Bitwa pod Grunwaldem już za kilka dni. Rycerze rozbijają obozy na Warmii i Mazurach

2023-07-11 18:04:19(ost. akt: 2023-07-11 20:00:40)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

Dni Grunwaldu stały się tradycją i wizytówką całego woj. warmińsko-mazurskiego. To miejsce, w którym zgromadzą się setki gości, żeby przeżyć inscenizację bitwy po raz 25. Organizatorzy gwarantują niesamowite emocje, które można przeżywać aż 5 dni.
Całe wydarzenie jest szczegółowo przygotowywane, aby zadowolić i zainteresować wszystkich gości, którzy przyjeżdżają na Pola Grunwaldu. Jest jednak to jedno wydarzenie, dla którego turyści pokonują setki kilometrów nawet spoza terytorium Polski, żeby poczuć te niesamowite emocje. Wydarzenie, o którym mowa to Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.

Inscenizacja odbywa się co roku od 1998 roku. Jest największym widowiskiem upamiętniającym bitwę, która stoczyła się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami polsko-litewskimi i siłami zakonu krzyżackiego. Choć zakończenie bitwy jest wszystkim bardzo dobrze znane, wydarzenie gromadzi nawet 100 tys. widzów każdego roku.

Wielkie świętowanie rozpocznie się już w środę (12 lipca). Zainteresowani od godz. 11 mogą stać się kibicami turniejów łuczniczych i walk rycerskich. O godz. 15 odbędzie się pierwsza część warsztatów Chorału Gregoriańskiego a o godz. 20:30 uczestnicy mogą bawić się na II Reko Potańcówce na Polach Grunwaldu.

Fot. grunwald1410.pl

Kolejny dzień rozpocznie się w Kaplicy Polowej Wielkiego Mistrza, gdzie chętni będą mogli wziąć udział w Mszy Świętej w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej. Msza będzie prowadzona w języku łacińskim. Tego dnia, organizatorzy zapewnią gościom niesamowite emocje. Od godz. 10 rozpocznie się seria Mistrzostw Polski w walkach rycerskich. W przerwie od walk, o godz. 13 na zainteresowanych będzie czekał VI Grunwaldzki Konkurs Nalewek.

Fot. grunwald1410.pl

Piątek także rozpocznie się od mszy świętej przeprowadzonej w języku łacińskim. Tuż po niej odbędą się Warsztaty Chorału Gregoriańskiego. O godz. 10 zainteresowani mogą obserwować zacięte rozgrywki w XI Mistrzostwach Polski w Szachach Historycznych wg XIV wiecznych traktatów. Po raz pierwszy na Dniach Grunwaldu chętni uczestnicy mogą wziąć udział w I Grunwaldzkim Turnieju Włóczni i Tarczy. Piątek będzie trwał także w scenerii kulturalnej. Od godz. 20 na scenie u Rycerzy będą miały miejsce koncerty z okazji 25. Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.

Fot. grunwald1410.pl

W sobotę na zainteresowanych czekają dwie msze święte od godz. 9:30. O godz. 10 zaplanowano przedbitewną Mszę De Divisione Apostolorum, przeprowadzoną w języku łacińskim według formularza z 1410 roku. Liturgię w Kaplicy Polowej Wielkiego Mistrza upiększy oprawa muzyczna Zespołu Wokalnego Scala Sancta z Warszawy oraz Scholii Grunwaldzkiej. Oprócz toczących się walk rycerskich, uczestnicy mogą obejrzeć pokaz uzbrojenia lekkozbrojnego albo finał w bule. O godz. 12:30 będzie wygłoszony Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym. O godz. 15 odbędzie się coś, na co wszyscy czekali. XXV Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Wieczorem na opadnięcie emocji, organizatorzy przygotowali serię koncertów na scenie u Rycerzy.

Fot. grunwald1410.pl

W niedzielę, chętni mogą wziąć udział w ostatnich już mszach świętych z okazji Dni Grunwaldu 2023.

Fot. grunwald1410.pl

Dni Grunwaldu wraz z coroczną inscenizacją bitwy to tradycja. Mieszkańcy Warmii i Mazur mogą być dumni nie tylko z przebiegu tej bitwy, ale również z tego, że po tylu latach, nadal nie pozwalają zapomnieć o tym wydarzeniu. A dzięki temu corocznemu wydarzeniu, mogą przypominać to wszystkim Polakom.


We wtorkowym (11 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Rząd dał Olsztynowi pieniądze na walkę z hakerami
Niedziałające systemy sterowania ruchem, niedziałające biletomaty i ograniczony dostęp do systemu informacji pasażerskiej. To tylko niektóre efekty ataku hakerskiego, do którego doszło w nocy z 24 na 25 czerwca 2023 roku. Od tych wydarzeń minęły ponad dwa tygodnie, a system nadal nie funkcjonuje, jak należy.

Jezioro Długie zostanie oczyszczone z moczarki
W wakacje olsztyński samorząd we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim będzie oczyszczać Jezioro Długie z nadmiaru roślinności. Na powierzchni akwenu od kilku tygodni zbiera się moczarka delikatna, tworząc pływające kożuchy.

Cristina czuje się coraz lepiej
— Jestem zadowolony z efektu operacji Cristiny — mówi chirurg dr Krzysztof Dowgierd, który w czerwcu wraz z zespołem usuwał dziewczynie olbrzymiego guza z żuchwy i rekonstruował ten narząd z kości strzałkowej pacjentki. Cristina przyjechała wczoraj do olsztyńskiego szpitala dziecięcego na kontrolę.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl