Wójt gminy Grunwald kolejny raz stanął przed sądem. Czy Adam Sz. straci mandat?

2023-06-13 17:00:08(ost. akt: 2023-06-13 15:00:58)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Sprawa Sz. dotyczy przekroczenia uprawnień poprzez ujawnienie m.in dokumentacji medycznej przewodniczącej Rady Gminy, jako argument wskazujący jej rzekomą niekompetencję. Jeśli w tej sprawie zapadnie wyrok skazujący, wójt traci mandat a w gminie odbędą się przedterminowe wybory.
Afera w gminie Grunwald wybuchła dwa lata temu, kiedy wójt napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego i najważniejszych osób w państwie, w którym wskazywał niekompetencje radnych poprzez ujawnianie chorób psychicznych czy orientacji seksualnych ich dzieci.

Adam Sz. (PiS) jest wójtem gminy Grunwald pierwszą kadencję. Od samego początku jego praca nie wyglądała tak, jakby sobie wymarzył. Nieustanne spory z Radą Gminy utrudniały podejmowanie decyzji. Przekonanie radnych do swoich racji nie należało do prostych zadań, jego poprzednik rządził 28 lat.

Wójt gminy Grunwald toczył indywidualną wojnę z radnymi. Wchodząc w nowe środowisko, które ukształtował jego poprzednik, nie potrafił go sobie zjednać. Sz. od początku swojej kadencji próbował walczyć z radnymi, nie szukając kompromisów. Wysyłając pismo do premiera, działał sam, nie konsultując skutków tego działania z politykami ze swojego ugrupowania, czyli PiS, z rodzinnego powiatu ostródzkiego, którzy — co ciekawe — również potępiają jego działanie.

Przeciwnicy wójta natychmiast skierowali w jego stronę kilka pozwów. Równolegle toczył się wyścig, w którym grupa opozycyjnych wobec Sz. mieszkańców zbierała podpisy pod referendum ws. odwołania Adama Sz. z funkcji wójta. Głosowanie się odbyło, jednak było nieważne ze względu na zbyt małą frekwencję.

Wójt straci mandat?


Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Ostródzie, Adam Sz. jest winny, co oznacza m.in wygaśnięcie mandat wójta na podstawie art. 492 § 1 pkt 4 w związku z art. 11 § 2 pkt 1 Kodeksu wyborczego.

Sz. odwołał się się do sądu drugiej instancji. W Sądzie Okręgowym w Elblągu do tej pory odbyły się dwie rozprawy: jedna 6 kwietnia 2023, druga natomiast tydzień temu: 5 czerwca 2023. Ani w jednej, ani w drugiej sprawie wyrok jednak nie zapadł.

— Rozprawa została odroczona do 05.10.2023r., godz. 12:00, sala 312 — informuje nas Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Szczegóły dotychczasowych rozpraw nie są znane, bo postępowanie jest prowadzone z wyłączeniem jawności.

Do tematu wrócimy

Karol Grosz