Zdezelowane busy miały zawieźć dzieci na wycieczkę. Słaby wynik kontroli stanu technicznego pojazdów na Warmii i Mazurach

2023-05-10 11:48:10(ost. akt: 2023-05-10 12:15:52)

Autor zdjęcia: KPP Nowe Miasto Lubawskie

To miała być kolejna typowa kontrola stanu technicznego pojazdów. Jednak przewoźnicy podstawili dzieciom kompletnie zdezelowane busy: bez hamulca ręcznego, z elementami obudowy, które ledwo się trzymały, z rozbitą lampą czy uszkodzonymi drzwiami.
Policja z Nowego Miasta Lubawskiego poinformowała, że we wtorek (9 maja) nie dopuściła do ruchu dwa busy, które miały zawieźć dzieci na wycieczkę szkolną.

— Busy posiadały niesprawne hamulce postojowe, w jednym z aut rozbity był klosz lampy zespolonej tylnej, auto miało obluzowane, uszkodzone elementy, które groziły odpadnięciem. Samochody nie były wyposażone w gaśnice i trójkąty ostrzegawcze — wymieniła policja w komunikacie. Dodano, że policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów i nie dopuścili ich do dalszej jazdy.

— Dzieci pojechały na wycieczkę z małym opóźnieniem ale już sprawnym autem — podkreślono.

Do podobnej sytuacji, w tym samym dniu doszło w powiecie szczycieńskim, gdzie Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie przeprowadził kontrolę pojazdów wykonujących przewóz dzieci do placówek szkolnych.

Jak się okazało weryfikacja stanu technicznego pojazdów wykazała liczne usterki we wszystkich z 4 skontrolowanych pojazdach. Usterki dotyczyły głównie: wycieków płynów eksploatacyjnych z komory silnika, oświetlania pojazdów, prawidłowości działania pasów bezpieczeństwa oraz uszkodzenia drzwi w jednym z pojazdów.

W związku z tym zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów, zakazano dalszej jazdy a kierowców ukarano mandatami karnymi. Wobec przewoźnika drogowego i osoby zarządzającej transportem zostanie wszczęte postępowanie administracyjne .

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie

Policja przypomina, że rodzice i opiekunowie grup mogą poprosić funkcjonariuszy o bezpłatne skontrolowanie busów i autokarów przed wyruszeniem w trasę.

— Funkcjonariusze przyjadą na miejsce i sprawdzą stan trzeźwości kierowcy, stan techniczny pojazdu oraz to, czy kierowca ma odpowiednie dokumenty. Kontrolę autokaru najlepiej zgłosić z odpowiednim, najlepiej tygodniowym wyprzedzeniem u oficera dyżurnego policji w danym powiecie — przypomniano.

PAP/GO