WAŻNE: Zakaz kąpieli w jeziorze Ukiel w Olsztynie. Czerwona flaga na Plaży Miejskiej

2023-07-08 12:21:47(ost. akt: 2023-07-08 12:27:56)
Plaża Miejska w Olsztynie pozostaje zamknięta

Plaża Miejska w Olsztynie pozostaje zamknięta

Autor zdjęcia: OSiR

Niestety, chłodna woda jeziora Ukiel w Olsztynie nie będzie ratunkiem dla mieszkańców i turystów szukających sposobu na ochłodę. Na Plaży Miejskiej dzisiaj (sobota 8 lipca) pojawiła się czerwona flaga oznaczająca kategoryczny zakaz wchodzenia do wody.
Czerwona flaga została wywieszona dziś przed południem na plaży przy CRS Ukiel. Aktualnie wejście do wody jest niemożliwe. Decyzja zakazująca kąpieli jest spowodowana podejrzeniem zakwitu sinic, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

— Sinice zawierają toksyny, które działają drażniąco na skórę, mogą powodować schorzenia związane z układem pokarmowym lub zaburzenia neurologiczne. W związku z powyższym kąpieliska będą zamknięte. Dopóki zakwit będzie trwał, nie można w tych miejscach się kąpać. Poprzednie lata mieliśmy spokojne i rzadko zdarzały się takie sytuacje, ale teraz przy wysokich temperaturach i wysokiej eutrofizacji jezior pojawił się niechciany efekt — mówi Janusz Dzisko dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie

Przypominamy, że sama Plaża Miejska nie jest wyłączona z użytku. Plażowicze nadal mogą wypożyczać sprzęt taki jak leżaki czy rowery i korzystać z promieni letniego słońca. Zakazane jedynie jest wchodzenie do wody.

Karol Grosz


W weekendowym (7-9 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Czy powinniśmy się bać Kalingraderów?
Po rozwiązaniu zbuntowanych oddziałów Grupy Wagnera wielu z nich znalazło azyl na Białorusi. Być może są też w obwodzie królewieckim, co rodzi obawy o bezpieczeństwo naszego regionu. Pytamy o to naszych parlamentarzystów.

Banki: duże zainteresowanie klientów „Bezpiecznym kredytem”
Banki, które od poniedziałku oferują „Bezpieczny kredyt”, informują, że cieszy się on dużym zainteresowaniem klientów. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przekazał, że umowy w zakresie nowego kredytu ze wsparciem państwa podpisało z nim sześć banków.

W Olsztynie rozpoczęło działanie Okno Życia przy ulicy Kromera 5.Olsztyn ma nowe Okno Życia
Przez ostatnie 14 lat działało okno na ulicy Wyszyńskiego przy parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Teraz zastąpiło je okno, które zostało uroczyście otwarte przy ulicy Kromera 5 w budynku, w którym mieści się Stacjonarne Hospicjum Caritas dla Dzieci.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl