Zabytkowe dworce na Warmii i Mazurach przejdą gruntowny remont

2023-07-16 14:32:51(ost. akt: 2023-07-14 16:56:12)

Autor zdjęcia: PKP S.A.

Z inicjatywy wiceministra Andrzeja Śliwki PKP S.A. przebuduje zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim. Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha — mówi Andrzej Śliwka. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2026 roku.
Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka — przypomnijmy — zapowiadał modernizację dworca w Gronowie Elbląskim już w tamtym roku, kiedy mówił: — Każde wsparcie inwestycji rozwijających nasz region jest powodem do radości, dlatego też cieszy mnie podwójnie, że w rozwój naszych okolic zaangażowało się PKP S.A. pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych.
W środę 5 lipca podpisano dokumenty, dzięki którym inwestycje w Gronowie Elbląskim i Pasłęku dojdą do skutku, na mocy porozumień Polskie Koleje Państwowe S.A. zobowiązały się do przebudowy dworców we wspomnianych miejscowościach pod warunkiem wynajęcia przez samorządy przestrzeni w zmodernizowanych budynkach.

— Podpisane porozumienia otwierają drogę do realizacji inwestycji w Pasłęku i Gronowie Elbląskim. Choć obecnie są ona na etapie przygotowania, to jeszcze latem tego roku planowane jest ogłoszenie postępowań na opracowanie dokumentacji projektowych niezbędnych do przebudowy dworców — przekazuje biuro prasowe PKP S.A.

Zabytkowe dworce — jeden z początku XX, a drugi z drugiej połowy XIX wieku — przejdą kompleksowy remont, blask odzyska również przestrzeń wokół nich — inwestor zadba o najbliższe otoczenie dworców, gdzie według zapowiedzi, planowana jest budowa nowych chodników, parkingów, a także montaż nowej małej architektury oraz uporządkowanie zieleni.

Jak informuje biuro prasowe PKP S.A., dworce zostaną przebudowane z dbałością o historyczny detal, ale ich wnętrza będą bardziej funkcjonalne, dostosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych, a także do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi. Obiekty staną się bezpieczne i bardziej przyjazne środowisku.
Jeżeli chodzi o dworzec w Gronowie Elbląskim, gmina ma wynająć ponad 300 m kw. powierzchni użytkowej w budynku, w którym ma zacząć funkcjonować m.in. świetlica, salka warsztatowa, pomieszczenie miejskiego ośrodka pomocy społecznej lub punkt obsługi mieszkańca.

— Cieszę się niezmiernie, że będziemy mogli dołączyć do grona tych miejsc, miejscowości, gmin, w których dworce (zwłaszcza tak piękny i bogaty historycznie, jak ten w Gronowie Elbląskim) będą zrewitalizowane. To wspaniały krok w kierunku zachowania tradycji, historii i pogłębienia więzi, gdyż wspólnie z PKP chcemy, aby w wyremontowanym dworcu tętniło życie, była prowadzona działalność kulturalna oraz społeczna, a dla oczekujących na pociąg, dworzec był miłym i przyjaznym miejscem do spędzenia czasu. Mamy wspaniałe pomysły na to, aby wkrótce powstało miejsce będące charakterystycznym punktem na trasie kolejowej nr 204 Braniewo-Malbork, odpowiadające bogatym tradycjom kolejowym na pięknych Żuławach Elbląskich — mówi Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie.

Za to w Pasłęku miasto ma wynająć ponad 500 m kw. powierzchni budynku, w którym oprócz dworca, swoje miejsce znajdą m.in. centrum usług społecznych i świetlica środowiskowa.

— Bardzo cieszy fakt, że wraz z dworcem kolejowym w Pasłęku pozytywną metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca i przyległy teren należący do gminy, na którym planuje się wybudowanie parkingów, chodników, elementów małej architektury oraz uporządkowanie zieleni. Duże znaczenie ma też to, że przebudowa dworca w Pasłęku zostanie przeprowadzona z dbałością o jego zabytkowy i historyczny charakter, co wyeksponuje wszystkie walory tego bardzo ważnego dla Pasłęka obiektu. Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, w tym w szczególności podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych panu Andrzejowi Śliwce, a także władzom spółki PKP S.A. — mówi dr Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.
A wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka przyznaje: — Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o to, by te piękne, zabytkowe dworce wyremontowano. To bardzo ważne inwestycje. Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha.

— Po zakończeniu prac nad dokumentacjami projektowymi i uzyskaniu pozwoleń na budowę dla dworców w Pasłęku i Gronowie Elbląskim, PKP S.A. ogłosi przetargi na wybór wykonawców prac budowlanych. Planowany termin zakończenia obydwóch inwestycji to koniec 2026 roku. Obydwa projekty są realizowane w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych, do którego zostały wpisane w 2022 roku. Będą one finansowane ze środków własnych PKP S.A. — wyjaśnia spółka.
kk


W weekendowym (14-16 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Piotr Duliszewski bardzo chwali sobie ełckie Wakacyjna magia Terytorialsów
Upalny lipiec to najlepszy czas na letni wypoczynek. Tymczasem blisko 130 ochotników z Warmii i Mazur zdecydowało się spędzić ten czas w roli żołnierza OT, na „Wakacjach z WOT” odbywających się w Ełku. Świetnie odnalazł się na nich Piotr Duliszewski z Olsztyna.

Aleś PuszkinZamordował go zbrodniczy reżim Łukaszenki
Dla obecnego pokolenia w Polsce, czy na Zachodzie Europy to niewyobrażalne. I choć na Ukrainie toczy się wojna, w której codziennie giną setki osób, to śmierć w białoruskim więzieniu artysty Alesa Puszkina wstrząsnęła wolnym światem. To kolejna ofiara reżimu Łukaszenki.

Putin traci sojuszników
Najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów - pisze "Washington Post".

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl