Olsztyńska grupa ABW rozbiła szajkę przestępczą. Zatrzymani wyłudzili łącznie prawie 200 milionów złotych

2023-07-13 08:34:26(ost. akt: 2023-07-12 15:27:15)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: ABW/ gov.pl

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła osiem osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniem podatku VAT. Straty Skarbu Państwa spowodowane działaniem grupy wyniosły 197 milionów złotych.
Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego w Olsztynie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

— W toku trwającego od 2014 roku śledztwa ustalono, iż członkowie grupy zorganizowali w latach 2014-2015 "karuzelę podatkową" związaną z międzynarodowym obrotem telefonami komórkowymi — poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

Jak przekazał, przestępczy proceder polegał na tworzeniu sieci podmiotów pozorujących prowadzenie działalności gospodarczej, tzw. "łańcuchów karuzelowych” z wykorzystaniem spółek, tzw. "słupów", których celem było wyłudzenie zwrotu podatku VAT z budżetu państwa.

— Dokonywano szeregu pozorowanych transakcji handlowych pomiędzy poszczególnymi podmiotami, w którym spółka dokonująca wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów unikała zapłaty podatku VAT, natomiast ostatni podmiot, dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów uzyskiwał jego nienależny zwrot z budżetu państwa. W tym celu do Urzędów Skarbowych na terenie kraju były przedkładane nierzetelne dokumenty podatkowe — poinformował rzecznik.

Rzecznik dodał, że funkcjonariuszom prowadzącym postępowanie udało się ustalić, że w procederze wykorzystano co najmniej 15 podmiotów. Ustalono hierarchiczny podział ról poszczególnych podmiotów i osób zaangażowanych w mechanizm wyłudzenia.

Wskazał też, że przeprowadzono analizę kryminalną przepływów finansowych na rachunkach spółek objętych śledztwem. Funkcjonariusze ABW i prokuratorzy w ramach śledztwa współpracowali zarówno z polskimi organami celno-skarbowymi, jak również ze służbami partnerskimi innych państw europejskich.

Akt oskarżenia obejmuje zarówno osoby, które zorganizowały i kierowały procederem jak i przedstawicieli firm, których zadaniem było uwiarygodnienie fikcyjnych transakcji.

— W toku prowadzonych czynności procesowych został zabezpieczony majątek należący do oskarżonych o wartości ponad 20 milionów złotych — podała prokuratura.

Oskarżonym za zarzucane czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

źródło: PAP/ Marcin Boguszewski


W środowym(12 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Olsztyńscy rycerze szykują się na Grunwald
W tym roku Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się równo w dzień rocznicy historycznego starcia wojsk polskich i zakonnych, czyli w sobotę 15 lipca. Rozmawiamy z jednym z olsztyńskich rycerzy o przygotowaniach do bitwy.

Ukraińscy strażacy szkolą się w Olsztynie
Szkolenie ukraińskich strażaków ochotników z obwodu rówieńskiego rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do końca tygodnia. Na zakończenie pobytu nasi goście pojadą obejrzeć 15 lipca inscenizację bitwy pod Grunwaldem.

Kocia grypa dotarła na Warmię i Mazury
Odnotowano pierwsze przypadki zarażenia grypą kotów na Warmii i Mazurach. Inspektorzy sanitarni radzą, co robić, by uchronić czworonogi przed zagrożeniem. I uspokajają – choroba nie przenosi się na ludzi.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl