Stan Cristiny po operacji żuchwy w Olsztynie jest stabilny

2023-07-01 16:04:00(ost. akt: 2023-07-02 15:28:04)

Autor zdjęcia: Krzysztof Dowgierd

Stan 15-letniej Cristiny z Angoli, która przeszła w Olsztynie operację usunięcia olbrzymiego guza i rekonstrukcję żuchwy, jest stabilny. Teraz będzie przechodzić rehabilitację - powiedział kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dr Krzysztof Dowgierd.
Cristina była operowana przez 11-osobowy zespół w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Operacja polegała na usunięciu guza z żuchwy i rekonstrukcji żuchwy z kości strzałkowej dziewczyny.
Ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo Twarzowej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dr Krzysztof Dowgierd powiedział, że po kilku dniach od operacji i przeniesieniu z oddziału intensywnej terapii na oddział pooperacyjny "stan pacjentki ocenia jako bardzo dobry".

— Jest w stanie stabilnym, jest rehabilitowana, stan jest bardzo dobry — podkreślił dr Dowgierd.

Jak wskazał, obecnie 15-latka będzie rehabilitowana.

— Była pobierana kość z podudzia, pacjentka leżała od poniedziałku, więc trzeba ją "rozruszać". Czwartek był dniem rozruchowym. Przyszedł do niej fizjoterapeuta. Będzie masowana i będzie miała ćwiczenia fizjoterapeutyczne — wyjaśnił.

Dodał, że na razie "żuchwa nie będzie "dotykana", bo zespolenia mikronaczyniowe są bardzo wrażliwe". Dziewczyna jest odżywiana przez sondę. Jest na silnych lekach przeciwbólowych.

— Najczęściej wszystkich pacjentów po tego typu zabiegach trzymamy w szpitalu 7 dni. Zobaczymy, jak będzie w poniedziałek (po tygodniu od operacji-PAP), jaki będzie jej stan ogólny i wtedy będziemy podejmować decyzję. Obecnie dochodzi do siebie. Wszystko jest tak, jak trzeba — podkreślił dr Krzysztof Dowgierd.

Młoda Afrykanka przyjechała do Olsztyna 15 czerwca dzięki staraniom wolontariuszki i pielęgniarki Marii Wiśniewskiej oraz Fundacji Dzieci Afryki. Fundacja z siedzibą w Warszawie działa w Polsce od 15 lat. Finansuje pomoc dzieciom z krajów afrykańskich w ich miejscu zamieszkania.

Choroba dziewczyny była na tyle poważna, że nie znalazła ona pomocy na miejscu w Angoli. Została zoperowana w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, który jest ośrodkiem eksperckim w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci. To jedyna taka placówka medyczna w Polsce. Dyrekcja szpitala wyraziła zgodę na wykonanie operacji 15-latki z Angoli, a lekarze zgodzili się wykonać operację charytatywnie, zrzekając się swojego wynagrodzenia. (PAP)

Autor: Agnieszka Libudzka



W weekendowym (30 czerwca-2 lipca ) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
TAK dla muru na granicy. NIE dla bezprawnych uchodźców
Wszyscy wiemy o tym, że jeżeli nie zapewnimy sobie podstawowego poczucia bezpieczeństwa, nasze funkcjonowanie stanie się trudne. W tym celu zwołano konferencję dotycząca muru, który stanął na granicy polsko-białoruskiej.
Idzie nowe pokolenie
W Rybakach niedaleko Olsztyna od poniedziałku trwa Letnia Akademia Schumana. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło kilkuset młodych osób z całej Polski. Wczoraj uczestnicy zlotu obchodzili 137. Rocznicę Urodzin Czcigodnego Sługi Roberta Schumana. Dzisiaj przemaszerują ulicami Olsztyna.
Nikola GrbićDo Gdańska przez Filipiny
Wczoraj (29 czerwca) męska reprezentacja Polski odleciała do Pasay na Filipinach na ostatni turniej fazy zasadniczej Ligi Narodów. Trener Nikola Grbic dokonał w składzie kilku zmian, m.in. nie ma przyjmujących Tomasza Fornala i Artura Szalpuka.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl