Nowy mural w Olsztynku. Przedstawia najsłynniejszą postać związaną z regionem

2023-07-04 09:10:28(ost. akt: 2023-07-04 13:36:47)

Autor zdjęcia: Dron Olsztynek - materiały z Facebook'a

To już kolejny mural, który zachwyca nie tylko mieszkańców Olsztynka, ale również jego turystów. Prace trwały od połowy czerwca, żeby być przygotowane na sezon turystyczny w mieście.
Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika w związku z jubileuszem 550. rocznicy urodzin oraz 480. rocznicy śmierci patrona Szlaku Kopernikowskiego.

W związku z tym, samorząd warmińsko-mazurski we współpracy z gminami położonymi na Szlaku Kopernikowskim postanowił stworzyć pokaźnych rozmiarów murale.


Jednym z takich miast był Olsztynek, w którym powstawanie projektu zakończyło się kilka dni temu. Mural miał odwzorowywać Kopernika w otoczeniu roślin i ziół w nawiązaniu do Święta Ziół, które odbywa się co roku w mieście.

Mural usytuowany jest w samym centrum miasta, na budynku, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie olsztyneckiego zamku i nowego ronda. Mieszkańcy są zachwyceni nowym przedsięwzięciem. Uważają, że malunek dodaje nowej świeżości miasteczku i na pewno będzie wyróżniał się na tle pozostałych budynków, więc nie sposób będzie go przeoczyć.

Jak wskazuje burmistrz Olsztynka, Robert Waraksa sama realizacja projektu trwała tylko trzy dni, natomiast więcej komplikacji było w momencie projektowania muralu.

— Lokalizacja nie pozostaje bez znaczenia. To takie miejsce, gdzie jest dużo turystów. To miejsce, które skupia ze sobą olsztyneckie jagodzianki, kawiarnię i oczywiście zamek. Trzeba zauważyć, że turyści często tylko przejeżdżają więc na tym skrzyżowaniu mogą podziwiać skończony mural — mówi burmistrz miasteczka.


W niedalekiej przyszłości obok nowo powstałego muralu, może pojawić się kolejny symbol związany z Kopernikiem, bo w olsztyneckim ratuszu prowadzone są rozmowy dotyczące nowego ronda i nadania jego imienia.


W poniedziałkowym (3 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Chcą podwyżek, myślą o strajku
Czy grozi nam to, że po buspasach będzie hulał tylko wiatr? Pracownicy MPK Olsztyn walczą o podwyżki. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, autobusy i tramwaje mogą stanąć.

Nowy stadion wizytówką miasta
W minionym tygodniu blisko dwa tysiące osób przybyło na otwarcie nowego stadionu miejskiego w Braniewie — obiektu wielofunkcyjnego im. Czesława Staszczyńskiego, który przez kilka dekad był trenerem oraz wychowawcą wielu znakomitych zawodników w KS Zatoka.

Cięli drzewa, nie zważając na pisklęta
Piły poszły w ruch. W Dobrym Mieście deweloper rozpoczął wycinkę kilkunastu drzew. Zniszczył siedliska ptaków, które miały już pisklęta. Wiele z nich nie przeżyło. Sprawą zajęła się już policja.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl