Do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych Nadleśnictwa Olsztyn trafił nowy pacjent

2023-07-28 08:30:00(ost. akt: 2023-07-27 15:04:11)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Olsztyn/ Inżynier Nadzoru, a jednocześnie gospodarz i inicjator powstania naszego Ośrodka, Paweł Bednarczyk

Dzięki ludziom, którzy udzielili pomocy rannemu bielikowi, ptak trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Pacjent uległ kolizji z linią energetyczną, a następnie został ofiarą wałęsających się psów.
Lasy Nadleśnictwa Olsztyn to popularne miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców stolicy Warmii i Mazur. Duża liczba ścieżek przyrodniczych, jezior i uroczysk leśnych jak magnes przyciąga tych, którzy lubią spędzać wolny czas aktywnie i cenią sobie kontakt z naturą.

Olsztyniacy i turyści, którzy korzystają z dobrodziejstw tego swoistego, leśnego spa, spotykają czasem podczas pobytu w lesie chore lub ranne dzikie zwierzęta. Zazwyczaj nie wiedzą, jak im pomóc. Sprawę zgłaszają więc tym, którzy na co dzień angażują się w ochronę przyrody, czyli nam, leśnikom.

— W związku z potrzebą niesienia pomocy zwierzętom postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym mogłyby wracać do zdrowia i odzyskiwać pełną sprawność. Naszym zamierzeniem było, aby po pobycie w takim ośrodku pacjent w pełni zdrowia wracał do natury. Plany spotkały się z pełną przychylnością Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Olsztynie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie — czytamy na stronie Nadleśnictwa Olsztyn.

Fot. Nadleśnictwo Olsztyn/ Inżynier Nadzoru, a jednocześnie gospodarz i inicjator powstania naszego Ośrodka, Paweł Bednarczyk

Jakiś czas temu do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych Nadleśnictwa Olsztyn trafił nowy pacjent. To bielik, który uległ kolizji z napowietrzną linią energetyczną, a następnie został ofiarą wałęsających się psów. Dzięki ludziom, którzy udzielili pomocy rannemu bielikowi, ptak trafił do ośrodka. Pacjentami na co dzień zajmuje się Inżynier Nadzoru Paweł Bednarczyk, tak więc było i w tym przypadku.

Fot. Nadleśnictwo Olsztyn/ Inżynier Nadzoru, a jednocześnie gospodarz i inicjator powstania naszego Ośrodka, Paweł Bednarczyk

Ptak został pozbawiony pasożytów. Obecnie znajduje się pod fachową opieką specjalistów i powoli wraca do zdrowia, odzyskując sprawność.

Fot. Nadleśnictwo Olsztyn/ Inżynier Nadzoru, a jednocześnie gospodarz i inicjator powstania naszego Ośrodka, Paweł Bednarczyk

Zapewne każdy z nas znalazł kiedyś zwierzę, które potrzebowało pomocy. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta mogą być agresywne, podstawową zasadą jest więc zachowanie bezpieczeństwa.
Gdy stwierdzisz, że zwierzę, które znalazłeś, jest ranne lub chore, a nie masz doświadczenia i pewności jak postępować:
- nie próbuj go łapać, dotykać, karmić
- opatrywanie i leczenie również zostaw specjalistom, którzy się na tym znają
- nieumiejętnie przeprowadzona akcja ratunkowa może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego – możemy zaszkodzić i sobie i rannemu pacjentowi

Źródło: Nadleśnictwo OlsztynW czwartkowym (27 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.


zdjecie ilustracyjneZero tolerancji dla pijaków drogowych
Jazda na podwójnym gazie to dowód głupoty, ale przede wszystkim zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Coraz wyższe kary zmniejszają liczbę ryzykantów. Nadal jednak są tacy, którzy siadają za kierownicę na podwójnym gazie. W regionie w tym roku było ich 1600.


Brakuje prawie 900 nauczycieli
Mamy półmetek wakacji, choć niektórzy nie cieszą się w pełni wypoczynkiem. W Olsztynie rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych. Ale placówki szukają też nauczycieli, których brakuje.


pieniądzeTu wygrane padają najczęściej
Jutro można wygrać fortunę, bo w ostatnim losowaniu Eurojackpota nikt nie rozbił banku i teraz do wygrania jest 400 mln zł. Być szczęście uśmiechnie się do kogoś z Warmii i Mazur, bo już dawno nie padła duża wygrana w naszym regionie.


Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.


Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl