Smaczny sposób na ochronę serca

2023-07-18 10:32:30(ost. akt: 2023-08-04 14:22:48)

Autor zdjęcia: Pixabay

Sezon na wiśnie trwa. Kto jednak oglądał odcinek Wojny Domowej pt. „Wizyta starszej pani” — ten może do robienia konfitur może nie garnąć się zbyt nachalnie… I dobrze. Bo wiśnie zdrowsze są na świeżo! Wprawdzie wiem, że dość cierpkie, ale…
Historia prawdziwa. Same z siebie wiśnie budziły we mnie od wczesnego dzieciństwa dość mieszane uczucia: wszystko przez to, że zwodnicze, bo właśnie cierpkie w smaku, a takie niby podobne do słodkich czereśni. W dodatku plama od nich, szczególnie na białej bluzce lub kiecce — nie do wywabienia…! Ale już takie wiśniowe konfitury z omletem (tak, w tej kolejności właśnie!) — to jest zdecydowanie sedno życia i to od samego zarania do zgrzybiałej starości…!

Bo korzyści zdrowotne wiśni są imponujące…! To nie bez powodu jedne z najbardziej lubianych owoców. Są pyszne i zawierają witaminy, minerały i związki roślinne o potężnym działaniu zdrowotnym.

Bomba odżywcza

Wiśnie to małe owoce pestkowe, które występują w różnych kolorach i smakach. Wszystkie odmiany są bardzo pożywne i bogate w błonnik, witaminy i minerały. Jedna filiżanka (154 g) surowych wiśni bez pestek zapewnia 2 g białka, 25 g węglowodanów, 3 g błonnika i 97 kalorii. Ta sama porcja zapewnia 18 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 10 proc. zapotrzebowania na potas, 5 proc. — na miedź i tyle samo na mangan.

Fot. Pixabay

Wszystkie te składniki odżywcze, zwłaszcza błonnik, witamina C i potas, korzystnie wpływają na zdrowie na wiele sposobów. I tak, witamina C jest niezbędna do utrzymania układu odpornościowego i zdrowia skóry, podczas gdy potas wspiera skurcze mięśni, funkcjonowanie nerwów, reguluje ciśnienie krwi i wiele innych niezwykle ważnych procesów organizmu.

Wiśnie są również dobrym źródłem błonnika, który pomaga utrzymać zdrowy układ trawienny, zasilając pożyteczne bakterie jelitowe i promując regularność wypróżnień. Ponadto dostarczają witamin z grupy B, manganu, miedzi, magnezu i witaminy K.

Podsumowując: wiśnie są dobrym źródłem witaminy C, potasu, błonnika i innych składników odżywczych, których organizm potrzebuje do optymalnego funkcjonowania.

Przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne

Wysokie stężenie związków roślinnych w wiśniach może odpowiadać za wiele korzyści zdrowotnych tego owocu. Chociaż ilość i rodzaj mogą się różnić w zależności od odmiany, wszystkie wiśnie są pełne przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych. A przecież przeciwutleniacze pomagają w walce ze stresem oksydacyjnym — stanem, który jest związany z wieloma chorobami przewlekłymi i przedwczesnym starzeniem się.

Fot. Pixabay

Wiśnie są szczególnie bogate w polifenole, które pomagają zwalczać uszkodzenia komórek, zmniejszają stany zapalne i wspierają ogólny stan zdrowia. W rzeczywistości diety bogate w polifenole mogą chronić przed wieloma chorobami przewlekłymi, w tym chorobami serca, cukrzycą, osłabieniem umysłowym i niektórymi nowotworami.

Te owoce zawierają również pigmenty karotenoidowe, takie jak beta-karoten i witamina C, które również mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Nadciśnienie tętnicze nie boli

Nadciśnienie tętnicze nie boli

Podsumowując: wszystkie wiśnie są bogate w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne, które mogą zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych i promować ogólny stan zdrowia.

Na zdrowe serce

Zwiększenie spożycia wiśni to smaczny sposób na ochronę serca. Wiele badań pokazuje, że diety bogate w te owoce wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca. Wiśnie są szczególnie korzystne, bo mają składniki odżywcze i związki, o których wiadomo, że wspierają zdrowie serca, w tym przeciwutleniacze potasowe i polifenolowe. Zaledwie 154 g słodkich wiśni zapewnia 10 proc. dziennego zapotrzebowania na potas — minerał niezbędny do utrzymania zdrowego serca, potrzebny do utrzymania regularnego bicia serca, który pomaga usunąć nadmiar sodu z organizmu i reguluje ciśnienie krwi. Dlatego wyższe spożycie potasu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu.

Co więcej, wiśnie są bogate w silne przeciwutleniacze polifenolowe, w tym antocyjany, flawonole i katechiny, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego serca poprzez ochronę przed uszkodzeniem komórek i zmniejszenie stanu zapalnego. Badanie przeprowadzone na 84 158 osobach wykazało, że wyższe spożycie polifenoli — zwłaszcza antocyjanów, flawonoli i katechin — wiązało się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem chorób serca w ciągu 5 lat.

Podsumowując: wiśnie są pełne przeciwutleniaczy potasowych i polifenolowych, które mają silne właściwości chroniące serce.

Fot. Pixabay

Na artretyzm i dnę

Ze względu na silne działanie przeciwzapalne wiśnie mogą zmniejszać objawy zapalenia stawów i dny moczanowej — zapalenia stawów spowodowanego nagromadzeniem kwasu moczowego, co może prowadzić do skrajnego obrzęku, stanu zapalnego i bólu stawów. Wiele badań pokazuje, że wiśnie pomagają hamować stres oksydacyjny i zmniejszać stany zapalne poprzez tłumienie białek zapalnych, co może pomóc zmniejszyć objawy związane z zapaleniem stawów.

Ponadto mogą obniżać poziom kwasu moczowego w organizmie, co czyni je szczególnie korzystnymi dla osób z dną moczanową. Badanie przeprowadzone na 10 kobietach wykazało, że zjedzenie 2 porcji (280 g) czereśni po całonocnym poście obniżyło poziom białka C-reaktywnego (CRP) markera stanu zapalnego i znacząco obniżyło poziom kwasu moczowego 5 godzin po spożyciu. Inne badanie z udziałem 633 osób z dną moczanową wykazało, że ci, którzy jedli świeże wiśnie przez 2 dni, mieli o 35 proc. mniej ataków dny moczanowej niż ci, którzy nie spożywali owoców.

Ponadto badanie wykazało, że gdy spożycie wiśni było łączone z lekiem na dnę o nazwie allopurynol, prawdopodobieństwo wystąpienia ataków dny moczanowej było o 75 proc. mniejsze niż w okresach, w których nie spożywano ani wiśni, ani allopurynolu.

Podsumowując: badania wskazują, że silne właściwości przeciwzapalne wiśni mogą być korzystne dla osób z zapaleniem stawów i dną moczanową.

Na dobry sen

Jedzenie wiśni lub picie cierpkiego soku wiśniowego może poprawić jakość snu. Korzyści sprzyjające zasypianiu można przypisać wysokiemu stężeniu związków roślinnych w owocach. Dodatkowo wiśnie zawierają melatoninę — substancję, która pomaga regulować cykl snu i czuwania.

Fot. Pixabay

Badanie przeprowadzone na 20 osobach wykazało, że osoby, które piły koncentrat cierpkiego soku wiśniowego przez 7 dni, doświadczyły znacznego wzrostu poziomu melatoniny, długości snu i jakości snu w porównaniu z placebo. Podobnie dwutygodniowe badanie przeprowadzone na osobach starszych cierpiących na bezsenność wykazało, że wypicie 1 szklanki (240 ml) cierpkiego soku wiśniowego przed snem wydłużyło czas snu o 84 minuty.

Podsumowując: wiśnie zawierają związki przeciwzapalne i melatoninę, które mogą pomóc poprawić jakość snu u niektórych osób.

Sokówki, szklanki i słupianki

To trzy gatunki wiśni uprawiane w Polsce. Sokówki są ciemnoczerwone, niekiedy prawie czarne i mają ciemny, barwiący sok. Szklanki mają natomiast kolor jasnoczerwony i tak samo jasny, niebrudzący sok. Jawny dowód na to, że w dzieciństwie karmiona byłam raczej sokówkami…
Wyjątkowym smakiem wyróżnia się wiśnia nadwiślańska, zwana też słupianką, która jest najlepsza na sok. Uprawia się ją na terenach wapiennych lub wapienno-gliniastych w nadwiślańskich częściach trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Od niedawna ten gatunek wiśni znajduje się w unijnym rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia, jako zarejestrowany produkt regionalny.

Podsumowując: jedzmy wiśnie, bo są smaczne, zdrowe. A właśnie trwa wiśniowy sezon!
Magdalena Maria Bukowiecka