PKP Intercity z nowymi pociągami. Maszyny za miliard złotych będą jeździć przez Olsztyn

2023-07-04 09:59:58(ost. akt: 2023-07-04 10:37:35)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

PKP Intercity odebrało sześć z 12 pociągów typu Flirt od Stadlera z wartego ponad 1 mld zł kontraktu - poinformował kolejowy przewoźnik we wtorkowej informacji prasowej. Pozostałe składy mają trafić do przewoźnika do końca tego roku.
Flirty uzupełnią ofertę Intercity na liniach: Szczecin – Poznań – Łódź – Lublin; Szczecin – Poznań – Łódź – Kraków; Gdynia – Bydgoszcz – Łódź – Kraków; Gdynia – Bydgoszcz – Łódź – Katowice; Olsztyn – Warszawa – Kraków; Olsztyn/Białystok – Warszawa – Częstochowa – Bielsko Biała/Racibórz.


Jak podano, w nowych zespołach trakcyjnych pasażerowie skorzystają z m.in. z klimatyzacji, gniazdka elektryczne, wzmacniacza sygnału GSM/LTE, bezprzewodowego internetu czy miejsca na przewóz rowerów.


Jak informuje PKP Intercity, dostarczane obecnie Flirty są kompatybilne z pojazdami przekazanymi przewoźnikowi przez Stadlera w 2015 r. Oznacza to, że można łączyć jednostki z 2015 r. z pojazdami z najnowszej serii.

Dostarczane właśnie Flirty to część największego w historii spółki programu inwestycyjnego "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji". Pojazdy te produkowane są w siedleckiej fabryce Stadlera. Przetarg na dostarczenie nowych składów PKP Intercity ogłosiło w 2017 r., a umowę w tej sprawie podpisano w 2019 r. Podpisana umowa obejmuje utrzymanie techniczne nowej floty przez 15 lat. Wartość kontraktu to 1,015 mld zł brutto.


Nowe składy mają 294 miejsca 2. klasy i 60 miejsc 1. klasy.

PKP Intercity oferuje podróże czterema kategoriami pociągów. Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) to połączenia ekonomiczne, zaś Express InterCity (EIC) i obsługiwane pojazdami Pendolino Express InterCity Premium (EIP) to połączenia ekspresowe. Największą popularnością cieszą się pociągi TLK i IC – w 2022 r. wybrało je ponad 90 proc. osób podróżujących z PKP Intercity.


PKP Intercity zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie. W 2022 r. z usług przewoźnika skorzystało prawie 60 mln pasażerów. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji" do 2030 r. spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz stacje postojowe.

źródło: PAP/Łukasz Pawłowski


We wtorkowym (4 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Cristina znowu będzie się uśmiechać
Wszystko przeszło pomyślnie. Operacja się udała. Cristina została wczoraj wypisana ze szpitala i teraz spędzi tydzień w ośrodku wypoczynkowym. W następny poniedziałek przejdzie badania kontrolne, a potem wróci do Angoli – do rodziny, która nie może się już jej doczekać.

Lalka Warmiaczka będzie promować region
Zaczęło się od marzenia córki, szydełka i włóczki. Tak powstał pierwszy królik, którego dwa lata temu stworzyła Monika Rataj. Dziś utalentowana mieszkanka Pieniężna Pierwszego wykonuje prawdziwe „Moniczkowe Cuda”, a Lalka Warmiaczka, którą zrobiła własnoręcznie na szydełku, będzie wkrótce promować cały region.

Od lewej: Anna Świderska, Kaja Malewska, Lena Kuzio, Natasza Derewecka i Zofia Kozioł Całe życie stoją na rękach
Aż 6 medali zdobyły dziesięcioletnie olsztynianki na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek. Jak mówią, gdy stały na podium, miały w brzuchu mega duże motyle. Walczyły w wieloboju gimnastycznym. Wierzą, że to dopiero początek ich sukcesów.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl