Czy w Dywitach można legalnie zatankować po 22? Nasz czytelnik miał problem...

2023-07-10 10:15:21(ost. akt: 2023-07-11 08:57:08)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

W gminie Dywity obowiązuje prawo pozwalające handlować tylko w godzinach 6-22. Jak to zwykle bywa część mieszkańców cieszy się z takiego przepisu, część go krytykuje, jednak prawdziwy problem rodzi się wtedy, gdy zegar w samochodzie wskazuje głęboką rezerwę, a zegar na ścianie godzinę 22.
Z redakcją "Gazety Olsztyńskiej" skontaktował się mężczyzna, który na początku lipca podróżował z Bartoszyc na południe woj. warmińsko-mazurskiego. Jako, że jego trasa przebiegała przez Olsztyn, a kierowca nie znał dokładnie topografii miasta, to aby nie pobłądzić postanowił zatankować w Dywitach, które mijał po drodze.

— Od jakiegoś czasu jechałem już na rezerwie, jednak wiedziałem, że w Dywitach powstała nowa stacja. Żeby nie kręcić po Olsztynie bo nie jestem stąd postanowiłem tam zatankować — relacjonuje nasz rozmówca — Było zaledwie kilka minut po godz. 22 kiedy zatrzymałem się i złapałem za pistolet do tankowania. Zdziwiłem się, że nic z niego nie leci. Chciałem już wzywać obsługę do pomocy, jednak podeszła do mnie jedna z pracownic stacji powiadamiając mnie, że jest już po 22 a w gminie obowiązuje zakaz handlu. Czy to jest normalna sytuacja, w której kierowca nie może zatankować samochodu przez jakąś uchwałę? — pyta kierowca.


Postanowiliśmy sprawdzić tą informację. W Urzędzie Gminy Dywity usłyszeliśmy, że:

W obowiązującej Uchwale nr XLV/361/18 Rady Gminy Dywity z dnia 23 sierpnia 2018 r. w sprawie określenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych dla ludności na terenie Gminy Dywity ustalono następujące godziny otwierania i zamykania:
a) placówek handlu detalicznego pomiędzy godzinami 6:00 a 22:00
b) zakładów gastronomicznych pomiędzy godzinami 9:00 a 24:00, w przypadku organizowania imprez okolicznościowych – nie dłużej niż do godziny 6:00 dnia następnego,
c) zakładów usługowych dla ludności pomiędzy godzinami 6:00 a 21:00.

Dodatkowo, w dniu 30 czerwca 2023 r. Rada Gminy Dywity podjęła nową uchwałę w sprawie określenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych dla ludności na terenie Gminy Dywity. Ustalono następujące dni i godziny otwierania oraz zamykania:

1) placówki handlu detalicznego mogą być otwierane i zamykane we wszystkie dni tygodnia w godzinach 5:00 – 23:00,
2) zakłady gastronomiczne mogą być otwierane i zamykane we wszystkie dni tygodnia w godzinach 8:00 – 24:00, w przypadku organizowania imprez okolicznościowych – nie dłużej niż do godziny 6:00 dnia następnego,
3) zakłady usługowe dla ludności mogą być otwierane i zamykane we wszystkie dni tygodnia w godzinach 6:00 – 22:00.

Zgodnie z §1 ust. 2 tejże Uchwały, ustalone godziny otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych dla ludności na terenie Gminy Dywity, o których mowa powyżej, nie dotyczą:
1) aptek,
2) stacji paliw

- placówki te mogą być czynne we wszystkie dni tygodnia całodobowo.

Jednocześnie zostało wskazane, że powyższe uregulowania są obowiązujące, z zastrzeżeniem przepisów dotyczących czasu pracy w dni świąteczne i niedziele placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności, w tym zwłaszcza określonych przez ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Co więc w tej sytuacji poszło nie tak? Zgonie z prawem kierowca miał prawo zatankować swoje auto po 22. Trafił jednak na moment przejściowy. Ustawa z 30 czerwca 2023 zgodnie z procedurami wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Po załatwieniu wszystkich formalności zakup paliwa w Dywitach po godz. 22 nie powinien być problemem.

Karol Grosz


W poniedziałkowym (10 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Porozumienia podpisano 5 lipca. – Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha – mówi Andrzej Śliwka, wiceminister Aktywów Państwowych.Dworce do przebudowy. To już pewne
Z inicjatywy wiceministra Andrzeja Śliwki PKP S.A. przebuduje zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim. Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha — mówi Andrzej Śliwka. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2026 roku.

Chcesz zjeść kultową jagodziankę? To się pośpiesz
Tego nikt się nie spodziewał. Znane w całej Polsce jagodzianki z Olsztynka mogą zniknąć z mapy kulinarnej warmińsko-mazurskiego. Właścicielka cukierni chce ją zamknąć ją pod koniec sezonu. I nie wie, czy wiosną otworzy ją ponownie.

Gudniki porastają barszczem SosnowskiegoBoją się barszczu, bo zabiera im wieś
Za pięć lat wsi Gudniki w powiecie ostródzkim może już nie być. Pochłonie ją rozrastający się w błyskawicznym tempie barszcz Sosnowskiego. Już dziś mieszkańcy martwią się o swoją przyszłość. Walczą z rośliną, ale ta jest od nich silniejsza.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl