Wakacyjny odlot? Turyści z Warmii i Mazur beztrosko wpłynęli na wody Federacji Rosyjskiej

2023-07-11 07:04:43(ost. akt: 2023-07-10 15:06:33)

Autor zdjęcia: Straż Graniczna

Turyści wbrew przepisom przekroczyli granicę polsko-rosyjską na jeziorze Gołdap. Zostali ukarani mandatami przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
W niedzielę (9 lipca) funkcjonariusz Straży Granicznej w czasie wolnym od służby zauważył dwie osoby płynące łódką po jeziorze Gołdap. Turyści nie zważali na oznakowanie granicy państwowej wpłynęli na wody Federacji Rosyjskiej.

Funkcjonariusz z Gołdapi natychmiast o zdarzeniu poinformował kolegów z placówki. Na miejsce przybył patrol Straży Granicznej.

Fot. Straz Graniczna Dubeninki

Mieszkańcy Białegostoku tłumaczyli, że nie zauważyli słupów granicznych oraz bojek na jeziorze i nie mieli pojęcia, że przekroczyli granicę i wpłynęli na terytorium FR.

31-letni mężczyzna i 28-letnia kobieta zostali ukarani mandatami w wysokości 100 złotych.

Straż Graniczna przypomina, że na odcinku polsko-rosyjskim przekraczanie granicy państwowej może się odbywać tylko w miejscach do tego wyznaczonych – w przejściach granicznych.

Funkcjonariusze apelują o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa i przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych. Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie Karnym lub w Kodeksie Wykroczeń, w zależności od okoliczności czynu, zagrożone karą grzywny do 500 zł, bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat.