Naukowcy z olsztyńskiego UWM projektują bazy księżycowe

2023-06-21 20:31:20(ost. akt: 2023-06-21 15:24:48)

Autor zdjęcia: UWM

Jaki kształt powinny mieć bazy, które ludzie prędzej czy później założą na Księżycu? Odpowiedź na to pytanie zna już dr hab. inż. Jacek Katzer, prof. UWM z Katedry Inżynierii Budowlanej UWM.
Od ponad dwóch lat prof. Jacek Katzer wraz z zespołem naukowców z UWM, prowadzi badania dotyczące technologii przetwarzania regolitu w celu pozyskania trwałego i odpowiedniego materiału budowlanego. W przyszłości ma on posłużyć do budowy baz księżycowych. Regolit to pył księżycowy, którego na satelicie Ziemi jest bardzo dużo. Naukowcy z UWM biorą udział w projekcie Narodowego Centrum Nauki (w konsorcjum z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Akademią Górniczo-Hutniczą). Jego celem jest próba wydobycia regolitu z powierzchni Księżyca, a w przyszłości – rozszerzenie naszej cywilizacji na inne planety Układu Słonecznego.

— Naszym zadaniem jest przygotowanie technologii produkcji betonu z regolitu. Nie może to jednak być beton w rozumieniu „ziemskim”, którego składnikiem jest woda. To ma być beton geopolimerowy, a właściwie lunapolimerowy, którego spoiwem nie będzie woda, lecz polimery — wyjaśnia prof. Katzer.

Przez jeden semestr w roku 2022 na stażu w Instytucie Geodezji i Budownictwa przebywał architekt mgr inż. David Juračka, doktorant z Politechniki w Ostrawie w Czechach. Zajmuje się zastosowaniem druku 3D w budownictwie.

— Davida bardzo zainteresował projekt związany z regolitem, więc dużo o tym rozmawialiśmy. Ponieważ jest architektem, bardzo szybko w dyskusji z pozostałymi członkami naszego księżycowego zespołu badawczego na UWM (dr. inż. Januszem Kobaką i mgr inż. Izabelą Świcą) wynikł temat nie tyko, z czego powinny być zbudowane bazy księżycowe, ale i jaki kształt powinny mieć — opowiada prof. Katzer.

Na filmach SF bazy na innych planetach wyglądają podobnie: to osadzone na ich powierzchniach płaskie budowle przypominające odwrócone dnem do góry talerze lub wierzchołek kuli. Wyglądają bardzo efektownie, ale właściwie dlaczego mają taki kształt?

— Chyba tylko dlatego, że filmowcom wydaje się, iż tak powinny wyglądać. Na Księżycu grawitacja jest sześć razy mniejsza niż na Ziemi. Astronauci poruszają się po nim skokami, bo nie da się tam chodzić tak, jak po Ziemi. Z tego płynie wniosek, że księżycowe pomieszczenia, w których mają przebywać ludzie, muszą być wyższe niż ziemskie, bo w tych o ziemskiej wysokości, będą sobie obijać głowy — tłumaczy profesor.

Z tego obaj naukowcy wysnuli wniosek, że bazy księżycowe kształtem powinny przypominać jajko, osadzone szerszym końcem w gruncie.

— To najdoskonalszy naturalny kształt. Powoduje on, że skorupka jajka chociaż jest cienka i krucha, jest jednak bardzo wytrzymała. To jest bardzo ważne na Księżycu, który jest nieustanie bombardowany meteorytami z Kosmosu — podkreśla prof. Katzer.

Ulica Kolejowa, kula u nogi
Kolebką małego biznesu od lat są targowiska. Takim miejscem w Olsztynie były też ciąg budek i przy Kolejowej. Tu lata temu kwitł handel. Dziś sprzedaje tu tylko dwóch sprzedawców. Wpadli w pułapkę, z której nie mogą się wyswobodzić.

Inwestycje cmentarz DywityWkrótce ruszy budowa spopielarni
Olsztyn musiał długo czekać na budowę spopielarni. Wiadomo już, że jeszcze we wrześniu w Dywitach ma ruszyć jej budowa. To ważna inwestycja, bo już połowa zmarłych chowana jest w urnach. Na kiedy planowany jest koniec inwestycji?

Mieszkańcy potrzebują dróg do mieszkań
Stawiguda to jedna z najszybciej rozwijających się gmin w regionie. Przybywa tam mieszkań, musi zatem przybyć i dróg. Skorzysta na tym także Olsztyn.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl