Coraz więcej ścieżek rowerowych i oznakowanych szlaków na Warmii i Mazurach
2023-06-29 08:17:41(ost. akt: 2023-06-29 09:53:53)
W województwie warmińsko-mazurskim w ostatnich latach przybywa ścieżek rowerowych i oznakowanych tras rowerowych. Przez północne i wschodnie tereny regionu przebiega ceniony przez rowerzystów szlak Green Velo, na Mazurach połączono istniejące ścieżki i trasy w szlak Mazurskiej Pętli Rowerowej.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
W województwie warmińsko-mazurskim od kilku lat przybywa ścieżek i tras rowerowych. Budują je zarówno lokalne samorządy, jak i stowarzyszenia samorządowe. Powstają zupełnie nowe trasy, jak też na już istniejących np. leśnych, czy polnych drogach, wprowadzane są oznakowania dla rowerzystów. Na wielu trasach rowerowych są zadaszone wiaty, oznaczono punkty widokowe, a w niektórych miejscach specjalnie zbudowano wieże widokowe.W te wakacje w Olsztynie będzie muzycznie, chwacko i truskawkowo
Przybywa także miejsc, w którym można wypożyczać rowery - wypożyczalnie prowadzą zarówno przedsiębiorcy indywidualni, jak i hotele, czy pensjonaty.
Najbardziej uznanym i cenionym szlakiem rowerowym w woj. warmińsko-mazurskim jest szlak Green Velo, który jest częścią szlaku przebiegającego przez pięć wschodnich województw, a jego główna nitka liczy 1885 km. Szlak ten jest oznakowany pomarańczowymi tabliczkami z symbolem roweru i logotypem Green Velo.
Rowerzyści cenią sobie Green Velo przede wszystkim ze względu na to, że przebiega poza drogami wykorzystywanymi do ruchu publicznego. Jest też dobrze oznakowany i opisany (łącznie z tym, ile wynoszą wzniesienia i jaka nawierzchnia jest na danym odcinku). Bez problemu w miejscowościach leżących na tym szlaku można otrzymać mapki i przewodniki dla rowerzystów.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
W woj. warmińsko-mazurskim szlak Green Velo ma prawie 400 km i biegnie od Elbląga przez północną część województwa, wzdłuż granicy z Rosją i kończy się na trójstyku granic w okolicy wsi Bolcie. Trasa jest poprowadzona m.in. po dawnych nasypach kolejowych.Kierowcy muszą mieć się na baczności. Zmiany na trasie Gutkowo-Dobre Miasto
Przy głównym szlaku warmińsko-mazurskiego odcinka Green Velo powstało wiele odnóg od głównej trasy. Odnogi te pogrupowano na tzw. królestwa rowerowe: „Nad Zalewem Wiślanym”, „Warmia i okolice” oraz „Północne Mazury”. W każdym z tych "królestw" wyznaczono i oznakowano wiele lokalnych tras, które przebiegają przez miejsca atrakcyjne przyrodniczo lub turystycznie, np. nad Zalewem Wiślanym można zjechać na szlak wokół jeziora Druzno, czy szlak prowadzący wokół Kadyn, w których znajduje się dawna cesarska rezydencja Wilhelma II, jest tu też dawna fabryka majoliki z pocz. XX w., klasztor franciszkanów z XVIII w oraz gratka dla miłośników przyrody - liczący sobie ok. 700 lat dąb Bażyńskiego.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Na trasie warmińsko-mazurskiego odcinka szlaku Green Velo znajdują się też miejsca noclegowe (gdy nie ma hoteli są to pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne) oraz restauracje. Często rowerzyści mogą w nich spróbować lokalnych specjałów.Od lipca można wnioskować o środki na wyprawkę szkolną "Dobry start"
Mazurska Pętla Rowerowa dopiero powstaje, ale można nią już jeździć. Za 81,5 mln złotych trasę tę buduje złożone z mazurskich samorządów Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.
Trasa ta liczy 300 km i poza nowymi odcinkami tras "spina" w sobie istniejące wcześniej lokalne ścieżki i trasy rowerowe. W pełni trasa ta ma być oznakowana do końca roku - brak kompletnego oznakowania tras utrudnia życie rowerzystom, co wskazują oni w internetowych opiniach. Na razie także nie ma powszechnie dostępnych opisów poszczególnych odcinków i map, choć jak zapewnił Paweł Czachorowski ze Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, materiały takie w najbliższym czasie mają być dla rowerzystów dostępne m.in. w punktach informacji turystycznych.
Wiele tras Mazurskiej Pętli Rowerowej przebiega m.in. wokół mazurskich jezior. W odróżnieniu od trasy Green Velo Mazurka Pętla Rowerowa miejscami prowadzi po drogach publicznych - są to głównie szosy gminne i powiatowe o małym natężeniu ruchu. Taką drogą biegnie ten szlak m.in. z Giżycka do Pozezdrza przez wieś Pieczarki.
W okolicach Węgorzewa Mazurska Pętla Rowerowa "wpina się" do szlaku Green Velo.
To, że coraz więcej osób zwiedza Mazury na rowerze widać w każdym atrakcyjnym turystycznie miejscu regionu, np. we wtorek grupa rowerowa zwiedzała Wilczy Szaniec w Gierłoży. Rowerzystów często można spotkać we Fromborku, czy Świętej Lipce.
źródło: PAP/Joanna Kiewisz-Wojciechowska
We czwartkowym (29 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Ilu turystów może spać w naszym regionie?
W Olsztynie przybywa łóżek dla turystów. Mamy rekord, jeszcze nigdy tak dobrze nie było. Inne miasta też rosną w siłę, powstają nowe hotele. Warmia i Mazury chłoną turystów jak gąbka. Ale ten rozwój może okazać się niebezpieczny…
Prezydent Piotr Grzymowicz z wotum zaufania i absolutorium Rady Miasta Olsztyna
Wczoraj (środa 28 czerwca) odbyła się najważniejsza sesja Rady Miasta w roku. To właśnie na niej radni Olsztyna rozliczali prezydenta Piotra Grzymowicza z wykonania zadań i budżetu miasta za ubiegły rok.
A kolejarze robią swoje
Choć zapadają wyroki sądowe, to budowa dworca kolejowego w Olsztynie, jak też modernizacja stacji, toczą się dalej. Ale jak już doczekamy ich szczęśliwego końca, to trzeba będzie uporządkować przestrzeń wkoło, a to może okazać się misją z gatunku tych niemożliwych.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez