Chorwacja chce pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża

2023-08-01 11:45:22(ost. akt: 2023-08-01 11:52:46)

Autor zdjęcia: PAP

Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera.
"Koleje i porty na Adriatyku są możliwą trasą alternatywną" - stwierdził Matuszić, przytoczony z kolei przez portal Kiev Independent .

17 lipca Rosja ogłosiła zawieszenie tzw. porozumienia zbożowego, dzięki któremu mimo trwającej wojny wyprodukowana w Ukrainie żywność mogła być eksportowana drogą morską. Kreml oświadczył również, że uzna za potencjalne cele wojskowe statki towarowe, zmierzające do ukraińskich portów i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę ataki na infrastrukturę w Odessie i portach naddunajskich.

"Uzgodniliśmy wykorzystanie chorwackich portów nad Dunajem i Adriatykiem do transportu ukraińskiego zboża. Będziemy teraz pracować nad ustanowieniem najbardziej efektywnych tras do tych portów" - powiedział Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, podczas poniedziałkowego briefingu.

"Każdy wkład w odblokowanie eksportu, każde otwarte drzwi, to prawdziwe i skuteczne wsparcie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego" - dodał ukraiński minister.

Wcześniej kwestie eksportu ukraińskiego zboża przez porty były również omawiane z Grecją i Bułgarią. (PAP)