Fala upałów nadciąga nad Olsztyn. Czy miasto uruchomi kurtyny wodne?

2023-07-14 14:00:09(ost. akt: 2023-07-14 14:25:43)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prognozy pogody dla Olsztyna są bezlitosne. W niedzielę możemy spodziewać się nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu. Sprawdzamy jakie kroki w walce z upałem planują podjąć władze miasta.
Próżno nam wypatrywać deszczowej chmurki. Wszystko wskazuje na to, że ulice Olsztyna staną się prawdziwym piekłem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla całego województwa warmińsko- mazurskiego. Gorące będą nawet noce, podczas których termometry wskażą nawet...20 stopni Celsjusza.

W Olsztynie funkcjonuje kilkanaście miejskich wodopojów, z których można bezpłatnie napić się czystej wody. Poniżej załączamy ich spis:

1. Plaża Miejska "Źródełko" przy boisku do Koszykówki
2. ul. Prosta 23
3. ul. Targ Rybny
4. Stare Miasto 9/10
5. ul. Dąbrowszczaków/Partyzantów
6. ul. Konstytucji 3 Maja, Dworzec PKS/PKP
7. ul. Warszawska 107 (dawna pętla autobusowa)
8. ul. Oczapowskiego (Kortowo - Centrum Konferencyjno-Naukowe)
9. ul. Staszica (przy Katedrze św. Jakuba)
10. ul. 1 Maja (przystanek kolejowy Olsztyn-Śródmieście)
11. Plac Cieszyński (Kortowo - za rektoratem)
12. Plac Łódzki (Kortowo)
13. ul. Prawocheńskiego 4 (stołówka)
14. ul. Kanafojskiego 4 (Kortowo, między akademikami DS4 i DS6)
15. ul. Oczapowskiego 12 (Kortowo - główne wejście na stadion)

Dodatkowo co roku w przypadku upałów w Olsztynie pojawiają się tzw. kurtyny wodne, które pozwalają przechodniom się ochłodzić. Zapotrzebowanie na uruchomienie kurtyn składa dyżurny RCB, ich montażem zajmują się miejskie wodociągi.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Monitorujemy sytuację, jeśli upał faktycznie będzie taki jak w prognozach podejmiemy decyzję o uruchomieniu kurtyn — zdradza nam zastępca dyrektora RCB Paweł Micek.

W ubiegłym roku kurtyny były rozstawione w 4 miejscach: rozstawiane w czterech punktach w Olsztynie: przy ul. Mochnackiego, na pl. Konsulatu Polskiego, pl. Dunikowskiego oraz pl. Jedności Słowiańskiej i działały między 10:00 a 18:00.

Przypominamy, że kąpieliska na Plaży Miejskiej w Olsztynie są nieczynne. Na plaży przy CRS Ukiel wisi czerwona flaga oznaczająca bezwzględny zakaz wejścia do wody.

Karol Grosz


W weekendowym (14-16 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Piotr Duliszewski bardzo chwali sobie ełckie Wakacyjna magia Terytorialsów
Upalny lipiec to najlepszy czas na letni wypoczynek. Tymczasem blisko 130 ochotników z Warmii i Mazur zdecydowało się spędzić ten czas w roli żołnierza OT, na „Wakacjach z WOT” odbywających się w Ełku. Świetnie odnalazł się na nich Piotr Duliszewski z Olsztyna.

Aleś PuszkinZamordował go zbrodniczy reżim Łukaszenki
Dla obecnego pokolenia w Polsce, czy na Zachodzie Europy to niewyobrażalne. I choć na Ukrainie toczy się wojna, w której codziennie giną setki osób, to śmierć w białoruskim więzieniu artysty Alesa Puszkina wstrząsnęła wolnym światem. To kolejna ofiara reżimu Łukaszenki.

Putin traci sojuszników
Najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów - pisze "Washington Post".

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl