Dzięki Gazecie Olsztyńskiej zdarzył się cud. Do Olsztyna wróciły papierowe bilety!

2023-07-13 10:37:47(ost. akt: 2023-07-13 11:18:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od niemal dwóch tygodni w Olsztynie nie można było kupić papierowych biletów na tramwaj i autobus. Po naszym artykule znowu pojawiły się w kioskach.
Przypomnijmy, że po cyberataku od 3 tygodni nie można kupić biletów w automatach, ale zaczęło ich brakować też w sklepach i kioskach. Z "Gazetą Olsztyńską" skontaktował się pan Paweł, który do 34 lat prowadzi kiosk w Olsztynie. Narzekał, że setki razy dziennie musi tłumaczyć klientom, że nie ma w sprzedaży papierowych biletów. Podkreślał, że ma już tego dość, że klienci wylewali na niego złość na sytuację w Olsztynie, a biletów jak nie było, tak nie ma.

— Ale zdarzył się cud! Po artykule w gazecie, prawie po dwóch tygodniach, bilety znowu są w sprzedaży! — cieszy się pan Paweł. — Dlaczego ich wcześnie nie było? Co się raptem stało, że znowu się pojawiły? Na szczęście wróciły. Olsztyniacy nie będą musieli jeździć na gapę.

Przypomnijmy, że w Olsztynie doszło do ataku hakerskiego na sieć zarządzającą ruchem. Problemy zaczęły się w nocy z 24 na 25 czerwca 2023 roku. Wówczas nastąpiła awaria systemu informatycznego olsztyńskiego ZDZiT.

W wyniku tego czasowo nie działają także biletomaty mobilne i stacjonarne, ograniczony jest również dostęp do informacji pasażerskiej. Tablice na przystankach są wyłączone

Zakup biletów miesięcznych za pośrednictwem Olsztyńskiej Karty Miejskiej jest wstrzymany do odwołania.

Nie działa również ITS (Intelligent Transportation System), który obejmuje kilkadziesiąt sygnalizacji świetlnych. To system, który umożliwia sterowanie ruchem w mieście, priorytetowo traktując komunikację miejską.

Obecnie, po ataku, wszystkie sygnalizacje świetlne działają niezależnie, w trybie automatycznym. Nie można więc reagować na natężenie ruchu.

O cyberataku powiadomione zostały odpowiednie służby, które prowadzą czynności w tej sprawie.

Miasto dostało też pieniądze na usunięcie skutków awarii. 3 miliony złotych przeznaczonych dla Olsztyna na rozwiązanie problemu, są już na koncie miasta. Pieniądze zostały przekazane przez rządową instytucję NASK — Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Ada Romanowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3110311 14 lip 2023 08:16

    Przywrócenie systemu powinno być bezkosztowe. Wychodzi na to, że zdzit nie miał kopii zapasowej. Cóż za podstawowy błąd.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ChuckNorris #3110310 13 lip 2023 18:51

    Hehe dobre po waszym artykule a ja mysle ze byly zamowione i musialy dojechac. A nawet jestem wiecej niz pewien.

    odpowiedz na ten komentarz