Radni zmienili budżet Olsztyna. Na konto Urzędu Miasta wpłynęły duże pieniądze

2023-07-14 16:31:33(ost. akt: 2023-07-14 16:07:22)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś (piątek 14 lipca) radni Olsztyna zebrali się na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Jednym punktem obrad była nowelizacja budżetu w kierunku walki z atakiem hakerskim, który od trzech tygodni paraliżuje miasto.
Dokładnie tydzień temu, czyli 7 lipca władze Olsztyna zwróciły się do państwowej agencji NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) o pomoc w walce ze skutkami ataku hakerskiego na serwery ZDZiT. Po zaledwie trzech dniach na konto Urzędu Miasta wpłynęła kwota 3.120.840 zł, którą miasto ma przeznaczyć na przywrócenie działania systemu informatycznego i zabezpieczenie go przed cyberatakami na przyszłość.

Problem w tym, że NASK nie jest rządowa instytucją, więc aby skorzystać z tych pieniędzy radni musieli wpisać je do budżetu. Do tego niezbędna było przyjęcie uchwały nowelizującej budżet miasta na 2023 rok, a co za tym idzie — zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

I tu zaczęło się robić zabawnie...


Jedynym punktem dzisiejszych obrad był projekt uchwały zmieniającej budżet Olsztyna. Radny Mirosław Gornowicz, szef komisji finansów poinformował, że jego komisja pozytywnie zaopiniowała uchwałę, a przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk rozpoczął dyskusję.

Jako pierwszy zgłosił się radny Mirosław Arczak, który zadał szereg pytań o procedury związane z systemami bezpieczeństwa gminy Olsztyn. Później głos zabrał radny Krzysztof Narwojsz (PiS), który przypomniał atak hakerski na systemy Olsztyna z 2020 roku i zapytał o kroki, jakie gmina podjęła w tym czasie. Po nim przemawiał radny Jarosław Babalski (również PiS).

—To jest niecodzienna sytuacja, jednak w dobie informatyki to raczej powszechna. Wszystko zależy od tego, jakimi narzędziami dysponujemy w walce z cyberprzestępstwem. Ile kosztował nas system chaosu, który wprowadził Pan w mieście? Co ten innowacyjny system jest warty? Co z tego, że mamy pancerne drzwi, skoro one są otwarte? Co to za gospodarz, który wpuszcza lisa do kurnika? — pytał radny Babalski.

— Wymachiwanie różnymi argumentami nie ma sensu. Mam wrażenie, że część kolegów nie wie o co pyta albo im ktoś te pytania napisał. W zeszłym roku incydentów związanych z instytucjami publicznymi było około 2 tys. W tym roku już jest ich około 1700. Wojna nie toczy się także za granicą, ale także w internecie. Cyberataki są dzisiaj na porządku dziennym — odpowiedział radny Tomasz Głażewski (KO)

— Obecnie pracujemy nad postawieniem odpowiedniej diagnozy z jakich powodów ten atak nastąpił i przede wszystkim postawieniem tego systemu na nogi. Te działania są prowadzone niemal 24 godziny na dobę — zapewnił radnych prezydent Piotr Grzymowicz — To my zwróciliśmy się z takim wnioskiem, od początku byliśmy w kontakcie w NASK. Szkoda tylko, że informacja o tym jest przekazywana przed schodami ratusza i to przez osobę, która chce kandydować na posłankę z Warmii i Mazur a przyjeżdża tu z Warszawy. Nieskromnie powiem, że szkoda również, że bez udziału prezydenta Olsztyna — dodał prezydent.

Problem w całej dyskusji polegał na tym... że nie dotyczyła ona uchwały, którą procedowali radni. Sam dokument, który leżał na stole dotyczył finansów i pożytkowania pieniędzy przelanych przez NASK na konto Urzędu Miasta. Ostatecznie radni przyjęli zmiany w budżecie 21 głosami za i jednym wstrzymującym się.

Karol Grosz


W weekendowym (14-16 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Piotr Duliszewski bardzo chwali sobie ełckie Wakacyjna magia Terytorialsów
Upalny lipiec to najlepszy czas na letni wypoczynek. Tymczasem blisko 130 ochotników z Warmii i Mazur zdecydowało się spędzić ten czas w roli żołnierza OT, na „Wakacjach z WOT” odbywających się w Ełku. Świetnie odnalazł się na nich Piotr Duliszewski z Olsztyna.

Aleś PuszkinZamordował go zbrodniczy reżim Łukaszenki
Dla obecnego pokolenia w Polsce, czy na Zachodzie Europy to niewyobrażalne. I choć na Ukrainie toczy się wojna, w której codziennie giną setki osób, to śmierć w białoruskim więzieniu artysty Alesa Puszkina wstrząsnęła wolnym światem. To kolejna ofiara reżimu Łukaszenki.

Putin traci sojuszników
Najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów - pisze "Washington Post".

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl