Kocia grypa dotarła na Warmię i Mazury. Odnotowano pierwsze przypadki zachorowań

2023-07-16 08:30:08(ost. akt: 2023-07-14 16:54:35)

Autor zdjęcia: AdobeStock

Odnotowano pierwsze przypadki zarażenia grypą kotów na Warmii i Mazurach. Inspektorzy sanitarni radzą, co robić, by uchronić czworonogi przed zagrożeniem. I uspokajają – choroba nie przenosi się na ludzi.
Kocia grypa dotarła na teren naszego województwa. Potwierdzono pierwsze przypadki zachorowań u tych zwierząt.

— Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego stwierdzono dwa przypadki wystąpienia ptasiej grypy u kotów w powiatach elbląskim i iławskim. Do zadań Inspekcji Weterynaryjnej należy monitorowanie chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych u zwierząt. Państwowa Inspekcja Sanitarna obejmuje nadzorem osoby narażone na kontakt ze zwierzęciem zakażonym wirusem A (H5N1). Celem nadzoru epidemiologicznego prowadzonego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest ustalenie ewentualnego wystąpienia objawów kompatybilnych dla zachorowania na grypę u osoby mającej kontakt z chorym zwierzęciem — poinformowała nas Joanna Równiak z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Jak dodała, nadzór epidemiologiczny obejmuje: przeprowadzenie wywiadu przez PIS; zobligowanie osoby narażonej do prowadzenia samoobserwacji przez okres 10 dni od dnia ostatniego kontaktu z chorym zwierzęciem; poinformowanie niezwłocznie o wystąpieniu objawów właściwą co do miejsca zamieszkania Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną.

— Objawy, które mogą wystąpić w przypadku ewentualnego zachorowania po kontakcie z chorym zwierzęciem, to gorączka lub stan podgorączkowy, złe samopoczucie, ból głowy ból mięśni i stawów, nieżyt błony śluzowej nosa, kaszel, ból gardła, duszności. Do tej pory nie zaobserwowano transmisji wirusa grypy A(H5N1) z ssaka na człowieka ani z człowieka na człowieka — podkreśla przedstawicielka olsztyńskiego sanepidu.
Komunikat w związku ze stwierdzeniem przypadków infekcji wśród kotów domowych spowodowanych wirusem grypy A/H5N1/ opublikował Główny Inspektorat Sanitarny:

„W ostatnim czasie służby weterynaryjne odnotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych. Choroba charakteryzuje się objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Zgodnie z Komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, wyniki badań wskazują jako przyczynę zakażenia zwierząt wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1/” — czytamy w publikacji.
Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała w komunikacie, iż podjęła prewencyjne działania w zakresie zapobiegania wystąpieniu tej choroby u ludzi m.in. poprzez objęcie nadzorem epidemiologicznym właścicieli/opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy.

— Do zakażenia człowieka dochodzi niezwykle rzadko i wyłącznie w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem. Możliwość zakażenia głównie dotyczy osób zawodowo mających kontakt z drobiem i dzikimi ptakami. W Polsce dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A/H5N1/ — zapewniają inspektorzy GIS.

Sanepid opublikował także zalecenia dla właścicieli kotów.
1. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.
2. Po przyjściu do domu od razu trzeba zabezpieczyć buty przed dostępem kotów; oczyszczać obuwie, każdorazowo po powrocie do domu, po przebywaniu w warunkach zewnętrznych, w których mogło dojść do ich zanieczyszczenia ptasimi odchodami.
3. Należy stosować rutynowe zasady higieny, takie jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do domu, przed przygotowaniem posiłku.
4. W przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby trzeba zgłosić się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii.
5. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych należy zgłosić się do lekarza oraz śledzić komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii publikowane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Inspektorzy sanitarni podkreślają, że ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome. Z właścicielami padłych kotów, u których potwierdzono zakażenie A/H5N1/, prewencyjnie kontaktują się pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

RAZ


W weekendowym (14-16 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Piotr Duliszewski bardzo chwali sobie ełckie Wakacyjna magia Terytorialsów
Upalny lipiec to najlepszy czas na letni wypoczynek. Tymczasem blisko 130 ochotników z Warmii i Mazur zdecydowało się spędzić ten czas w roli żołnierza OT, na „Wakacjach z WOT” odbywających się w Ełku. Świetnie odnalazł się na nich Piotr Duliszewski z Olsztyna.

Aleś PuszkinZamordował go zbrodniczy reżim Łukaszenki
Dla obecnego pokolenia w Polsce, czy na Zachodzie Europy to niewyobrażalne. I choć na Ukrainie toczy się wojna, w której codziennie giną setki osób, to śmierć w białoruskim więzieniu artysty Alesa Puszkina wstrząsnęła wolnym światem. To kolejna ofiara reżimu Łukaszenki.

Putin traci sojuszników
Najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów - pisze "Washington Post".

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl