Wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił, że w Wielbarku powstanie jednostka wojskowa

2023-08-05 14:33:52(ost. akt: 2023-08-05 21:50:18)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

W Wielbarku powstanie jednostka wojskowa - ogłosił w sobotę (5 sierpnia) wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Jak przekazał, będzie to Pułk Przeciwpancerny, który będzie działał w ramach tworzonej 1. Dywizji Piechoty Legionów.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował na konferencji prasowej w Wielbarku pod Szczytnem, że zapadła decyzja o utworzeniu w tym mieście od podstaw jednostki wojskowej. Dotąd nigdy w Wielbarku wojska nie było.

— Będzie to Pułk Przeciwpancerny, który będzie funkcjonował w strukturach 1. Dywizji Piechoty Legionów, która jest tworzona — wyjaśnił Chojecki.

Jednostka ma powstać na terenach należących obecnie do Skarbu Państwa - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Lasów Państwowych. Nie wskazano dokładnie jej lokalizacji. Wojewoda powiedział jedynie, że powstanie ona m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej, która będzie modernizowana.

— Jest już decyzja, że ta jednostka powstanie, a od decyzji do uruchomienia i do powstania, to już krótka droga. Tym bardziej, że jest potrzeba taka, żebyśmy się zabezpieczali przed zagrożeniem na wschodzie — powiedziała poseł PiS Iwona Arent, pytana o to, kiedy nowa jednostka będzie uruchomiona.

Radny wojewódzki PiS Henryk Żuchowski zasugerował, że nie bez znaczenia w lokalizacji jednostki ma fakt bliskości lotniska w Szymanach.

Wielbark to miejscowość w pow. szczycieńskim, na południu woj. warmińsko-mazurskiego, która po wojnie utraciła status miasta i odzyskała go w 2019 roku. Dotychczas znana była z ogromnych tartaków i zakładów produkujących meble, w tym dla światowego koncernu meblarskiego.

źródło: PAP/Joanna Kiewisz-Wojciechowska


W weekendowym (4-6 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zasługują na własne „M”
— Bezpieczny Kredyt 2% to produkt na miarę naszych czasów. To kolejna dotrzymana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Nasz rząd, który mam zaszczyt reprezentować, robi wszystko, by na bieżąco dawać wsparcie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna — podkreśla wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska i zachęca do skorzystania z tego rozwiązania.

Trzeba pożegnać się ze śledziem?
— Morza nie zabijemy, nawet tak małego jak Bałtyckie. Jednak niekoniecznie będą w nim żyły te gatunki, które uważamy za potrzebne. Z punktu widzenia człowieka sinice nie są wartościowym zamiennikiem dorszy czy śledzi — zauważa prof. dr hab. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Bez więzadeł po złoto uniwersjady
Trzeci start – trzeci medal. Uniwersjada to bez najmniejszych wątpliwości jedna z ulubionych imprez Konrada Bukowieckiego. – Bardzo się cieszę, że znów wracam ze złotym medalem i obroniłem tytuł – mówi kulomiot AZS UWM Olsztyn.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl