Orientarium ZOO Łódź uczestniczy w badaniach stresu u lemurów i protez dla słoni

2023-08-22 16:21:26(ost. akt: 2023-08-22 16:24:46)

Autor zdjęcia: pixabay

Orientarium ZOO Łódź - we współpracy z ośrodkami badawczymi w kraju i zagranicą - prowadzi kilkanaście projektów naukowych. Przedmiotem badań jest m.in. poziom stresu u lemurów katta, rozpoznawanie kolorów przez surykatki czy stworzenie kompozytu na protezy ciosów dla słoni.
Orientarium ZOO Łódź to nie tylko miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas i dowiedzieć się czegoś o chronionych gatunkach zwierząt. We współpracy z ośrodkami naukowymi z różnych zakątków świata placówka uczestniczy w badaniach, zbierając dane, które pomagają w ratowaniu zwierząt w naturze i dbaniu o ich zdrowie.

Jednym z najciekawszych wśród prowadzonych obecnie projektów jest badanie poziomu stresu u lemurów katta. Pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego badają ich odchody oraz ślinę. Na wybiegach lemurów zamontowano także specjalne kamery termowizyjne, dzięki którym można przeprowadzić analizę zachowania osobników żyjących w Orientarium i porównać je ze zwyczajami żyjących w naturze krewniaków.

"Porównuje się m.in temperaturę nozdrzy czy małżowin usznych i na tej podstawie określa się poziom stresu. Dobrym wskaźnikiem poziomu stresu jest także mierzenie ilości kortyzolu – tzw. hormonu stresu. W tym celu pobieramy od naszych zwierząt kał i próbki śliny, które zostają poddane specjalistycznym analizom biochemicznym" – wyjaśniła pełnomocniczka zarządu zoo ds. nauki i współpracy z organizacjami samorządowymi Magdalena Janiszewska.

Uzyskane w ten sposób dane mają bezpośredni wpływ na warunki hodowli zwierząt, co przekłada się nie tylko na komfort ich życia, ale poprawia także warunki rozrodu.

Z kolei w ramach współpracy z Uniwersytetem w Sussex udało się przeprowadzić zaawansowane badania dotyczące rozpoznawania kolorów przez surykatki. Natomiast w Brazylii łódzkie Orientarium jest aktywnym partnerem w walce o ochronę rudosterki szaropierśnej - niedużej papugi, która jeszcze do niedawna była na granicy wymarcia. Dzięki budkom lęgowym udaje się powoli przywracać ten gatunek w pierwotnym miejscu jego występowania.

"Wspólnie z Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniką Warszawską pracujemy nad stworzeniem materiału kompozytowego z ceramiki i silikonu, z którego powstaną wytrzymałe protezy dla nosorożców i słoni. Niestety, ze względu na czarnorynkowy popyt na rogi nosorożców i ciosy słoni, gatunki te są krytycznie zagrożone kłusownictwem, a potrzeba stworzenia dla nich odpowiednich implantów jest pilna" – zaznaczyła Janiszewska.

Ważnym elementem działalności naukowej są również biobanki, które pozwalają na długoterminowe przechowywanie materiału biologicznego. Pobrane w ogrodach zoologicznych próbki tkanek i narządów pomagają naukowcom jak najlepiej zadbać o zagrożone gatunki. W Biobanku EAZA zabezpieczono materiał genetyczny m.in. od łódzkich tygrysów syberyjskich.

Pracownicy Orientarium wspierają także dobrostan zwierząt żyjących w regionie łódzkim. We współpracy z Uniwersytetem Łódzkim prowadzony jest program ochrony kaczek gągołów czy przywracania do natury żółwi błotnych.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska