i Tekla.


84 lata temu nastąpiło ogłoszenie mobilizacji powszechnej w Polsce; wstrzymane na 24 godziny na skutek interwencji ambasad Francji i Wielkiej Brytanii.

80 lat temu w Woli Ostrowieckiej na Wołyniu oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordowały około 600 Polaków, wśród nich 150-200 kobiet i dzieci; do masakry Polaków dokonanej przez UPA doszło również w miejscowościach sąsiadujących z Wolą Ostrowiecką, m.in. w Ostrówkach - około 500 zabitych, Kątach - około 200 zabitych i Jankowcach - ponad 80 zabitych.

79 lat temu podczas Powstania Warszawskiego oddziały niemieckie zamordowały 300 rannych i chorych przebywających w Szpitalu Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej.

78 lat temu rozpoczął się pierwszy ogólnopolski Zjazd Związku Zawodowego Literatów Polskich; przewodniczącym związku wybrano Jarosława Iwaszkiewicza.

72 lata temu wprowadzono kartki żywnościowe na mięso, przetwory mięsne i tłuszcze.

52 lata temu w Szczecinie urodziła się Katarzyna Nosowska, wokalistka, występująca z zespołem Hey, a także solo, autorka tekstów.

43 lata temu V Plenum KC PZPR zatwierdziło porozumienie zawarte w Szczecinie i podjęło decyzję o podpisaniu porozumienia w Gdańsku.

9 lat temu Donald Tusk został wybrany przewodniczącym Rady Europejskiej.

9 lat temu w Polsce rozpoczęły się XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, w których reprezentacja Polski zdobyła złoty medal, pokonując w finale drużynę Brazylii.

3 lata temu w Przemyślu zmarł Jan Zrajko, działacz opozycji antykomunistycznej, w 1981 roku był współtwórcą i przywódcą NSZZ Indywidualnego Rzemiosła „Solidarność”.

# # #

Dziś prezydent Andrzej Duda w Szczecinie weźmie udział w uroczystych obchodach 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Będzie uczestniczył w odsłonięciu Pomnika Bohaterów Stycznia ’71 oraz uroczystościach zorganizowanych przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

# # #

W Krynkach (woj. podlaskie) odbędzie się dziś odprawa ze służbami mundurowymi dotycząca sytuacji na granicy. Wezmą w niej udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Po zakończeniu odprawy ministrowie udadzą się do Usnarza Górnego przy granicy z Białorusią, gdzie planowane są oświadczenia dla mediów.

Jak podkreśla MON, obecnie służbę na granicy pełni kilka tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, którzy od 2021 r. wspierają Straż Graniczną w odpieraniu ataków hybrydowych przeprowadzanych przez reżim białoruski na granice Polski.

# # #

Sejm dziś wieczorem wznowi przerwane w połowie sierpnia obrady; nie jest wykluczone, że posłowie dokonają wyboru członków komisji ds. rosyjskich wpływów. Kandydatów do niej zgłosiło tylko PiS; opozycja uważa, że komisja jest nielegalna. Kandydatami PiS do komisji - według źródeł PAP w PiS - są: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Marek Czeszkiewicz, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.

Wstępny harmonogram obrad, zamieszczony na sejmowej stronie, zakłada, że posłowie o godz. 18.00 przeprowadzą jedynie głosowania. Nie wskazano, o jakie konkretnie głosowania chodzi, ale obraduje Senat, który zajmuje się m.in. nowelą Prawa oświatowego, która zakłada utworzenie sieci branżowych centrów umiejętności - ośrodków kształcenia, szkolenia i egzaminowania. Mają one też integrować edukację z biznesem oraz upowszechniać innowacje i nowe technologie.

Senatorowie zajmą się też ustawą o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Ustawa zakłada obowiązek współpracy rządu z prezydentem oraz z Sejmem i Senatem w kwestiach członkostwa Polski w UE. Projekt ustawy przedstawił prezydent Andrzej Duda.

Prawdopodobnie Sejm zajmie się stanowiskiem senatorów do powyższych ustaw.

# # #

Dziś Senat przeprowadzi głosowania nad rozpatrzonymi we wtorek punktami, m.in. nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, która zakłada utworzenie sieci branżowych centrów umiejętności oraz ustawą o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r.

Według tej ustawy, rząd ma przedkładać prezydentowi propozycje kandydatur na stanowiska: członka Komisji Europejskiej; członka Trybunału Obrachunkowego; sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE; rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego; członka Komitetu Regionów oraz dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Następie prezydent ma w terminie 14 dni wyrazić zgodę bądź odmówić desygnowania danych kandydatów.

źródło: PAP

Galeria zdjęć na dziś: Wypadek ciężarówki w Lubawie - maj 2010


Udanego dnia!

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl