Podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego UWM dostał w prezencie nasiona z Księżyca

2023-06-24 19:00:06(ost. akt: 2023-06-23 15:43:36)

Autor zdjęcia: Janusz Pająk

Prof. Karl Galle, amerykański kopernikolog, który jest gościem specjalnym olsztyńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, sprezentował Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu nasiona pochodzące od "księżycowego drzewa", czyli jaworu, który jeszcze zanim wykiełkował, odbył podróż... kosmiczną.
W 1971 roku astronauta misji Apollo 14 Stuart Roosa spacerując po orbicie Księżyca, miał ze sobą setki nasion jawora. Był to wspólny eksperyment Służb Leśnych USA i NASA. Przywożąc nasiona do przestrzeni kosmicznej, miał pomóc udzielić naukowcom NASA odpowiedzi na pytanie, jak mikrograwitacja wpływa na rośliny. Okazało się, że pobyt w kosmosie nie zaszkodził nasionom, przetrwały podróż na Ziemię i wykiełkowały.

Fot. Janusz Pająk

W rezultacie 9 czerwca 1977 roku w ośrodku NASA Goddard Space Center na przedmieściach Waszyngtonu, zasadzono jawor, który wyrósł z nasiona, które krążyło po orbicie księżyca. Dziś to „księżycowe drzewo” - jak nazywają je Amerykanie - zdobi teren wokół Goddard Space Center.

Dzięki hojności i pomysłowości prof. Karla Galle nasiona, które zrodził ten jawor, znajdują się teraz w Kortowie - naukowiec z Waszyngtonu przekazał je na ręce prof. Jerzego Przyborowskiego podczas uroczystego rozpoczęcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Można więc śmiało powiedzieć, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest posiadaczem nasion z Księżyca, bo pochodzą one od jawora, który zanim wykiełkował, odbył podróż w przestrzeni kosmicznej.


— Jest mi bardzo miło, że podoba wam się ten prezent. Mam nadzieję, że drzewa będą dobrze rosły — mówił prof. Karl Galle.

Autor: Marta Wiśniewska
Źródło: UWM


W piątkowym (23 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Kortowiada – moja miłość
Olsztyńskie juwenalia kojarzą się z dobrymi koncertami i świetną atmosferą. Nic więc dziwnego, że Kortowiada zyskała miano najlepszych juwenaliów w Polsce. Jak było w tym roku i co planowane jest na kolejny? Zaglądamy za kulisy Kortowiady.

Jedni się cieszą, drudzy liczą pieniądze
Zapowiedź podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku ucieszyła tych, którzy pracują za najniższą krajową. Na pewno zyska też budżet, bo wpływy ze składek wzrosną. Może być to jednak problem dla firm, których koszty znacznie wzrosną.

Taka truskawa!
Truskawki są bardzo zdrowe, zawierają wiele przeciwutleniaczy i witamin. Należą także do owoców najmniej kalorycznych: w 100 g są tylko 32 kalorie — a to o połowę mniej niż w jabłkach i trzy razy mniej niż w bananach. Poza tym przyspieszają metabolizm i regulują trawienie.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl